19 Mayıs 2018 15:45
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Kalbinizi sıcak tutun!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Kırşehir'de siyaset arenası gün geçtikçe ısınırken, kalp ritimleri de adeta bozuldu.
         Tavan ve taban arasında gidip gelen grafiklerin son şekli de 24 Haziran'da belli olacak.
         Sadece Kırşehir'de değil, nabızlar, Mucur, Akçakent, Akpınar, Kaman, Çiçekdağı ve Boztepe'de de bir düşüyor bir çıkıyor.
         Ancak benim her zaman tavrım kırmayan, kırılmayan bir siyaset yapılması. Henüz başlamadı fakat önümüzdeki günlerde liderlerin de Kırşehir'e gelmesi ile birlikte meydanlar alev alev yanacak. Kin söylemleri ard arda gelecek. Kötü ve kalp kıracak kelimeler kusulacak, herkes o kürsüde elinde mikrofonuyla kendini aklamaya çalışacak başkasını karalayarak belki de.
         İşte bunu sevmiyorum.
         Güzelce Kırşehir il sınırlarından girerken mis gibi havasını koklayıp, Neşet Ertaş türküsüne de hafiften ses vererek yol alan, Akpınar'ın buz gibi suyundan yudumlayıp diğer ilçelerin doğallıklarının farkına varan ve Mucur'dan Seyfe'nin muhteşem manzarası ile uğurlanan bir lider nasıl olur da meydanda bağırarak, çağırarak, dalga geçip alay ederek konuşabilir; bilemiyorum.
         O kürsüye gelince bu muhteşem hava unutuluveriyor nedense. Unuttum demek, beynin değil; kalbin devre dışı bırakıldığının bir ilanı oluyor. Dolayısıyla, bir kişiyi, olayı ya da süreci unuttuğunu samimiyetle söyleyebilen kişi, kalpteki duyguların şekil ve yer değiştirerek birer bilgi halinde beyin denen organa göç ettiğini söylüyordur o kadar. Unutmak, hafızada bazı verilerin kaybı anlamına gelmemektedir, öyle ya.
         O halde, nasıl oluyor da kin güdülebiliyor? O cümleler nasıl dökülebiliyor dudaklardan, öyle değil mi?
         İntikam ve öç alma gibi son derece ilkel ve karşı konulması zor olan duygular, kinin ateşine körük olup onu harlayıp çoğalttıkça, zamanın akışı bile durdurulup o söz konusu acıyı ilk günkü canlılığıyla koruyabiliyor. Aslı Birpınar'ın bir sözü çok hoşuma gitti. Gerçekten, "O acının o ‘artık canı yakmaması’ndaki ‘artık’, yerini, ‘hâlâ'ya bırakıyor. Can hâlâ acıyor. Acı, yerini, acıtma arzusuna bırakıyor. İntikam isimli yemek, soğuk da olsa yediriliyor. Kalbe acı veren duygular, derine işleyip oradaki varlığını uzunca bir süre sürdürebiliyor. Buradan hasıl olan bilgi de, yine beyne göçüyor ve kin duygusu her iki yerde de kendini yaşatabiliyor; kalpte ve beyinde. Dolayısıyla, unutmuyor insan."
         Unutmalı insan. Kendine yapılan kötülükleri, arkadan vuruşları, dedikoduları, yalan olduğunu bile bile yalan söylemeleri, dostça görünüp yılan gibi sokanları unutmalı. Ve unutmamalı, asıl yüzünü en başta belli edenleri, iyi günde herkesin yanında olacağını bilip kötü gününde omuz verenleri, güldüğünde değil de ağladığında koşa koşa gelenleri unutmamalı.
         Beyin unuturmuş bırakın unutsun. Siz kalbinizi sıcak tutun. Kalp soğudu mu geriye denecek hiç bir şey kalmıyor maalesef.
         Asıl konumuz meydanlar.
         Kırşehir halkının ne istediğini de dile getireyim bu vasıta ile.
         Kürsüde birbirlerine hakaret eden adaylar yerine, projelerini, yatırımlarını Kırşehir'in kalkınması, ekonomik özgürlüğün artması noktasında neler yapacağını söyleyen aday istiyor.
         İnsanların bir şeye nasıl başladığı değil de finişi nasıl yaptığı hep konuşulur ya aslında başlangıçta Kırşehir'de olduğunun bilinciyle konuşmalı aday. Bilmeli Ahi Evran'ı, Cacabeyi, Tapduk Emre'yi, Aşıkpaşa'yı. Bilimsel yararlardan tutun da Türkçe'nin temellerinin Kırşehir'de atıldığını bilerek almalı mikrofonu adaylar.
         Özetle, Kırşehir'i tanıyarak gelmeli ve burada kavganın, gürültünün, tartışmanın, hakaretin, kin kusmanın adaylara sadece ters anlamda dönüşü olacağını bilerek gelmeli.
         Ne diyelim.
         Siz kalbinizi sıcak tutun.
         Sağlıcakla kalın!


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı