12 Ocak 2019 15:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN (BÖLÜM VIII.)

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
-VIII.
Kral, yardımcıları ile soylular ve din adamları bir süre sessiz sessiz beklediler. Hemen hemen hepsinin sarı yelekli işçi-köylü temsilcilerinin giydikleri sarı yeleklerin etkisi altında kaldıkları ve onların haklı eylemlerine saygı duydukları belli oluyordu. Buna rağmen onları nasıl sindireceklerini düşündükleri yüzlerinden belli oluyordu. Kral söze başladı:
‘İşçi-köylü grubuna yapılan vaazlarla alınmasını  tasarladığımız  sonuçlar gerçekleşmediğine göre din adamları görevlerini ihmal mi ettiler yoksa başka bir sebep mi var?’ Bu sözleri söylerken kralın sıkıntı içinde olduğu ve kısmen yüzünün kızardığı görünüyordu. En yüksek dereceli kardinal din adamlarını temsilen cevap verdi:
‘Efendimiz! Haşmetmeap hazretleri! Bizler görevimizin farkındayız. Yapılacak vaazların içerikleri hakkında önceki toplantıdan sonra istişareler de yaptık. Bu kadar hızlı bir tepki beklemiyorduk. Sizin de böyle bir tepki beklemediğinizi sanıyorum. Daha sonuç alabilmemiz için vakit gerekli. Bir iki vaazla işçileri köylüleri etkileyebilmemiz mümkün değil. Bu çalışma altı aydan fazla bir süre alabilir. Bizler vaazlarımızı yoğun bir şekilde devam ettirecek ve süreci kısaltmaya çalışacağız. Anlatılması gereken konular bir defada anlatılamayacak kadar teferruatlı. Öncelikle sabır ve şükür konusundan başladık. Ardından krala itaatin Tanrıya itaat manasına geldiğini anlatıp beyinlerine işleyeceğiz.’ Bu arada kardinaller ve piskoposlar ile papazlar arasında bir kıpırdanma oldu. Kral tekrar sözlerine devam etti:
‘Acele edin ve gerekirse vaazları biraz uzatın, iş saatlerini biraz kısaltın. Bu eylemlerin sonunda bir isyana doğru gitmesini engellememiz lazım. Peki soylular ne yaptılar bunlar olurken?’
Soyluları temsilen büyük bir tüccar konuşmaya başladı:
‘Efendimiz! Bunları tepkisizleştirmek için iş saatlerini arttırmalı ve aralarında toplantı ve görüşmeler yapmalarını engellemek için iş yükünü ağırlaştırmamız lazım. Aralarında toplanırlarsa sonuç malum bugün sarı yelek giyerek, yarın kim bilir eylemler yaparak, işleri yavaşlatma veya durdurma yapmalarından endişe ediyoruz.’
‘Sarı yelek giyilmesini yasaklayalım, böyle bir karar alıp ilan edelim şeklinde düşünüyorum. Ne dersiniz?’ diye sordu kral. Soylular:
‘En doğrusunu siz bilirsiniz efendimiz, peki giyerlerse nasıl bir ceza öngörüyorsunuz? Dedi soyluların temsilcisi. Bu arada din adamları adına söze başlayan kardinal:
‘Böyle bir eyleme ceza verilmesi doğru olmaz. Başka bir şey yaparlarsa ceza verilmesi uygun olabilir, ama bu karar önceden duyurulmalıdır. Yoksa kralımızın adaletine güven ortadan kalkabilir.’ Kral daha da sinirlendi:
‘Ben Tanrının temsilcisi, yeryüzünde Tanrının gölgesi olarak duyurmadan da ceza verebilirim kimse bunu sorgulayamaz.’dedi. Yine büyük bir sessizlik kapladı ortalığı.
Bir süre çaresizlik içinde düşüncelere daldılar. Ortaya çıkan durumun en kısa sürede bir çözüme ulaştırılması gerekiyordu.
‘Yakında kararlarımı mühürlemiş olarak temsilciliklerinize ulaştıracağım. Köylü-işçi temsilcilerine de ulaştıracağım. Ayrıca ilanlarla duyuracağım. Gidin ve kararlarımı bekleyin.’ Dedi kral. Hepsi yavaş yavaş çıkıp sarayı terk ettiler.
(Devam edecek)


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı