24 Ağustos 2019 14:20
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN (Roman) -IXL.-

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Saray yetkilisi ayrılacağı sırada kardinalin adamı kiliseye geldi. Gelen görevli başpiskoposun en sevdiği, en çok görüştüğü öğrenciyi sordu. Durumdan şüphelenen saray yetkilisi olacakları anlamak için beklemeye başladı.
- Başpiskoposun en sevdiği öğrenci ile kardinalimiz görüşmek istiyor, dedi yeni gelen.
- Sizi kardinal mi gönderdi buraya? Diye sordu saray görevlisi.
- Evet! Dedi. Kardinalimiz başpiskoposun ölümü üzerine bir araştırma yapmak istiyor. Bu yüzden öğrenci ile görüşmek istiyor.
- Ben de saraydan görevlendirildim. Başpiskoposun ölümünün sebebini araştırıyorum. Bu öğrenci ile de görüştüm. Kardinal neden sadece bu öğrenci ile görüşmek istiyor? Ne zaman görüşecek? Bu görüşme sırasında sarayı temsilen ben de bulunabilir miyim. Kralımız bu olayın aydınlatılmasını istiyor.
- Bunu bilemem. Kardinale soralım, zaten görüşmeyi haftaya yapacak. Kardinal uygun görürse size de haber veririz. O zaman görüşmede bulunursunuz.
Bu sözler üzerine saray görevlisi oradan ayrılmaktan vazgeçti. Beklemeye başladı. Jean’ı çağırdılar. Kardinalin adamı Jean’a:
- Başpiskoposun sevdiği talebe sen misin? Kardinal seninle haftaya görüşecek. Hele cenaze işlemleri tamamlansın. Ben görüşme günü gelir seni götürürüm, dedikten sonra oradan ayrıldı. Saray görevlisi Jean’a hitaben:
- Kardinel ile görüşmeye gideceğin zaman mutlaka saraydan benim çağırılmam gerektiğini unutma. Bunlar bir şeyler çeviriyor ve başpiskoposun ölümüyle ilgileri var gibime geldi. Kendine de dikkat et, bunlar sana zarar verebilirler. Başpiskopos gibi erdemli bir adam öldürüldüyse senin gibi  iyi bir genci de öldürebilirler.
Jean boynunu büktü:
- Tamam efendim! Anladım siz gelemezseniz ben görüşmede dikkatli olmaya çalışırım.
Saray görevlisi yavaş yavaş giderken, Jean anlaşılmaz ilginin sebebini merak ediyor, içindeki hüzün artmaya devam ederken bu şatafatlı hayat yaşayan insanların, böyle erdemli ve onlar için çok önemli olmayan bir insanın öldürülmesini  araştırmalarının sebebini bir türlü anlayamıyor; acaba benim göremediğim bir iyilik mi var içlerinde diye merak etmekten geri duramıyordu. Kalbinde annesini kaybetmenin acısını bile yaşayamayan Jean, en sevdiği öğretmeni olarak kabul ettiği başpiskoposun öldürülmesinin de etkisiyle karmaşık duygulara kapılmış olmakla, genç denebilecek yaşlara yeni girmenin de toyluğu içinde duygularını netleştirememenin sıkıntısını gönlünde hissederken; ‘Hala öğreneceğim çok şey var’ diye düşünürken büyümek ve belki de olgunlaşmak için sabırsızlandığını duyumsuyordu.
Saray görevlisi gittikten sonra hemen kilisenin olduğu civarda bulunan evlerde soruşturma yapılması için başka adamları görevlendirdi. Yapılan soruşturmada olay günü kısa bir süre içinde gelip giden atlı arabayı görenler olmasına rağmen nerden gelip nereye gittiğini bilen yoktu. Başpiskopos hakkında da cinayeti çözecek bilgisi olana rastklanmamıştı. Kralın başyardımcısı kiliseden dönen görevlinin kardinalin Jean ile görüşmek istediğine dair bilgiyi önemli bulmuş ve bu durumun araştırılmasını, kardinal görüşmede bulunulmasını kabul etmese bile Jean’ın takip edilmesini ve kardinalle görüşmesi bittikten sonra yanına getirilmesini emretmişti.
Jean’ın hislerini kimsenin anlaması mümkün görünmüyordu. Herkes işinde gücünde, başpiskoposun ölümü sıradan bir olaydı sanki, onun kadar üzülen ve yüreği yanan da yoktu. Birkaç gün sonra kilisede büyük bir cenaze töreni yapıldı. Saraydan kralın başyardımcısı ve vatikan adına kardinalin de katıldığı kalabalık bir cenaze töreninin ardından dualar eşliğinde başpiskoposu toprağa verdiler. Başpiskopos kilisenin arkasındaki yamaçta yüksekçe bir yere defnedilmişti. Cenaze törenine katılanların kalabalıklığı ile birlikte, ilerleyen günlerde kalabalık halk kitleleri tarafından kabrin ziyaret edilmesi üzerine başpiskoposun azizlerden birisi gibi sevildiği ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu durum kardinalin dikkatini çektiği gibi vatikan tarafından da öğrenilmişti.


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/05%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı