12 Ekim 2019 13:55
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN (Roman) -XLVI.-

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

           Jean, aynı zamanda papaz okulunun da bulunduğu kiliseye dönmüş ve yatağına uzanmış, gözlerini tavana dikerek  hayallere dalmıştı. İhtiyarın torunu gözünün önünden gitmiyordu. Bu güzeller güzeli kızı ilk olarak başpiskoposla tepeye çıkarlarken gördüğü günü hatırladı. Ta o zaman bu kızdan etkilenmiş ve içinde bir şeylerin kıpırdadığını hissetmişti.
           Şimdi ise; o hayalinden çıkaramadığı güzel kızı daha yakından görmüş, onunla konuşmuş, tanışmıştı. Gözlerine daha yakından bakmış, sesini duymuştu. Farklı duyguların kalbine doğru akmakta olduğunu hissetti. Acaba ona aşık mı oluyordu?
            On dört- on beş yaşlarına yeni gelmiş olan bir gencin böyle duygularını bir yanılsama ile hatalı değerlendirebileceği gerçeğinin farkında olmayan Jean heyecan ve endişe ile ne yapması gerektiğini kestiremiyordu. Böyle kararsızlık içinde; ne zaman , neler yapacağını bilmez halde: yaşadığı duyguların teşhisini koyma güçlüğü içinde uzunca bir süre düşünmeye devam etti.
Jean böyle düşüncelerin sarmalında debelenip dururken yatakhaneye giren, başka bir talebenin seslenişi ile irkilerek kendine geldi. Bu talebe kendisinden bir iki yaş büyük olup, kendisi gibi toplumun en alt tabakasından sayılan işçi-köylü sınıfından bir ailenin çocuğuydu. Jean’a hitaben:
- Jean! Seninle bazı konuları konuşmak ve tartışmak istiyorum. Bunları tartışabileceğim senden başka birisi olmadığını düşünüyorum.
Yatağında doğrularak oturan Jean talebeye dönerek:
- Sana yardımcı olabilirsem sevinirim, dedi. Her hangi bir konuda tartışmalar yapmak bana da fayda sağlayacaktır. Ne konuda tartışmak istiyorsun?
Jean’dan büyük olan genç biraz durakladı, gözlerini gözlerine dikerek yavaşça konuştu:
- Tartışmak istediğim konuları dışarıda sakin bir yerde baş başa konuşsak daha iyi olur, dedi. Bunun için dışarı çıkabileceğimiz tatil günlerinde konuşsak daha iyi olur. Ne dersin?
Biraz şaşıran Jean, kimsenin olmadığı bir ortamda kendisiyle tartışmak isteyen talebeye hayretle bakarak:
- Tamam o zaman tatil günlerinde dışarı çıkalım, birlikte bir yerlerde oturup konuşabiliriz. Önümüzdeki tatil günü sabah kahvaltısından sonra çıkabiliriz. Olur mu?
- Tamam! Ama konuştuklarımız aramızda kalsın istiyorum. Piskopos veya papazların duymasını istemiyorum.
- Anlaştık, dedi Jean.
Haftanın ilk tatil günü bütün öğrencilerle birlikte kahvaltı yaptıktan sonra birlikte dışarıya çıktılar. Jean önde talebe arkada başpiskoposla birlikte gittikleri tepeye doğru yola koyuldular. Oldukça hızlı yürüyorlardı. Patikaları ve tepeye çıkan yamacın kıvrılan yollarını büyük bir hızla geçtiler. Tepeye varmada önceki düzlükte oturdular. Yolda konuşmadan yürüyen arkadaşına Jean, sordu:
- Evet! Ne konuda tartışmak ve konuşmak istiyorsun?
- Biliyorsun, ben de senin gibi gariban bir ailenin çocuğuyum. Bu dinin hep zenginleri kollamakta olduğunu düşünüyorum. Acaba din zenginlerin uydurduğu bir şey mi?, diye sürekli aklıma geliyor.
Jean, gence başpiskopos hayattayken burada yaptıkları konuşmaları anlattı.
- Allah’ın varlığından bir şüphen yoksa, peygamberlerin ve dinlerin de var olduğunu anlamışsındır. Aslında dinlerin değil de yorumlayanların yorumlarının sonucunda, dinin birilerinin çıkarına kullanıldığı konusunda şüphem yok.
- Tamam! Buraya kadar anladım. Anlamadığım şeylerden birisi de kutsal kitabın bile birbirinden farklı nüshalarının olması. Bu konuda ne diyebilirsin?
- Ben bu soruyu başpiskoposa hiç sormamıştım. Bu konuyu araştırayım. Cevabını bulunca seninle bu konuyu tekrar konuşalım. Olur mu? Benim araştırmam ne kadar sürer bilmiyorum. Sana cevabını bulunca haber vereyim. Ondan sonra yine tartışırız.
- Anlaştık, dedi genç talebe. Birlikte tepeden inip kilisenin yolunu tuttular.
(Devam edecek)
 

Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı