14 Aralık 2019 13:02
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Kırşehir'i Tanıyor muyuz!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Kırşehir…
Şirin Kırşehir… Tarihi, kültürü, güzellikleri, insanları, esnafı ve değerleriyle şirin Kırşehir. 
Peki bizler Kırşehir'i gerçekten tanıyor muyuz? Kırşehir'in değerlerini anlıyor, onların yaşam stillerini kendi hayatımızdaki bir noktaya koyabiliyor muyuz?
İşte asıl sorun burada başlıyor. Neden mi? Çünkü bizler Ahiliğin başkenti Kırşehir'de Ahi Evran'ın prensiplerini ezbere bilen kaç kişiyiz Kırşehir'de. Veya Selçuklular döneminde Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca'nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail (Cacabey) 1240 yılında Kırşehir'de doğdu. Kırşehir'e büyük hizmetlerde bulunmuş, büyük ve tarihi şahsiyet derken sadece ezberde mi kalıyor bu ibareler. Kolay mı öyle Cacabey diyebilmek! Mevlana'nın takdirine ve övgüsüne mazhar olan bu ismi anlatabilmek veya anlayabilmek. Biliyoruz birçok bilgiyi aslında. Selçukluların son yıllarında düzen bozulduğu için iller valiler, beyler, emirlikler  ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Cacabey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey olmuştur. Kırşehir Beyi iken, Emirhor olan Eseddedin  İsyanı’nı  bastırdı. Elbistan Savaşı’na katıldı. Orada Mısır Memlük Sultanı Baybars’a esir düştü. Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Cacabey Şam’dan Kırşehir’e döndü. Bir hükümdar gibi Kırşehir’de hüküm süren Cacabey’in ünü, kısa sürede her tarafa yayıldı. 
Genç yaşta üstün zekası ve kabiliyetiyle dikkatleri üzerine Cacabey, kısa zamanda büyükler arasına karıştı. Mevlana, yazdığı mektupta onu övmüş, başarısını tescil etmiştir. Aralarındaki birçok görüşmede de bu konuyu dile getirmiştir. Özel Türkçe konuşan, emirleri ve devlet yazışmalarında Türkçe yazan Cacabey, kendi idaresinde olan büyük veli Hacı Bektaş ile de ilgilenmiş, onu himaye etmiş, pek çok kere görüşmüşlerdir. Anadolu’nun imarı için büyük emekler sarf eden Cacabey, bir çok hayır kurumu yaptırmıştır. Bu arada Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırmış, 17 cami ve zaviyeyi de onarıma almıştır. Selçukluların en parlak döneminde (13.yy) Erzurum, Eskişehir, Tokat, Kayseri, Konya da birçok köprü, cami, medrese, hayır kurumları ve günümüze kadar kalan anıtlar yaptırılmıştır.
Kırşehir’de bu gün bir mimari anıt olarak yükselen ve Camii olarak kullanılan Cacabey Medresesi’ni de Cacabey yaptırmıştır. Devrin fakültesi gözüyle bakılan ve tarihte ilk gök bilimleri medresesi olarak kabul edilen bu binada Türkçe eğitim veriliyordu. Cacabey’in, Arapça ve Acem dili ile de eserleri vardır. Ayrıca İslam Hukuku ile felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretiliyordu. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı.  Bundan anlaşıldığına göre, bu medrese o dönemlerde astronomi araştırmaları yapılıyor, matematik, fizik, kimya gibi konularda eğitim veriyordu. O dönemin Üniversitesi idi.
Peki Ahi Evran? Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasının mimarı olan; Ahilik Teşkilatının kurucusu bugünkü esnafların en başı Ahi Evran. Kadınların çalışma hayatında yer almasını sağlayan, komşuluğu, ticaretini öğreten Ahi Evran'ın hanımı Fatma bacı da, ahiliğin prensipleri Tüm Anadolu'ya yaymak için çalışmalar yapmadı mı? Biliyoruz fakat biz bugün ahi Evran'ı da Cacabey'i de geri getiremeyeceğimizi bildiğimiz halde neden bu bildiklerimizi Kırşehir'i tanıtmak için çalışmıyoruz?
Çünkü bizler bu bilgileri sadece bilgi olsun, Kırşehir'e dışarıdan gelenlere iki havamız olsun diye beynimizin bir kısmında tutuyoruz. Yazık. Çünkü bu şehrin tanınmaya ve tanıtılmaya ihtiyacı var. Bunun için ilk adımı kendimizin atması gerekmiyor mu? Ahiliğin prensiplerini okuyup anlayarak belki de onu başucu prensibimiz yaparak ilk adımı atmamız gerekirken neden sadece Ahilik Haftası'nda hatırlıyoruz bu prensipleri. Gerçekten yazık. Bir Kırşehirli olarak bu durumdan gerçekten utanç duyuyorum. 
Şimdi ayağa kalkma ve silkinme zamanı aslında. Önce biz tanıyalım Kırşehirimizi. Kırşehirliyiz demekten gurur duyarken Anadolu'nun nazar boncuğu Kırşehir'i tanıyarak tanıtalım. 
Var mısınız?
Sağlıcakla kalın… 
 

Anahtar Kelimeler : Seda Kızıltepe Baysal,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ocak%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı