16 Ağustos 2019 11:50
-A +A
Vahit DOĞAN

Vahit DOĞAN

İKİ ANEKDOT

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı.

    Köprülü Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra, yerine oğlu yani yeni sadrazam Fazıl Ahmet Paşa, yanında Şeyhülislam Sun’izade Mehmet Efendi’yle padişahın huzuruna çıktılar. Padişah ölen sadrazamını övüp, oğlundan da aynı hizmetleri beklediğini söyleyince, Şeyhülislam, aklınca yeni Sadrazama yaranmak istedi: 
--- Pederleri seffak yani çok kan dökücü idi, paşa hazretleri ona benzemez, çok adildir, adalet hükümlerini bilir. Babasının aleyhinde konuşulmasına dayanamayan Fazıl Ahmet Paşa atılır: 
--- Babam kimi idam ettiyse, cümlesi sizin hükmünüzledir, niçin fetva verdiniz? 
--- Şeyhülislam şaşırır: 
--- Ne yapayım, kendimden, başıma bir hal gelmesinden korkardım… Fazıl Ahmet Paşa öyle bir cevap verir ki: 
--- Ya Allah’tan korkmaz mıydınız? 
***
     Geçen gün eski tarihleri karıştırırken, sıhriyet dolayısiyle Köprülüler’e mensup olan Sadrazam ve Ordu Kumandanı Kara Mustafa Paşa’nın Viyana bozgunluğu üzerine Bodin Valisi İbrahim Paşa’yı idam ettirmesi faslını gördüm. Viyana’yı muhasara edecek olan Türk ordusu, İmparatorun ordusu ile Raab Kalesi civarında temas etti. Düşman bu müstahkem kaleyi arkaya ve iki nehir de cenahında olarak mevzi almış. Düşman mağlup edilmiş fakat Kale düşmemiş. Meclis kurmuşlar, Bodin Valisi İbrahim Paşa, Kale alınmadan ileri gidilmemesinde ısrar etmiş. Sadrazam bir an evvel Viyana’ya gidip şehri muhasaraya taraftar olduğu için bu tecrübeli Veziri tahkir etmiş. Kale’nin önünde ufak bir kuvvet bırakarak Viyana’ya dayanmışlar. Türk ordusu Viyana önünde bozulunca, Kara Mustafa Paşa, bozgunluğun mes’uliyetini yüklenecek adam olarak İbrahim Paşa’yı seçmiş. Sözde İbrahim Paşa, Raab önünde aktedilen mecliste tahkir edilmiş olmanın intikamını almak için, düşman zuhur eder etmez kendi takımı ile firara başlamış ve bütün ordunun bozulmasına sebep olmuş. İbrahim Paşa’nın asıl kabahati Raab Kalesi’ni arkada bırakıp Viyana’ya gidilmemesini tavsiyede ısrar eylemesiydi. Vukuat, İbrahim Paşa’nın haklı olduğunu gösteriyordu. Osmanlı tarihinde İbrahim Paşa ayarında vezirlerin hakkı verilmemiştir. Bu zatın büyüklüğünü cellat boynunu vururken söylediği şu sözlerle daha iyi anlıyoruz:“Abdest almış, iki rekat namaz kılmış, idam fermanı okunmuş, cellat başında bekliyor. Koca Türk’ün bu sahnenin dehşeti karşısında beyaz sakalının bir kılı bile oynamıyor. O, ölümden de kuvvetlidir. --- Sultanım, bir vasiyetiniz var mı? Diyorlar. --- Evet! Padişahımın atabe-i-şahanesine yüz sürerim. Sadrazam beni bîgünâh olarak katlettiriyor. Fakat ben ona hakkımı helâl ettim. Zat-ı-şahaneleri olmaya ki beni katleden vekil-i-mutlaklarını azl veya hakkında bana yaptığı muameleye müşabih muamele ede… Bu bozgun orduyu derleyip toplayıp selamete çıkaracak yine bu adamdır. Kullarının bu istirhamını şevketlü, kudretlü padişahımıza böylece arz idesüz! Diyor ve cellada boynunu uzatıyor. İbrahim Paşa’nın vasiyeti bundan ibarettir. Bunun haricinde evlad ve ahfadına bir selam bile göndermemiş, belki son meteliğine kadar müsadere edilecek emval ve emlaki hakkında kâhyasına bir tavsiyede bile bulunmamış. O’nun düşündüğü ‘Orduy-u-Hümayün’ün bozgundan kurtulup selamete çıkmasıdır. Öyle zannediyorum ki vatanperverlik de budur.                     
Kaynak: Ref’i Cevad Ulunay
** 
Bu haftaki şiirimiz saklı kalan bir şiir değil, benim çok sevdiğim bir şaire ait: Asaf Halet Çelebi’nin bir şiiri: 
MARİYYA 
Çin kadar uzaklardan
Can kadar yakından
Sen bir masal kızısın
Dün Çin’den gelmiştin
Bugün Lizboa'dan
Yüzünde tarçın kokusu
Gözünde Çin
Bir gün buradan gidersin Mariyya
Can kadar yakın
Çin kadar uzak
Lizboa boyalı haritalarda kapanır
Bir gün buradan gidersin Mariyya
Aynalarda seni ararım
Bu şehirde seni ararım
Bu dünyada seni ararım Mariyya

Anahtar Kelimeler : Vahit Doğan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/05%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı