24 Nisan 2019 14:06
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Kavram, Kuram ve Gerontoloji

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

 

Gerontolojinin yaşlanma ve yaşlılığı araştırırken bu olguların farklı boyutlarını ön plana çıkarmasının sebebi Gerontolojinininterdisipliner bilim dalı olmasıyla bağlantılıdır. Gerontolojinin bu özelliği ise incelediği olguların çok boyutlu oluşuyla bağlantılıdır. Yaşlanma ve yaşlılık biyolojik, psişik ve sosyal boyutlarıyla karmaşık ilişkilerden oluşan olgulardır. Yaşlanma ve yaşlılığı araştırmaya karar verenlerin, bayağılık mertebesinde sona erecek olan çalışmalardan kaçınabilmeleri için bunun bilincinde olmaları gerekir.
Yaşlanma ve yaşlılık farklı bilimlerin konuları olarak incelenmektedir. Biyoloji, Psikoloji ve Sosyoloji, yaşlanma ve yaşlılığı kendi teorileri ve perspektiflerinde izah etmeye çalışmaktadır. Bunu yaparken hem farklı kavramları hem de farklı teorileri kullanırlar.
Kavram ve teorilerden bahsedildiği andan itibaren, yaşlanma ve yaşlılık artık gündelik yaşamdan koparılmış soyut kavramlara dönüşür. Bu yüzden yaşlanma ve yaşlılık tanıma muhtaç kavramlardır. Bu tanımlar yapılmazsa, üzerine tartışılan yaşlanma ve yaşlılık olgularından nelerin anlaşılacağına karar vermek zordur.
Sosyal Gerontoloji, yaşlanma ve yaşlılığın sosyal gerçekliklerinin peşindedir. Kavramları ve teorileri, Sosyolojiden gelmektedir. Son yıllarda Gerontolojide de eylem teorisinin önemi artmaktadır. Yani yaşlanma ve yaşlılık eylem teorisi ile sosyolojik perspektiften incelenebilir.
Bernard Miebach’a (2006, s.15) göre eylem teorileri altında, bireylerin anlamlı eylemleri veya sosyal etkileşimlerde grupları açıklayan teoriler anlaşılmaktadır. Bunlar yorumlayıcı ve normatif paradigma ya da etkileşimcilerin ve yapısal kuramcıların teorileri şeklinde sınıflandırabilir. Metodolojik bireycilik veya rasyonel seçim yaklaşımı, yorumlayıcı ve normatif paradigmadan, yararı maksimize eden aktörü merkeze koyarak ayrılır.
Birçok farklılığa ve sınırlara rağmen eylem teorisyenleri Sosyolojide birbirini anlayabilen bir gruptur. Bu sebepten dolayı bireysel yaklaşımların toplamı olarak sosyal eylemleri açıklayan teorilere sosyolojik eylem teorisi diyoruz. Ama bunun altında farklı teorileri anlıyoruz.
Eylem teorisyenleri ve ampirik sosyal araştırmacılar arasındaki ilişki ise daha zor şekillenmektedir. Bu sosyologlar terimlerin kesin tanımlarında ve açık hipotezlerde ısrarcıdır. Kantitatif yönelimli metodologların bu hipotezleri istatistiksel analiz yöntemleriyle inceleyebilmeleri gerekir.
Buna karşın eylem teorisyenleri açısından bu şekilde doğrulanmış hipotezler, sosyal eylemlerin karmaşıklığı ve dinamikleri dikkate alındığında önemsiz bir meseledir. Metodologlar ise teorisyenleri kesinlikten kaçmakla ve gerekçelendirmelerindeki tutarsızlıklarla suçlamaktadırlar. Yani ampirik araştırmacılar ve sosyolojik teorisyenler arasında kapatılması zor bir boşluk vardır.
Her bilim dalının gerçekliği tanımlamaya çalıştığı kavramları vardır. Her gözlemci, gerçekliğin belirli bir yönünü görür. Ona,kendi bilim dalı aracılığıyla, halihazırda birikmiş olan bilgi kavramlarıile birlikte belli bir bakış açısı da verilir. Yani bilim insanları aynı olguyu hem başka kavramlarla hem de farklı açılardan inceleyebilir.
Türkiye’de Gerontoloji açısından bunların önemi ise gerontologların bu tartışmaları genelde bilmemesiyle bağlantılıdır. Bu da Gerontoloji öğretimindeki eksikliklerimizin daha da belirginleşmesine yol açmaktadır. Kavramsızlık ve kuramsızlık olarak nitelendirilebilecek bir sorunun önemli bir sonucudur.  
 


Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı