SICAK HABER
31 Ekim 2018 16:00
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Keşkeler mi Neyseler mi?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Kırşehir yerel seçimler için geri sayıma başladı.
Kırşehir, Kaman, Akpınar, Akçakent, Çiçekdağı, Boztepe ve Mucur'da kim aday çıkacak, Kırşehir'in daha güzel yaşanabilir ve modern çizgisine yeni projeleri ile kimlerin çalışmalar yapacağını merakla bekliyor.
Önümüzdeki günlerde Kırşehir'de siyaset kazanı harlı bir şekilde kaynayacak belli oldu. Çünkü keşkeler mi neyseler mi ortaya çıkacak 2019 yılı Mart ayında yapılacak seçimlerde.
Muhtar adayları da iş başında. Bir yandan sosyal medya üzerinde kurdukları gruplar ve hazırladıkları sayfalarla seçmenlerine ulaşmaya başladılar bile.
Şimdi gelelim asıl konuya. Kırşehir'in mevcut belediye başkanı, Kırşehir'in vizyonel bir il olması noktasında yürüttü çalışmalarını. Keşke şunu da yapsaydım, amaan neyse bu da olmasın dediği projeler yok mu elbette vardır. Tabi bu benim fikrim.
Seçmen Kırşehir adayından neler bekliyor gelelim bu konuya.
Artık aday belirlenmesinde son düzlükteyiz…
CHP, AK Parti ve MHP Kırşehir merkezinde ve ilçelerinde belediye başkan adaylarını birkaç hafta içinde açıklayacak…
Partiler adayını belirlerken kamuoyunda karşılıkları var mı diye bakıyor.
Öyle de olmalı.
Çünkü sandığa gidip oy verecek olan seçmendir. Onların düşüncesi belirleyicidir.
Ancak burada sorulması gereken soru “nasıl bir aday” kamuoyunda karşılık bulur.
Ya da daha doğru bir deyişle “Bir aday hangi özelliklere sahip olmalı ki seçmen onu tercih etsin.”
Sadece kişisel beklentiler üzerinden bir başkan- başkan adayı tarifi yapılabilir ama bu bence yeterli olmaz.
Çünkü subjektif kaygılarımız devreye girer.
O nedenle bu yazıda ben,  kişisel beklentilerimin üzerine, PR araştırmalarındaki vatandaş tariflerini ve başarılı olan belediye başkanlarının özelliklerini koyup size “iyi bir belediye başkanı nasıl olur” tarif edeceğim.
İşte iyi bir belediye başkanında olması gereken özellikler:
1-Çalışkan olmalı: İyi bir belediye başkanı kurumun en büyük mülki amiri olmanın verdiği rahatlıkla mesaisinden çalmamalı. Aksine 08.00- 17.30 mesaisi yerine 06.00- 22.00 gibi günün önemli bölümünü kapsayan bir çalışma mesaisine sahip olmalı.
2-Güler yüzlü olmalı: Belki en önemli madde bu. Çünkü hiçbir belediye başkanı sadece çalışkan olmakla halkın gönlünü fethedemez. Aynı zamanda iyi bir belediye başkanının gözlerinin içi gülmeli, samimi olmalı...
3-Hayalleri olmalı: Bir belediye başkanı yaşanan kenti değiştirebilmek için “nasıl bir kent istediğine dair hayalleri” olmalı. Birilerine ütopya gibi görünen hayaller ile kente yeni bir ruh verebilmeli. Tabi bunu yapabilmek için kentini her açıdan çok iyi tanımalı.
4-Cesur olmalı: Tabi ki iyi bir belediye başkanı bu hayallerini gerçekleştirebilmek için çıktığı yolda karşılaşacağı engelleri aşabilmek adına cesaret sahibi olmalı. Günü değil, sonuçları düşünerek hareket edebilmeli.
5-Vatandaşa dokunmalı: Ne demek bu biraz açalım… Toplumumuz çeşitli sosyolojik, ekonomik, ideolojik katmanlardan ve gruplardan oluşuyor. İyi bir belediye başkanı her gruba duyarlılıklarını anlayarak katkı sunabilmeli. Örneğin, muhafazakarlar için camilere hizmet etmeli, kandillerde hayır yapmalı, Cumhuriyetçiler, milliyetçiler ve ulusalcılar için milli bayramların coşkusunu kentte en iyi şekilde yaşatmalı, modernistler için özgülük alanları, sporseverler için spor imkanları, yaşlılar, kadınlar, yoksullar ve çocuklar için koruma, sağlık, mesleki katkılar sunmalı. Üstelik bunları yaparken de mutlaka samimi olmalı. Her birey belediye başkanında kendinden bir parça bulmalı. Ötesinde halkın ne istediğini çok iyi anlamalı.
6-Bilimsel analizlere göre eksikleri belirlemeli: İyi bir belediye başkanı çalışmalarına yön verirken kendi zekâsından önce bilime güvenmeli. Yapılan anket araştırmalarıyla eksikleri ve öncelikleri görmeli ve buna uygun çalışmalar yapmalı.
7-Yetenekleriyle örtüşen hedefleri olmalı: Halkın yalanlara karnı tok. Eğer doktorsanız bir kenti “sağlık şehri” yapacağınızı iddia edebilirsiniz. Bir inşaat mühendisi iseniz kentin imarında yeni bir vizyonu yüksek sesle söyleyebilirsiniz, bir mali müşavirseniz belediyenin kaynaklarını en iyi şekilde kullanacağınızı iddia edebilirsiniz, bunlar inandırıcı olabilir.
8-Danışmayı bilmeli: Herkes her şeyi bilemez. Bildiği konularda yüksek sesle konuşabilen belediye başkanı ihtiyaç duyduğu ama bilmediği her şey için yetenekli danışmanlarla çalışmalı.
Bu listede dürüstlük diye bir ifade yok dikkatinizi çekti mi bilemiyorum. Çünkü; dürüstlük bir erdem değildir. Herkes dürüst olmalıdır. Çünkü ahlak ve hukuk kuralları bunu sadece iyi bir belediye başkanı için değil her vatandaş için dayatır.
         Eveet. Kırşehir için hayırlısı ne ise o olsun şimdiden. Keşke şunu da yapsaydı yerine neyse bunu yaptı Kırşehir'e demek daha hoş geliyor kulağa sanki. Ne dersiniz?
Sağlıcakla kalın…
 


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Aslı oksuz

13:00 1 Kasım 2018

Eğitim düzeyinin nedir. Gerçekten o kadar güzel cümlelerinizi var ki herkes birşeyler öğrenmeli özellikle diğer gazetedeki arkadaşlarımız. Tebrik ediyorum. Sağlıcakla kalınız.
1000
Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı