22 Ocak 2019 16:00
-A +A
Handan Yıldız Bayrak

Handan Yıldız Bayrak

Kadınlar hakikaten özgür mü yani?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Malumunuz #10yearschallange yani 10 yıllık değişimi gösteren fotoğraf akımı çıktı bu aralar.
Doğru yanlış tartışılır fakat bir grup var ki meseleyi dönüp dolaştırıp başörtüsüne getirdi.
Kimisi 10 yıl önce hakikaten tesettürlü ve şimdi  hakikaten örtüsüz fotoğrafını ya da çocukken başına sardığı yazmalı fotoğrafını ve şimdiki çağdaş (!) fotoğrafını koyup değiştik güçlendik özgürleştik deyu sosyal mesaj vermişler. Çünkü tesettür köleliğin işaretiymiş.
Yani tesettürün hür kadının kimliği olduğu gerçeğini söylemekten biz bezdik siz anlamamaktan bıkmadınız, neyse. Hani derler ya açtırma kutuyu söyletme kötüyü diye. Diyeceğim o ki sen fıtratın henüz bozulmadan önce özüne uygunmuşsun sonra hakikatten sapmışsın bunu mu hürriyet görüyorsun? Şimdi türbanlıyken köleydin, saçının rengi giysin uyuyor mu? Makyajın konseptine gitmiş mi? O eteğin boyu biraz fazla mı uzun kaldı maazallah ya beni esir sanarlarsa diye düşünürken hürsün öyle mi? Bir şey söyleyeyim mi?
Bugün dünyada hala kölelik varsa bazı man kafalıların hürriyeti anlamaması sebebiyledir. Ayağınızdaki sosyal prangalar, beyninizdeki motor frenleri ve kalplerinizdeki mühürle siz özgür olamazsınız. Yavruyken prangalara alışıp yetişkin olduklarında kendilerini hala esir sanan filler gibisiniz. Siz bırakın başörtü çıkarınca özgür olmayı, komple derinizi yüzüp kas sisteminizi sergileseniz özgür olamazsınız. Sizin kafanız tutsak! Siz ezilmiş psikolojisiyle her gün kendiyle savaşmış, hep bir tarafa yaranma derdine düşmüş insanlarsınız siz kendiniz olamamışsınız ki hür olasınız.
Ben böyle frenden çıkmışken şunu da söyleyeyim bu sözlerimi kimse kıyafeti için tesettürlü veya tesettürsüz olduğu için söylediğimi sanmasın. Benim bu sözlerim sırf nefsine hoş geldiği için, sırf iş arkadaşları ya da okul arkadaşları vaayy cesareti görüyor musun nasıl da ailesini ezdi desinler diye kendi yaptıkları şaklabanlığa insanları özendirmeye çalışanlara.
Değişmişmişler de özgürleşmişmişler. Pabucumun özgürleri! Siz izzetli örtüden çıkıp çağdaş(!) - bu da ne demekse- yuları boynunuza taktınız. Beyni kundağa sarılı adam başını açsa ne oluuurr açmasa ne olur? Neyse hadi siz on yıllık özgürleşmenizi kutlayadurun hangi fotoğrafı atsam daha çağdaş olurum diye düşünerek. Sizi hürriyet kumkumaları!


Anahtar Kelimeler : Handan YILDIZ BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı