17 Ağustos 2019 12:35
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN (Roman) -XXXVIII.-

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Toplantıya katılan kalabalığın kardinalin hatalı karar verdiğine inanmaya başladıklarını müşahede edince, büyük mütevelliğ heyeti içinde güvenilirliğini kaybettiğini hissederek büyük bir titreme ile irkildi. Bu heyetin güvenini kaybetmesi onların Vatikan’a olan güvenlerini de sarsabilirdi. Bu durumda kardinal papanın gözünden düşebilir ve rütbesi elinden alınabilirdi. Kardinal:
- Önümüzdeki toplantı günü bu mektubun yazıldığı öğrenciyi de buraya getirteceğim. Bakalım kararımız doğru muymuş, yanlış mıymış? Hep birlikte göreceğiz. Şimdi toplantı sona ermiştir. Dedi.
Bu arada başpiskoposun ölüm haberi hem kardinale, hem de cinayet şüphesiyle krala bildirilmek üzere haberciler yola çıkmışlardı.
Kral haberi alır almaz başyardımcısını yanına çağırarak durumu birlikte değerlendirmek istedi. Başyardımcısı gelir gelmez küçük toplantı odasında görüşmeye başladılar.
- Bir din adamı nasıl olur da ülkemde böyle şüpheli bir cinayete kurban gider? Anlayamıyorum. Sen ne dersin? Diye sordu kral. Başyardımcısı mutedil bir şekilde cevap verdi:
- Olayı öncelikle genel olarak değerlendirmeli ve bir tahkikat başlatmalıyız. Din adamı olmasının olayla bir ilgisi var mı, yok mu bunu daha sonra değerlendirmemiz gerekir kanaatindeyim. Öncelikle başpiskoposun şahsi bir düşmanı var mıydı yok muydu bunu araştırmalıyız. Daha sonra olay din adamı olması sebebiyle gerçekleşmişse o zaman bu iş karışır ve ucu muhtemelen Vatikan’a kadar uzanabilir. O zaman daha dikkatli olmalı ve gerekirse olayın üzerine gitmekten vazgeçmeliyiz. İzin ve emir buyurursanız ben bu işin tahkikatı için bir heyet oluşturup araştırmayı başlatayım efendimiz. -Tamam. Dedi kral. Sen hemen araştırmayı başlat. Ayrıntılı bir rapor istiyorum. Bir kralın ülkesinde böyle şüpheli olayların olması kralın adaletine güveni zedeler.
Başyardımcının oluşturduğu heyet içinde yer alan dört kişiden birisi asker olan, otuzlu yaşlarda uzunca boylu, güçlü kuvvetli, irice yapılı, siyah dalgalı saçlı, uzun favorileriyle dikkat çekeni, ilk tahkikatlar için olayın olduğu kiliseye giderek araştırmalara başlayacaktı. Kiliseye geldiğinde başpiskoposun yerine bakan piskopos ile görüşerek işe girişti. Piskopos dışında diğer tüm din adamları ile olduğu gibi çalışanların tamamıyla da görüştü hepsine de benzer şu soruları sordu.
- Başpiskopos nasıl öldürüldü? Onun makamında gözü olan var mıydı? Kilisede veya dışarda herhangibir düşmanı var mıydı? En çok kimlerle samimiydi? Kimlerle görüşüyordu? Nerelere gidip geliyordu? Sözleri ve fikirleri kimseyi rahatsız ediyor muydu? Vatikan’la arası nasıldı?
Saraydan gelen görevli bu soruları sorarak kilisedeki din adamlarıyla ve çalışanlarla mülakatlar yaptı ve notlar aldı. Aldığı cevaplarda dişe dokunur bir bilgi yoktu. Çalışanlardan öğrendiği kadarıyla başpiskoposun çok sevdiği ve özel olarak görüştüğü bir öğdencinin varlığı dikkatini çekti. Tabii ki bu öğrenci Jean idi.
Jean ile özel olarak görüşmek istediği için onu yanına çağırttı. Jean’a sorduğu sorulara aldığı yanıtlarda da işe yarayacak bir bilgi bulamamıştı.
- Başpiskopos ile birlikte biraz uzaktaki bir tepeye gidip bazen sohbetler ederdik. Diyen Jean’a sohbetlerin hangi konularda olduğunu soran saray görevlisine: -Bana, erdemli olmak ve ahlaki konularda sohbetler ederdi. Ayrıca Hz. İsa Mesih (A.S.) yaşantısından örnekler anlatırdı. Dedi Jean. Bu kez Jean sordu: -Efendim! Eğer başpiskoposun niçin ve kimler tarafından öldürüldüğünü tespit ederseniz bana da bilgi verir misiniz? -Bunun mümkün olup olmadığını bilemiyorum. Eğer mümkün olursa bilgi veririm. Onu çok sevdiğini anlıyorum. Her halde çok iyi bir insanmış. Hakkında kötü söyleyen kimse olmadı şimdiye kadar. Saraydan gelen görevli raporunu tamamladı. Gitmeye hazırlandı. Sonuç olarak vardığı kanaat kilise çevresindeki mahalle ve sokaklarda onu tanıyanlar varsa onlardan bilgi almak ve öldürüldüğü gün gelenleri gören olup olmadığının araştırılması gerektiği şeklindeydi

Anahtar Kelimeler : Muhammed Emin HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/05%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı