31 Aralık 2019 15:20
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

İnsandaki Hayvan ve Hayvandaki İnsan

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Umutsuzluk olmasaydı umudu, akılsızlık olmasaydı, aklı nereden bilecektik? Akılsızlar olmasaydı, akıllılar nasıl geçinecekti?  
Apartmanın çatısında genç bir adam umutsuz gözlerle aşağıya bakıyor. Aşağıda çoğu genç adamlardan oluşan kalabalık yukarıya umutla bakıyor. Ah, bir atlasa! Aşağıdaki kalabalığın elinde cep telefonları. Polisi ve itfaiyeyi aramak için değil, aksine atlayışı videoya çekip, olayın şahidi olduğunu göstermek ve bu tür olaylara pek meraklı basınımıza vermek için. Zaten olayı da böyle bir basın kuruluşunun internet sayfasında gördüm. Hem kalabalığın davranışından şikâyet ediyor hem de videoyu yayınlıyor. Ölü görmeye ve göstermeye meraklılar çoğalınca, bu, yaşamak ve yaşatmak isteyenler için çok zordur. 
Zavallı yavru kedi. Kulaklarını kesmişler. Bir insan nasıl olur da böyle bir şey yapabilir, diye sormayacağım, çünkü bunu yapanın insanlığından şüphe duyuyorum. Böyle durumlarda o köpeği anımsayarak, insanlık ölmemiş, diyorum. Evet, köpek de insan vasıflarına sahip olabilir. Eczaneye yavaş yavaş giren köpeği, eczacı bayanın köpeği karşılıyor. Kısa bir süre koklaşıyorlar, ama eczaneye giren sokak köpeğinin zamanı dar. Bu arada eczacı kadın elinde köpek maması ile geliyor ve sokak köpeğinin karnını doyurmak istiyor. Ama köpeğin karnı aç değil, başka bir derdi var. Eczacıya patisini uzatıyor. Eczacı bayan hemen durumu anlıyor. Köpeğin patisindeki yarayı görüyor ve merhemle tedavi ediyor. Bunun üzerine sokak köpeği eczacı bayana kendi diliyle teşekkür ediyor ve çekip gidiyor. İnsanlığın temel vasfı, iki ayak üzerinde dik durmak olamaz! 
Çocuk cinayetlerindeki artış bunun kanıtlarından biri olarak kabul edilebilir. Çocuğa sevgi yaşlıya saygı, nakarat olunca, çocuk ve yaşlı, değerini yitiriyor. Vah vah, ah ah, deyip unutuyoruz. Acıyor, üzülüyor, ama hiçbir şey yapmıyoruz. 
İzmir’den güzel bir haber geldi: İzmir Büyükşehir Belediyesi faytonları yasakladı. Birkaç at rahata erdi, çilesi bitti. Zavallı atlar, bir deri bir kemik, ha bire “insan” (!) taşıyor. Atın görevi turist dolaştırmak değildir. Bu yüzden fayton devrinin İzmir’de sona ermiş olması iyi bir gelimedir. Diğer fayton atlarının da bu çileden bir an önce kurtarılması gerekir. 
Hindistan’daki olayı herhalde duydunuz. Müslüman bir genci direğe bağlayıp linç ettiler. Onun korku dolu gözlerindeki umutsuzluğu görünce, insanın içi sızlıyor. Geçenlerde ırkçılığın ne kadar büyük bir tehlike olduğunu ve sadece belirli ülkelerle sınırlı olmadığını yazdım. Çok dikkatli olmalıyız. Ne bize yakışır ne de kendimize yakıştırmalıyız. 
Kedileri, köpekleri, atları kendimize örnek alabiliriz. Hayvandaki insanı ve insandaki hayvanı görebiliriz. Sokak kedisi, sokak köpeği kavramlarını üreten akıl, sokak çocuğu kavramını da üretti. Sokak kedileri ve sokak köpekleri bitince, sıra kimde acaba? Olmaz demeyin, olan yerler var ve ülkemizde de çocuk katilleri ve tacizcileri çoğalıyor. Hayvanlardan nefret edenler, insan sevgisini de genellikle tadamıyor. İçlerindeki hayvanı dizginleyemeyenler, saldırırken, insan ve hayvan dinlemiyor. Sosyal ve psikolojik sebeplerini araştırmak yerine, tahminlerimizin doğru olduğuna inanıyoruz.  Hayvana eziyet, cezalandırılacakmış. Nasıl bir ceza? Hapse mi, psikiyatri kliniğine mi? 
ABD'ye geçmeye çalışırken Meksika sınırındaki Rio Bravo nehrinde boğularak ölen El Salvadorlu adamın ve 11 aylık kızınıncesetleri, bize, Muğla'dan Yunanistan'a geçerken boğulan Aylan Kurdi'yi hatırlatıyor. Dünya ayağa kalkmış! 
Dünya gerçekten ayağa kalksa, devlet, hangi hükümet buna dayanabilir? Dünyanın ayağa kalktığı falan yok, sadece bilgisayarın başına geçip sosyal medyada ahkam kesenler var. Hasta insanın hastalığı haline gelen sosyal medya, kandırma ve kandırılma aracı haline geldi. Orada bilgi paylaşılmıyor! Sadece göze girmek ve görünmek isteyenlerin katıldığı bir maskeli baloya benziyor. İyi eğlenceler! 
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Ocak%20Cuma-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı