22 Eylül 2018 16:00
-A +A
Ceyhan Demir

Ceyhan Demir

KÖYLÜLER SİLAHLARIYLA MEVZİLENDİLER, BÜYÜK OLAY ÇIKACAK

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Mucur’da kaymakam vekiliyim. Bir pazar günü Kabaca köyünün muhtarı geldi. Köyü ile Hacıbektaş ilçesine bağlı komşu köy arasında sınır uyuşmazlığı bulunduğunu, iki köy halkının bu nedenle köy sınırında silahlı olarak toplandığını, önlem alınmazsa büyük olay çıkacağını söyledi. Muhtar’ın anlattıkları dehşet vericiydi. Telaşlanıp, İlçe Jandarma Komutanı olan astsubayı çağırdım. Yeteri kadar asker hazırlamasını, birlikte köye gideceğimizi söyledim. Muhtar bu kararıma sevineceğine karşı çıkıp ”Efendim siz yorulmayın. Hava zaten soğuk ve yollar çamurlu. Siz bir çavuş, iki er verin, biz sorunu hallederiz. Zaten geçmiş yıllarda da hep böyle yaptık” dedi. Muhtar’ın bu önerisi, lokaldeki hoşkin oyununu yarım bırakmak zorunda kalan Komutan tarafından da benimsendi. Muhtar’ın olayı anlatışındaki boyut ile önerdiği çözüm arasında büyük bir çelişki bulunuyordu. Ayrıca uyuşmazlığın tarafı olan Muhtar’a, sadece ilçemize bağlı bir köyün muhtarı olduğu için Jandarma’yı emanet etmek doğru olmazdı. Muhtar’ın çelişkili tutumundan iyice şüphelendim ve ısrarımı sürdürdüm. Köye kesinlikle gidecek, olan biteni yerinde görecektim. Kısa zamanda hazırlanıp yola çıktık. Bir süre sonra stabilize yol bitti. Traktör tekerlerinin çukur ve çamur deryasına dönüştürdüğü yollarda bata çıka ilerleyerek köye ulaştık.
Köye vardığımızda görünen ortam Muhtar’ın anlattığına hiç benzemiyordu. Köylüler işinde gücündeydi, bazı yaşlılar ise duvar diplerine yaslanmış, güneşlenmenin keyfini sürüyordu. Muhtar bizi dinlenmek ve yemek yemek için evine davet eti. Kesin bir dille reddettim ve derhal uyuşmazlık konusu araziye gideceğimizi söyledim. Köy sınır dosyasını yanıma almıştım. Bu dosyada adı geçen ve iki köy arasında sınır kabul edilen tepeye çıktık. Etrafa baktığımızda karşıdaki diğer tepe ile aramızda, yarısı sürülmüş bir tarla görüp açıklama istedim. Muhtar kem küm edip kaçamaklı bazı şeyler anlatmaya başladı. Tam bu sırada, bizimle birlikte araziye gelen köylülerden biri öne atılarak, “Lan Muhtar, yıllardır bize çektirdiğin yeter. Kaymakam Bey madem buraya kadar gelmiş doğrusunu anlatacağım. Köy okulunun tarlasını kendinize gelir sağlamak için ekip, karşı köyün muhtarı ile her yıl niza (uyuşmazlık) çıkarıp, bu iş köyün namusudur palavrasıyla köy halkını kışkırtıyorsun” deyiverdi.
Gerçek tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmıştı. 222 sayılı İlköğretim Yasası uyarınca, köy ilkokuluna gelir sağlamak için tapulanan elli dekarlık tarlayı, uzun yıllardan beri muhtarlık yapan bu kişi ekiyor, gelirini okula vermeyip kendisi harcıyormuş. Hacıbektaş’a bağlı diğer köyün durumuna gelince, aslında bu iki köyün halkı akrabaymış. Eskiden birlikte yaşarken, bu köyden göç eden kişilerin kurduğu bir köymüş ikincisi. Karşı köyün muhtarı bunu gerekçe göstererek bu tarlada onların da hakkı olduğu iddiasındaymış. Bizim muhtarın hinliği buna da geçmiş. Bizim muhtara, “Bu tarlada bizim de hakkımız var. Bu nedenle bir yıl sen, bir yıl ben sırayla ekelim” dese de, bizimki deneyimli, bu öneriyi kabul etmemiş.
Sorun iki köy halkıyla da ilgili değildi. İki köyün muhtarının okul tarlasının gelirini paylaşma kavgası… Bizim muhtar o gün tarlayı ekmeye başlayınca karşı köyün muhtarı müdahale etmiş. Çalışmaya ara vererek soluğu ilçede almış. Geçmiş yıllardaki gibi hareket edip jandarmayı yanına alarak uyuşmazlığı çözmeyi planlamış. Köye gitmeseydim, olayın gerçek yüzünü ortaya çıkaramayacaktım. O da birlikte götüreceği jandarmayı tarlanın başına dikip tarlanın kalan bölümünü ekerek amacına kolayca ulaşacak; köy halkına da bu iş köyümüzün namusudur palavrasını atmaya devam edecekti. Tam bir çarıklı erkânıharp; üçkâğıtçı, kaşarlanmış bir köy yöneticisi.
Sezgilerimde haklı olduğum ortaya çıkmış, utanmaz adam şaşkına dönmüştü. Yiyici ve güvenilmez bu muhtarı artık görevde bırakamazdım. 442 sayılı Köy Yasası’nın 41. maddesinde, görevini düzgün yapmayan muhtarların, kaymakamın başkanlığında oluşan yedi kişilik İlçe İdare Kurulu kararıyla görevine son verilmesi yetkisi bulunuyordu. Görevi kendi isteğiyle bırakmazsa soruşturma açıp görevden alacağımı ve ayrıca mahkemeye sevk edeceğimi söyledim. “Ben zaten yaşlandım ayrılmayı düşünüyordum” palavrasıyla istifa dilekçesini hemen imzaladı. Yasaya göre muhtarlık görevi boşaldığında, yeni muhtarlık seçimi yapılıncaya kadar Köy İhtiyar Kurulundan birinci üye muhtarlık görevini yürütür. Bu üyenin bulunmasını istedim. Bir süre sonra geldi ve tanıştık. Aklı başında bir insan izlenimi alarak köylülerin görüşüne başvurdum. Temiz ve sevilen bir insan olduğunu söylediler. Köy mührünü kendisine teslim ederek dürüst çalıştığı sürece ona her tür desteği vereceğimi belirttim. Köylerde, köy mührünü cebinde taşımak, devlet gücünü arkasında duymak demektir; köy bekçisi emrinde, devletin verdiği Mauser tüfeği yanındadır. İnsana bayağı onur ve güç kazandırır. Bazı köylerdeki muhtar seçimlerinde, rekabetten cinayet bile işlendiğini gazete haberlerinden bilirsiniz. Onun içindir ki, piyangodan kolay yolla muhtar olan bu arkadaş çok sevindi. Birlikte çalıştığımız sürece en çalışkan muhtarlar arasında yerini alıp, köyüne huzur getirdi.
Çok yorulmuştum. Yollarda ve köyde tamı tamına bir günüm geçmiş olsa da önemli değildi. Yılların sorununu yerinde çözmüş, üçkâğıtçı muhtardan köyü kurtarmıştım. Gençliğin ve gerginliğin etkisiyle attığım tokattan pişman olsam da artık olan olmuştu. Başlangıçta köye gönüllü gelmeyip yol boyunca suratını asan Jandarma Komutanı ise köye gelmek istemeyen tutumundan mahcup olmuş, çiçeği burnunda stajyer bir kaymakam vekilinden uygulamalı bir ders almıştı. Ona dönerek, ”Önemli durumlarda üşenip yerinde inceleme yapmazsak, bu uyanıklar bizi parmaklarının ucunda fırıl fırıl oynatırlar, Komutan Bey “ dediğimde başını öne eğerek “Haklısınız efendim” demek zorunda kaldı.


Anahtar Kelimeler : Ceyhan DEMİR ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı