12 Kasım 2018 16:01
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

Irkını Değil Rabbini Soracaklar

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Eğer insan olmak, olmamız gerektiği gibi insan olmak istiyorsak. Evvala şu sorunun cevabını kendi kendimize vermemiz lazım "Niçin yaratıldık, niçin yaşıyoruz?"  Bu sorunun cevabını kendimize hakkıyla verdiğimiz takdirde anlayacağız ki hayatımızın bir çok anını kuru bir kavga ile geçiriyoruz. Derdimiz Allah olmadığı için dünya kadar derdimiz var. Hele ki sen şu ırktansın ben bu ırktanım kavgası.
Hangi camiye girdiğimizde bizi ırkımıza göre ayırıp sen şura sen bura diye ayırıyorlar. Ya da hangi otobüste bunu yaşadınız? Sormak lazım vesselam.
Milletçe her toplumsal alanda birleştirirken, bize ne oluyor da bir ayrışma içerisine giriyoruz. Neyin derdindeyiz ki? Eğer ay yıldızlı bayrak benim bayrağım diyorsan bu millettensin demek. Aynı şekilde "Allah birdir Kur'an-ı Kerim son ve Hakk kitap" diyorsan kardeş olmuş olmuyor muyuz? Elhamdülillah kavmini sev ama bunu bir puta tapar gibi ırklaştırma be benim Müslüman kardeşim. Ne gerek var yahu!  
Hakk gün geldiğinde ırkın nedir diye sormayacaklar. Sen Kürtsün, sen Türksün, sen şura geç sen, bura geç deneyecekler. 
Rabbin kim diye soracaklar. Salih amelleri soracaklar. Namazı soracaklar be güzel kardeşim. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki;"Asabiyet ve ırkçılığa çağıran bizden değildir. Asabiyet ve ırkçılık için savaşan bizden değildir. Asabiyet ve ırkçılık için ölen de bizden değildir." Şimdi sorarım sana kardeşim Peygamber Efendimiz'in (sav) ehlinden olmak varken neden böyle bir kavgaya düşersin ki?  Halbuki birbirimizi sevsek, saygı duysak bir bardak suyu bile beraber içmiş olsak, daha güzel olmaz mı? Dünya için savaşıp da kim kazanmış ki şimdiye kadar sen savaşıp kazanmayı hedefliyorsun.  Dünya için savaşıp da dünyayı kazanan varsa, sende savaş kardeşim, Eyvallah. Ama söylemedi olmasın. Dünyanın diline adını "Yavuz" diye  yazdıran Sultan Selim bile kuru kavga olduğunu söylüyor. Hem ayrıca Yavuz ırkı için değil Allah için savaşmadı mı?. Yani kardeşim demem o ki kavmini sev ama Müslüman gibi sev Müslüman gibi yaşa. 

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı