25 Mayıs 2019 11:16
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük Jean (Roman) -XXVII.

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR

Sarayda aldığımız kararları duyurma sürecini kazasız belasız atlatmış olmanın rahatlığı içinde odamda oturmuş düşünüyorken, birden aklıma gelen parlak ama gecikmiş fikrin etkisiyle heyecan içinde yerimden fırladım. Hemen kağıt kalem hazırlayıp babamın tavsiyesi olan benden sonraki krallar için tavsiyelerimi yazmaya yöneldim.
Geleceğin krallarına vasiyetlerimdir:
Bu şekilde başlamak nasıl oldu acaba? Babam gibi oğluma bir mektup şeklinde mi yazmalıydım bunları? Ama güzel oldu bence. Sadece oğluma değil bütün krallara hitap etmekle daha iyi olur diye düşündüm. Başlığı değiştirmekten vazgeçtim ve devam ettim:
Ülkemiz şimdi sınıflara ayrılmış bir toplumsal yapı oluşturuyor. Toplumdaki bu sosyolojik ayrımcılığın zaman içinde ortadan kalkacağını düşünüyorum. Tam olarak kalkmasa da azalarak devam edebilir. Bu toplumsal sınıfları iyi tanımalısınız. Toplum sınıflarının ülke içindeki nüfus oranlarını dikkate almaktan hiçbir zaman içtinap etmeyin. Bu sınıfların her birinin huzur ve mutluluğu ülkenin bekası için önemlidir. Nüfus içinde en büyük çoğunluğu oluşturan sınıf –şimdilik- işçi-köylü sınıfının haklarını ve rahatını ilk planda göz önüne almak gerekir. Çoğunluğu hasta olan bir vücut daha çabuk yatağa düşer. Alın teri ve emek en kutsal değerdir. Bu da en alt sınıfın meziyetidir. Üst sınıflarda alın teri ve emek daha azdır. Onlar daha çok zekalarını ve sivri akıllarını, ayrıca da sermayelerini kullanarak zenginleşme düşüncesi içindedir. Bunlar arasındaki dengeye dikkat edesiniz. Din adamları sınıfı ise aslında bu dengenin sağlanmasındaki en önemli faktördür. Din adamları bu sınıflara eşit mesafede durmalı ve birine daha yakın olmamalıdır. Aksi taktirde dinin toplum üzerindeki inandırıcılığı azalır ve toplum dinsizleşir. Böylece bir binanın tuğlalarını birbirine yapıştıran harç bozulursa bina çürük olur. O zaman ülkenin yönetimi de ayakta durması da zorlaşır. Kralın varlığı da anlamsızlaşır. Kral bu dengeleri sağlamakla görevlidir. Bu görev ekonomik dengeyi sağlamak olduğu kadar sosyolojik dengeyi de sağlamaya dikkat etmektir. Bu durumlara dikkat edebilmek için kralın dinine bağlı olmasıyla birlikte dininin emir ve yasaklarını iyi bilmesi gerekir. Aksi taktirde din adamlarının zenginlerden asillerden yana tavırlara kaymasına engel olamaz. Din fakirleri zenginlere itaat ettirmek için değil, zengin fakir herkesi Tanrı’ya itaat ettirmek içindir. Aksi düşüncelerin oluşması Tanrı korusun toplumda din karşıtlığını arttırabilir.
Bu vasiyetim biraz felsefi mi oldu acaba? Böyle mi yazmaya devam edeyim? Yoksa maddeler halinde mi yazmalıyım? Bir türlü karar veremiyorum. Ben vasiyetimi yazayım da sonra gözden geçirir gerek görürsem yeniden düzenlerim.
Din şekilcilikten ibaret kalmamalıdır. Öğreten din adamları da, halkta dini samimi olarak yaşamalı ve Tanrı’ya karşı samimi olmalıdır. Bunun yolu kral ve din adamlarının din ile çelişkisiz bir hayat yaşamasına bağlıdır. Milletin ilk bakacağı kişiler onlardır. Onları örnek alma eğiliminde olacaklardır. Bunlarda bir çelişki, samimiyetsizlik hisseden halk dindar olma yoluna girmez. Herkes kutsal kitabı bol bol okumalı ve kutsal kitap kimseye göre değil Tanrı’nın rızasına göre yorumlanmalıdır. Kutsal kitabı da iyi yetişmiş ve samimiyetine inanırlığını halkın çoğunluğunun kabul ettiği din adamları yorumlamalıdır.
Ülkenin güçlü olması için askerlere dikkat edilmelidir. Bugün dost olan ülkeler yarın düşman olabilirler. Ülkenin askerleri krala ve daha doğrusu vatana bağlı insanlardan seçilmeli ve en son teknolojik silahlarla donatılmalıdır. Askeri gücü yüksek olan bir ülkenin düşmanları da dost olmak zorunda kalırlar. Askeri gücünüz zayıflarsa bugünkü dostlarınız yarın düşmana dönüşebilir. Askerleri her sınıftan devlete en bağlı kişilerden seçmek gerekir. Sadece en alt sınıftan asker seçmek de zamanla toplumda adaletsizlik duygusunu yaygınlaştırır.
Kral güçlü bir karaktere sahip olmak zorundadır. Adaletli oluşunun yanı sıra  dürüstlüğü, doğru sözlülüğü ve çelişkisiz davranışlı oluşu, bugün söylediğini yarın inkar etmeyen bir yapıda olması ile bunu sağlayabilir. Kralın dini idare anlayışında bir yönlendirme aracı olarak kullanmaması gerekir. Yoksa samimiyetini kaybedeceği gibi, dinin birilerinin çıkarı için kullanılan bir araç olduğu gibi tehlikeli bir düşüncenin yayılmasına sebep olabilir. Bunlara dikkat eden bir kral halkın tüm kesimleri  tarafından sevilecektir.
Neyse ben gelecek krallara tavsiyelerimi daha sonra tekrar tekrar gözden geçirir eklemeler yapar ve zamanla tamamlarım.
(Devam edecek)


Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin Ekimhan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Son Eklenen Haberler
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20A%C4%9Fustos%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı