9 Nisan 2019 15:09
-A +A
Emine Baştuğ

Emine Baştuğ

KIRŞEHİR VE ÜLKEMDE SEÇİM

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

       Seçim seçim dendi o da bitti gitti. Hala seçilip seçilmeyi bitiremediğimiz yerler var ama, orası da bitecek Allah’ın izniyle. Ülkemiz çok güzel olacak. Eski huzurlu, mutlu, insanların birbirine daha seviyeli ve ötekileştirmediği  günlerine kavuşacak inşallah. Sanki Zümrüt-ü Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğacak. Her ne olursa olsun seçim sonuçlarının Ülkeme ve Şirin Kırşehir’ime hayırlara vesile olmasını temenni ederim.
       Her şerde hayır, olanda da hayır vardır diyelim. Bekleyelim görelim , Mevlam neylerse güzel eylermiş…
       Çanakkale ruhuyla diriliş başladı dört bir yanda deniyor son zamanlarda biliyorsunuz. Diyeceksiniz ki düşman nerede? Su uyudu ama bizim düşmanlarımız ta Çanakkale’den bu yana hiç uyumadılar, gözlerini bile kırpmadılar aslına bakarsanız. 
       Hep uygun bir anı kolladılar. Sanki o uygun anı da tam yakaladılar derken Allah’ın izniyle silahları geri tepti diyorum ben. Onun için denir ki Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur diye.
       İki gün önce gazetede yeni seçilen bir Büyükşehir Belediye Başkanının “Çok büyük yolsuzluklar tespit ettik. Bu durumda ben Belediyeyi teslim alamam” dediğini okumuştum. Bir de hiç işe gelmeyip, sadece  bankamatiğe uğrayıp maaş alanlar varmış.
       Ülkede bunca Üniversite mezunu işsiz  gençler ve atanamayıp intihar eden Öğretmenler varken bütün bunlar Allah’tan reva mıdır? Olanların hiç birini inanın aklım havsalam almıyordu artık!
       Bu Ülkeye bu kadar mı çoktu kininiz, gareziniz be? Bütün bu haksızlıkları, hukuksuzlukları yaparken, “Gavurdan bir tüy yolsam kardır” anlayışını mı düstur edindiniz kendinize? 
       Sizden olmayanı bu kadar mı düşman bellediniz yahu? Allah aşkına söyler misiniz, hiç mi sevmediniz bu vatanı,  bu milleti? Çocuklarınızın boğazından o haksız parayı nasıl geçirdiniz çok merak ediyorum…
       Bilmez misiniz ki, merhamet insana yakışan en güzel giysidir. Ya  Yunus Emre’nin  “Yaradılanı severim Yaradandan ötürü” sözünü de mi hiç duymadınız? Hani dinden imandan konuşurken  mangalda kül bırakmıyordunuz! Ne oldu o küllere? Yandı bitti kül mü oldu yoksa?  
        Nerde sizin her fırsatta  Allah, Peygamber, Hz. Ömer, Hz. Ali’nin adaletinden dem vuran söylemleriniz? Yoksa dilinizi mi yuttunuz? Tabi aralarında varsa güzel insanları da tenzih etmek istiyorum…
       Güzel bir söz vardır şimdi aklıma geldi söylemek istiyorum: “Vicdan, insanın içindeki Tanrı’dır. Herhangi bir dine mensup olmak, sizi iyi biri yapmaz. İyi bir insan olmak vicdanınızla ilgilidir.”
        İşte bütün bunlar gözetilerek; bu seçimin bana göre  güzel ve iyi yanı ne olmuştur biliyor musunuz? Şirin Kırşehir’imde dahil olmak üzere birçok yerde zıt fikirli partiler bir araya gelip işte tam da burada Ülkenin bekasını düşünüp,  birleşerek öyle seçime gitmeleriydi.
        Tabi bu kırılma noktasını biraz da yanlış politika, yanlış siyaset dili, sert söylemler, iktidar pek kabul etmese de ekonomik kriz, bir türlü yolunda gitmeyen gergin bir dış politika da tetiklemiştir.  Aslında en çok da evlerde kaynamayan tencereler bu günleri hazırlamıştır diyebiliriz…
       İnsanlar yoruldu da bir türlü bizi yönetenler yorulmadı ortamı germekten/gerilmekten. İşte bu olumsuzlukların içinde aklı selim, sağ duyulu diğer parti liderleri çareyi birleşmekte buldular diyebiliriz. 
       Onlar da gördüler ki pabuç gerçekten pahalı, gidişat iyi değil… Ne kadar zıt görüşlü olurlarsa olsunlar, son günlerin moda deyimiyle beka sorunu için birleşmekten başka çare  göremediler. 
       Bundan önceki seçimlerde bunu öngörselerdi de o zaman birleşmeyi yapsalardı… İşte o zaman, teşbihte hata olmaz şimdi nur topu gibi boy boy çocuklarımız olmuştu diyebilirim ancak.
        Yani önceden bu birleşme olsaydı, yerinden bilerek/isteyerek oynatılan Cumhuriyet’in temellerine sağlam tuğlalar konulmuştu çoktan. İşte o tuğlaların konmamasından mütevellit, arkadan gelen artçı sarsıntılarla nerdeyse Cumhuriyet’in yerle bir olmasına ramak kalmıştı demek pek de yanlış sayılmazdı aslında.
       Neyse zararın neresinden dönülürse kardır… Ve bundan sonra kalkınma yönünde neler yapılabilir, yerle bir olan Ülkenin tüm değerleri yeniden nasıl hayata geçirilir onlara bakmak lazım gelir bence.
       Tabi bütün bunları yapmak öyle kolay değildir. Çünkü bu seçimler sadece yerel seçimler olduğu için tam anlamıyla olumlu sonuçlar alınacağına ihtimal veremiyorum. 
       Yine de bazı şeylerin yapılması için öncülük edebilir. Belediyedeki yapılan her güzel iş, yatırım, yaptırım adı her ne olursa olsun ta Cumhurbaşkanlığa kadar giden yolda atılan sağlam bir adımdır.
       İşte bu bilgi ve bilinçle en güzel hizmetleri sunup, halkı memnun etmek başlıca amaç olmalıdır. Ancak ve ancak Hak ve halk için çalışılmalıdır…
       Bu güzel his ve duygularla,  birlik beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamak dileğiyle.. 
 
       
 

Anahtar Kelimeler : Emine BAŞTUĞ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı