5 Kasım 2019 14:03
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

KIRŞEHİR DÜNYA MÜZİK ŞEHRİ OLMA YOLUNDA

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Kırşehir tarihi ve kültürüyle son zamanlarda bırakın ülkemizi, tüm dünyanın tanıyacağı marka bir şehir olma yolunda. Güzel sanatların bir bölümü olan müzik dalında ki başvurumuzun onaylanarak listeye alınması hepimizi gururlandırarak sevince boğdu.
Bu güzel haberi okuduğumda çok mutlu olmakla birlikte, ilk önce Birleşmiş Milletlere bağlı bir kuruluş olduğunu bilsem de, merkezi Fransa'da bulunan Unesco ne yapar diye merakımla faaliyetlerini araştırdım. Bu güzel haberi okuduğumda, ilk aklıma gelen şey Unesco tarafından Kırşehir'e oluk oluk para akıtılacağı yönünde idi. 
Merkezi Fransa'da bulunan bu kuruluşun, genellikle eğitime ve dünya mirasları denilen tarihi eserler üzerinde korumacı olduklarını öğrensem de, bütçelerini merak ettiğim için araştırma gereği duydum.
Araştırdığımda bu kuruluşun bütçesinin üye ülkelerin iki senede bir verdikleri aidatlar ve birleşmiş milletlerce kendilerine aktarılan bir miktar gelirden başka bir gelirinin olmadığını öğrendim. 
Yaptığım araştırmalar beni tam olarak aydınlatmadığı için, Ankara'daki merkezlerini arama gereği duydum. 
Ancak oradaki sorumlu kişiye ulaşmam çok zordu ve bıkmadan usanmadan saatlerce, tekrar tekrar arayarak, sonunda bir yetkiliye ulaştım ve sağ olsun o yetkili beni Kırşehir masasından sorumlu olan yetkiliye bağladı. 
Yetkili: "Sizin başvurunuz Kırşehir için çok hayırlı olacak, eğer verdiğiniz taahhütleri yerine getirirseniz, Unesco tarafından yaptığınız başvuru onaylanarak, dünya markası olacaksınız" şeklindeydi. "Yapacağınız tüm etkinliklerde Unesco logosunu kullanacağınız için, tüm dünyada tanınarak, katılımlar katlanarak artacaktır." söyleminden sonra kendilerine teşekkür ettim. Biz vatandaşlar bir olaya geniş perspektiften bakmak yerine, kendimizi bulunduğumuz tarihe odaklıyoruz. Gelsin paralar misaliyle...
Yapacağımız etkinlikler kısa sürede sönük geçse de, zamanla kat be kat artacağı için, Kırşehir dünya markası olacak, dünyanın her yerinde oluk oluk turist akınına uğrayacağı için, geniş bir fuar alanına da sahip olacağız.
Fuar alanında kendi ürünlerimizi pazarlama imkanı da bulmuş olacağız. Düşünebiliyor musunuz ? Dünyanın bir ucundan gelen bir turist, boz bavulu ambalaj ettirip kendi ülkesine götürecek.
Bu tüm enstrümanlar ve el emeği ürünlerimiz için de geçerli olacağı için, bir yığın imalathaneler açılacak. 
Dünya pazarlarında marka olarak söz sahibi olacağımız için, bir taraftan işsizlik azalacak, diğer taraftan ise Kırşehir esnafı ve Kırşehir linin yüzü gülecek.
Bunun yanı sıra, yapacağımız kaplıcalar dünyaca tanınacağı için, turistlerin cazibe merkezi olarak dev adımlarla atılım üzerine atılımlar yaparak, şirin Kırşehir kaplıcalarıyla da marka haline gelecek.
Yeter ki verdiğimiz taahhütleri yerine getirelim ve başvurumuz onaylansın. 
Yapacağımız çalışmalar nedeniyle gerek Dünya bankası ve Avrupa birliği olsun, gerekse dünyanın gelişmiş ülkelerinden verilecek hibe yardımlarla Şirin Kırşehir geçmişte uğradığı haksızlığın aksine yıldızı parlayan dünya müzik şehri olacaktır. 
Kırşehir'i tüm dünyaya tanıtan Abdal kardeşlerimize vefa borcumuzu ödemenin zamanı geldi de geçiyor bile. Öncelikle Bağbaşı ve Kervansaray da bulunan Abdallar mahallelerini imara açıp, verilen sözleri bir bir uygulamaya koyarak...
Yapılacak konservatuvarda, çekirdekten yetiştikleri için, öncelikle Abdalların çocuklarına sınavsız olarak okulda okumalarına imkan sağlanmalı. Konservatuvarın muhakkak yatılı bölümünün de inşa edilerek.
Bir Kırşehirli olarak Unesco'ya başvuran Kırşehir Belediyesi, Valilik, Kent Konseyi ve Ahiler Kalkınma Ajansına teşekkür ediyorum.
Haydi verdiğiniz taahhütleri en kısa zamanda yerine getirin, ağamla...

Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Kas%C4%B1m%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı