5 Ekim 2019 13:09
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN (ROMAN --XLV.-)

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Jean, erdemli bir kişiyle istişare yaptığı için varacağı sonucun doğru bir sonuç olacağının inancı içinde, güvenle sorduğu soruya ihtiyardan şöyle bir cevap aldı:
- Evlat! Kralların yakınında olmak  güzel bir şey gibi görünürse de aslında kişinin erdemli olma yolunda ilerlemesine engeldir. Kral gücün dünyadaki temsilcisi olması hasebiyle, onun yanındakiler ondan korkarlar ve doğruyu dosdoğru söylemeye kolay kolay cesaret edemezler. Bu da senin erdem yolunun başlangıcı ve iskeleti olan ‘doğruluk ve dürüstlükten taviz vermeme’ ilkesini ihlal etmene sebep olabilir. Genellikle yanındakiler krala yalakalık yapmak için doğruluktan, dürüstlükten ayrılırlar. Bu durum kralın hoşuna gider. Bu gibi durumlarda kral da erdemden uzaklaşmış olur. Ancak kralın yanında bu ilkeyi ihlal etmemeyi başarabilirsen o zaman erdem yolunda daha hızlı yükselebilirsin. Bundan da emin olabilmek kolay değildir. Zira ilk anda bunu yapabileceğini düşünsen bile zamanla içinde bulunduğun durumun ve ortamın etkisiyle bunları kaybettiğinin farkına bile varamazsın. Haydi diyelim ki bunları hiç kaybetmeden yoluna devam ettin. O zaman da her an kralın öfkesine ve hışmına maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağından eminim. Tüm bunların olmaması için ise kralın çok erdemli bir kral olması gerekir ki böyle krallara tarihte bile az rastlanır. Güçlü kişiler eleştirilmekten hoşlanmazlar, övülmekten hoşlanırlar. Bu da erdemin zıddı olan bir huydur.
- Efendim, sonuç olarak bu teklifi kabul etmememi mi tavsiye ediyorsunuz?
- İnsanlar kendi sorumluluklarının farkında olmalı, kendi kaderlerinin kendi seçimleriyle oluştuğunu bilmeliler. Ben sana bilgi ve tecrübelerimi anlatıyorum. Karar senindir. Seni şöyle karar ver, böyle karar ver diye zorlayamam. Allah (C.C.) bile insanlara doğruyu yanlışı ve sonuçlarını bildirmiş, insanı doğruyu yapmaya mecbur kılmamış, irade vermiştir ki sonuçlara kendi seçimleriyle gittiğini bilsin. Buna rağmen yaşantımızda seçemediğmiz şeyler de yok değildir. Biz sadece irademizle doğru seçim yapmaktan sorumluyuz. Karar senindir.
İhtiyarın torunu kulübenin kapısından çıkarak yanlarına doğru geldi.
- Yemek hazır. Buraya mı getireyim yoksa sofrayı içeriye mi hazırlayayayım? Diye sordu.
- İçerdeki masaya hazırla kızım. Sonra bize haber ver.
Jean kralın teklifini kabul etmemenin en doğrusu olacağını anlamıştı. Başpiskopos’un da mektubunda din adamlarının yöneticelerden uzak durması gerektiğini yazdığını hatırladı. Buna rağmen içindeki yoğun şüphelerden ve tereddütten kurtulamıyordu. Onun kararsızlığını yüzünden okuyan ihtiyar devam etti:
- Bak evlat! İçinde bulunduğun durumu anlıyorum. Kararının sonuçlarından bir fırsatı kaçırmış olacağını zannediyorsun. İşte hayatta bu gibi durumlarla sık sık karşılaşılmaz. Bilmelisin ki vereceğin karar senin erdemli olma yolundaki nadir dönemeçlerinden birisidir. Sana tavsiyem hemen karar vermen gerekmiyorsa, iyi düşün: sarayda yaşayan, görüşebileceğin kişilerle görüşerek, krala rağmen her zaman doğruluktan taviz vermemeyi başarabilmenin güçlüklerini anla. Sonra karar ver. Bunun için başyardımcı ile görüşebilirsin. Pişman olacağın bir karar verirsen, belki erdem yolunun başına dönmüş olursun. Bu durumlarda yolun başına döndükten sonra aynı yolda devam edebilenlere de nadir rastlanır. Bunu da unutma.
İhtiyarın torunu yemeğin hazır olduğunu haber verdi. Birlikte mütevazi kulübeye girdiler. Girişteki büyükçe odada bulunan tahta bir masanın çevresinde bulunan tahta sandalyelere oturdular.  Odada pek eşya yoktu. Jean etrafa baktı. Günlük kullanılmayan hiçbir eşya göremedi. Bu görüntü içinde insanın aklını meşgul edecek bir şeyin bulunmaması Jean’ın erdemin ve bilgeliğin sade yaşamaktan geçtiğini de anlamasını sağlamıştı.
Yemeklerini kısa bir sürede yediler. Zira öyle çok çeşitli yemek hazırlanmamış; birer tas sebze çorbası ile birer de peynirli çörekten başka masada sadece su vardı. İhtiyarın kızım diye hitap ettiği torunu hiç konuşmamıştı. Yemekten sonra ihtyarla birlikte tekrar dışarıya çıkıp taş sedire oturdular. İhtiyar gözlerini ufuklara dikmiş ve derin düşüncelere dalmıştı.
- Jean! Dedi ihtiyar. Beni ara sıra ziyaret edebilirsin. Kendi yolunu çizmen için sana tecrübelerimi anlatırım. Bunlardan dersler almayı başarırsan, bir çok kişinin yaptığı gibi hata yapa yapa değil, hata yapmadan doğruyu bulabilirsin ümit ederim. Kitap okumak da böyledir. İnsan okuduğu kitaplardan ders alabilirse daha az hata yaparak doğruyu bulabilir. Kitap okumayı da böyle değerlendirmen sana fayda sağlayacaktır.
Jean, müsaade alarak kiliseye gitmek üzere yola çıktı. Beyninde sürekli dönüp duran düşüncelerinin verdiği kararsızlıktan kurtulmuş ve ömrü boyunca sükunetle doğru karar vermek için neleri araştırması, nasıl düşünmesi, acele etmeden hareket etmesi gerektiğini anlamıştı.
-SON- 24.08.2019 
SON SÖZ
Sevgili dostlar! Biz romanımızı burada bitirmeye karar verirken, bir şeyler yarım kalmış gibi anlaşılabilir diye düşünerek son söz yerine olmak üzere bazı şeyler eklemeyi uygun bulduk.
Her şeyden önce günümüz bilim ve teknolojisinin ulaştığı seviyeyi her ne kadar romanımızda göz ardı etmiş gibi görünsek de bu kaçınılmazdı. Zira romanımızın geçtiği dönem 1600’lü yılların sonları olması hasebiyle böyle olmak zorundaydı. Yoksa bugün herkes tarafından evrim teorisinin anlamsızlığı bilinen bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Ayrıca uzay araştırmalarının geldiği nokta ve insanın en küçük yapı taşı olan hücrenin detaylarının ve DNA şifrelerinin çözülmüş olduğu da gözönüne alındığında varlığın bir tesadüfe bağlı olarak açıklanamayacağı; tesadüf teorilerinin saçmalığı, hatta imkansızlığı genel kabul gören bir sonuç olarak karşımızdadır. Allah’ın bir yaratıcı güç olarak kabul edilmesi ve hatta bu yaratma eyleminin devamlılığı kabul edilmesi gereken bir hakikattır.
Allah’ın varlığı ile birlikte dinlerin ve peygamberlerin de elçi olarak gönderildiği kabul edilmek zorundadır. Zira yaratıcı peygamberleri vasıtasıyla insanlara kendi varlığını bildirerek ‘nerden bilecektik?’ diyebilecek insanlara baştan engel olmuştur. Bu dünyada insanların hüküm sürdükleri gözönüne alındığında mutlak adaletin tecellisinin de ahirete imanı gerektirdiği gözden kaçırılamaz. Zira Allah’ın varlığına inanıpta onun sıfatlarından ve isimlerinden birisi olan ‘Adl’ zuhuratı ancak ahirete imanla mümkündür. Bu inanç toplumsal anarşiyi engellediği gibi  insanın iç huzurunu  ve vicdanın rahatlamasını sağlamak  için tek yoldur.
Bütün dinler güzel ahlak sahibi olmamızı sağlamak için gönderilmiştir. Bu sebeple biz konumuzu Hristiyanlık dini üzerinden anlattık. Hristiyanlık ve peygamberi olan Hz. İsa (A.S.) güzel ahlakı yaygınlaştırmak dışında bir sebeple gönderilmiş değildir. Biz özde Hz. İsa (A.S.) ve getirdiği kitabı kabul ederken, ne kadar da müslüman olsak ve herkesin müslüman olması gerektiğini savunsakta, öncelikle herkesin doğru, dürüst, erdemli ve güzel ahlak sahibi olmasını da istiyoruz. Erdemli olmayı başaran insanlar Allah’ın doğru yolunu er geç bulacaktır. Hz. İsa (A.S.(‘nın kaçtığı ahmaklardan olmamanız ve olmamamız dileklerimle.
Eğer bu kitabın devamında ikincisini yazarsam - nasip olursa- gerçek ve doğru dinin ne olduğunu ve dinler arası karşılaştırmanın nasıl olması gerektiğini yazarım. Objektif ve doğru bakış açısına sahip olan herkesin hakikatı bulacağına eminim. Herkesin erdemli olması dileklerimle.
Allah’a emanet olun. Vesselam.
24.08.2019 Edebiyatçı & Av. M. Emin Hekimhan
 

Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı