5 Şubat 2019 16:01
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

KIRŞEHİR ŞİVESİYLE HASBIHAL

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Her yörenin kendisine has güzel konuşması var. Yöresel konuşmalara şive denir.
Şive, bir dilin konuşulduğu sınırlar içinde, bölgelere ve değişik kültür düzeylerine göre söyleyiş özelliği olarak tanımlanır.
Seyyah misali gezip hayali de olsa kimin nasıl konuştuğunu, şöyle bir kolaçan edelim.
Şaarde acıya ( Seyfe gölü ) giderken, davarını yayan yaşlı bir çobanı gördüğümde, yanına gidip iki laf atalım dedim.
Yanına varıp selam verdiğimde selamımı alıp, yere keçeyi uzatıp: "Otur kurbanım. Hoş geldin" dedi.
"Bu sene ot bol ellam" dediğimde, "Abaa sen ne diyon. Bu sene rahmet bol oldu. Her tarafta ottan geçilmiyor maşallah" diyerek seviniyordu.
"Disene bu sene katığı bol alırsınız" dediğimde: "Emrine çok şükür. Bu sene bereket senesi" dedi.
Köpeklerini gösterip: "Maşallah köpeklerin de bek yavuza baziyo" dediğimde: "Abo sen ne diyon. Böyle köpekleri beri baazer bir yerde göremen" dedi.
"Geçenlerde sırtımı şöyle bir tümsa dayadım da oturuyodum. Bir de ne görüyüm ? Bir çift çanavar (kurt ) peydah olup, sürüye dalmaz mı ? Köpekleri kışkirlemeye gerek kalmadan canavarlara doğru bir gidişleri vardı ki heç sorma... Gitmeleriyle canavarlara dalmaları bir oldu. Canavarlar can havliyle bir kaçıyorlardı ki; geldiklerine, geleceklerine pişman oldular" dedi.
O arada: "Eşşan habesinde boçayı ( ağaçtan yapılmış su kabını ) çıkarıp: "Susadıysan iç kurbanım" diyerek, ikramda bulunuyordu.
Kendinden hatır isteyip yanından ayrıldım.
Yine gezerken, ağacın duldasında oturan iki yaşlı kadına rastladım. Yanlarına gidip: "Nörüyonuz dezem gıı" dediğim de: "Nöörelim kuzum. Bahçada yorulduk da, ha şöyle iki soluklanalım dedik. Gel kurbanım otur da sen de soluklan" dediler.
Yanlarına çömelerek oturup, konuşmaları için ağızlarını deşmeye başladım. Konuşurken söz kilodan açıldı.
Yaşlı teyzenin birisi: "Bizim zamanımızda yokluk varıdı kuzuum. Böyle bereket ne arıyordu da" diyerek lafa girdiğinde, diğer teyze: "Şimdiki gelinler, kızlar buldular da bunuyorlar. Yetmiyesiceler: "Kilo alırız" diyerek, kemçikli kemçikli bir şey yedikleri mi var da, bu huyu nerde örendilerse zaar ?" diyerek dert yanıyordu.
"Bizim zamanımızda düğüne ve bir kalabalığa giderken, ramatlı anam, kalçalarıma bez doluyodu kuzum, hani evladım yerindesin: "Falancanın kızı bek babayiğit. İşe güce yatkın olur. Bunu elimizden kaçırmıyalım desinler diye".
Bir diğeri de: "Gıı anam, şimdiki yeni yetme caalar, belimiz ince görünsün diye, gobanı içine çekip de, sıkı sıkıya, bezle doluyorlar gıı...Vay başıma aleen" diyerek.
Sohbet esnasında birisi: "Nerelisin kuzum, kimlerdensin ? Seni Hacamat eminin kızı benekli Sariye'nin uşaklarına baazettim" dediğinde:"Yok dezem beni tanımazsınız. Ben şarde oturuyom" dedim.
Bu söylemimi duyan diğer kadın: "Benim bacımın ortancı kızı da şaarde oturuyo. Herifi mamur. Kalem odasında çalışıyo. Bek efendi herifi var evladım olsun" dedi.
Hatır isteyip ayrılacağım sıra, bana: "Kusura kalma yavrum,bu yazının başında bir şeyimiz yok ki ikram edeydik" diyerek beni savuşturdular.
Kırşehir'e dönerken yaşlı bir çift el kaldırdığında, durup onları aldım. Adam şoför mahaline oturdu. Karısı da arkaya oturup, yaşlı adam: "ilaam işin gücün rast gelsin. Efendi Allah ırazı olsun" diyerek bana dua ediyordu.
"Hayırdır emmi, nereye gidiyorsunuz bu sıcakta ?" diye sorduğumda, adamın yüzü gülüyordu: "Hıceze gitmek için kayıt yaptıracağız" diyerek seviniyordu.
"İnşallah çıkar. Allah kabul etsin emmim" dediğimde, arkada oturan teyze: "Amin kuzum amin" diyordu.
Bir taraftan da yanında bulunan çıkını açıp: "Boon yeni yaptım. Uşaklarınla yersin. Şaarın ekmana kulasma" diyerek üç beş bazlama koydu koltuğun dibine.
"Niye zamet ettin dezem, ne hacatı vardı" desem de, için için bek seviniyordum.
Şaar göründüğünde yaşlı teyze söylenip duruyordu, "vili bunlar nasıl oturuyorlarsa, ev üstünde evmi olurmuş" diyerekte.
Şaare geldiğimizde, yaşlı adam: "Bizi hokumet binasına yakın bir yerde indir efendi" dedi. İnip giderlerken bol bol dua ediyorlardı, " ilaam işin gücün ırastgelsin" diyerek.


Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı