21 Kasım 2018 16:01
-A +A
Misafir Kalemler

Misafir Kalemler

KIRŞEHİR AYNASINDA DENİZLİ’Yİ SEYRETMEK

Çınar Kırşehir Gazetesi Misafir Yazar

       16-17 Kasım 2018 Cuma-cumartesi günlerinde, Kırşehir Kent Konseyi ile KIYŞAD (Kırşehir Yazarlar Şâirler Derneği)nin birlikte düzenlediği 7.Âşık Paşa Uluslar arası Şiir şöleni için Kırşehir’de rüyâ gibi iki gün yaşadık değerli okurlarım. İki gün boyunca Kırşehir’de şiirin yanında yöre müziği, tarihi, eserleri, güzel insanları ve mânâsıyla yaşayınca yazı başlığını “Kırşehir Aynasında Denizli’yi Seyretmek” koymanın ne kadar isabetli olduğunu anladım.
        Kırşehir’le Denizli’nin 1245 yılanda başlayan bir gönül bağı var: Bu gönül bağının ustası da Ahi Evran’dır!.. Biz Denizli’de Kaleiçinde esnaf arasında yaşanan bir takım geleneklerin ahilikten beslendiğini ve kaynaklandığını 1980 sonrasında ülkemizde Denizli’nin de yer aldığı on bir ildeki ilk kutlamalarla öğrenmeye başladık. Oysa Kırşehir’den –Moğolların zulmü ve öldürülme korkusu sebebiyle Denizli’mize gelen; 1245’te bir yıl içerisinde ahilik kültürü ile felsefesini taşıyan, meslek örgütlenmesini yapan ve Ahi Sinan’la Ahi Tuman’ı yetiştirerek tekrar Kırşehir’e dönen Ahi Evran adına Kırşehir’de şu anda cami olarak kullanılan ahi külliyesini yerinde görünce tamam dedim sonsuza akan ırmakların gözesi misali ahiliğin kaynağı Kırşehir dedim.
      Denizli’yle Kırşehir’in bir diğer ortak yanı da yirmi dört Oğuz boyunun yer isimleri oluyor: Denizli’de ve yurdun çok yerinde rastladığımız Çepni, Bayındır, Bugdüz Kargın, Yazır, Kınık, Avşar, Çağırgan, Dadağlı, Dündarlı vb. isimler insana bütüncül vatan duygusunu veriyor.
1272’de Nureddin Caca Beyin kurdurduğu Cacabey Rasathanesi dünyanın ilk astronomi okulu olmuştur bozkırın ortasında. Şu anda cami olarak dimdik ayakta duran bu muhteşem eserin minaresi de rasathane döneminde gözlem kulesi olarak kullanılmış. Orta kubbesi açık olan yapının zemindeki özel kuyusunda suya akseden yıldız görüntüleri üzerinden hesaplanmalar yapıldığını, üç köşede füzenin ateşlenme, fırlama ve yere konma anının yansıtılışını görmek, dokuz gezegen in sütun kimliğinde, 23 buçuk dereceli eğimin verilmesi insanı şaırtıyor ve düşündürüyor. Hele bir de İslam ülkelerindeki her minareyi bir füze gibi düşünebilseymişiz ve o geleneği sürdürebilseymişiz… Ah ah, ah ah!.. Bugün nerelerde olurdu Türk-İslâm dünyası…
      Kültür gezileriyle, Âşıkpaşa’nın adına yaraşır şiir gibi türbesi, Hacıbektaş Veli, Şeyh Edebalı, Silahdar Mehmet Paşa, Süleyman Türkmanî vb gibi tarihî şahsiyetleriyle Kırşehir’in Anadolu Türk tarihinde çok özel ve köklü bir yere sahip olduğunu görüyoruz.
      Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali, Dadaloğlu Şemsi Yastıman ile eline saz alan delikanlılarının bozlaklarında, tarihin derinliklerinde kalan Moğol istilalarının, Haçlı zulümlerinin, Anadolu Beyliklerinin egemenlik, Fetret Devrinde de tahta kavgalarının acıları ile yaşanan kıtlık ve yoklukların yürek yakan feryâdlarının yansımasını dinliyoruz.
       Kırşehir Belediyesi ve kamu yörenin değerlerine öylesine sahip çıkmış ve korumaya almış ki inanılır gibi değil: Sanatçıların mezarları, Neşet Ertaş ve Gönül Sultanları Kültür Evi, Neşet Ertaş Kültür Merkezi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi ile şehir tarihini ve kültürünü hayatın içine taşımış. Açık söylemek gerekirse, bu anlamda Denizli olarak Kırşehir’den alacağımız çok dersler var. Denizli Kent Müzesi vb Denizlili sanatçıların adlarının yaşatıldığı mekânlar!!!!
        Biz Kırşehir’e şiir programına geldik dedik ya; yurt içinden ve Türk Dünyasının değişik yörelerinden gelen kardeşlerimizle öylesine şiir dolu iki gece yaşadık ki, anlatılmaz sadece yaşanır denir ya ona misal. Kırşehir Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül, Kent Konseyi Şâirler Çalışma Grubu Başkanı Zübeyde Gökbulut ile Kıyşad Başkanı Veysey Turgut’un sorumluluğu altında ve de İbrahim Düğer’in de işbirliğiyle yaşanan güzellikleri şiirleriyle şenlendiren şâirlerimiz:
      Abdulkadir Güler-Aydın, Yaşar Akbaş-Aksaray, Nermin Akkan-Tokat, Barış Cavit-Azerbayacan, Şerif Kutludağ-Denizli, Nurala Göktürk-Doğu Türkistan, Yahya Azeroğlu-Antalya, Meryem Başkurt-Kırım, Filiz Bedük-Malatya, Vaat Havdi-Telafer/Irak, İbrahim Düğer-Kırşehir, Erol Kılıç-Kırşehir Erdoğan Çalışkan-Kırşehir, Sait Sargın(sunucu ve şâir)-Kırşehir…
      Ve geceyi şenlendiren yöre sanatçıları ve ozanlarımız:: Ümit Yaşar Apaydın, Özkan Hüseyin-Yunanistan, Mehmet Şimşek-Kırşehir, Ayşe Tekin-Kırşehir…
        Âşıkpaşa sunumuyla Prof Dr. Nadir İnan, bilgi ikramıyla geceyi tatlandırırken, Vali Vekili Musa Üçgül, Millet Vekili Metin İlhan, Bld. Bşk. Yardımcısı Emre Şahinci, Ahi Evran Ünv. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Kırşehir kültürünü tanıtan İl Kültür ve Turizm Kültür Müdür Vekili Eyüp Temür'e ile şiir dinlemenin hakkını veren şiir sever Kırşehir halkına ve emeği geçen herkese gönül dolusu teşekkürler…
Muhabbetle...


Anahtar Kelimeler : Şerif Kutludağ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ocak%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı