SICAK HABER
22 Haziran 2019 11:55
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük Jean (Roman -XXX.)

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
 Jean ne yaptı acaba? Ölmeden önce son kez de olsa annesini görebildi mi? gibi sorular beynimde uçuşurken merak içinde akşam olmasını bekliyordum. Belki geri dönüşleri yarına kalabilir, bu akşam dönemeyebilirler. Bu kadar da merak etmeme gerek var mı? Nasıl olsa döndükleri zaman herşeyi anlatacaklar. O zaman öğrenirim.
Bu düşüncelerime sebep olan, Jean’ın hem yetim, hem de öksüz kalacak olmasına çok üzülmüş olmamdı. Bu halde merak etmemem gereken, nasıl olsa geldikleri zaman öğreneceğim hususlarla ilgili derin düşüncelere dalmamın sonucunda olduğunu tahmin ettiğim bir ağrı gelip göğsüme saplandı. Bu ağrı sol kürek kemiğimin altından sırtımda da mevcuttu. Hemen kilisemizin çalışanlarından birine haber verip doktor çağırmasını istedim. Yarım saat içinde doktor geldi. Ben bu arada sedirde sırt üstü uzanmıştım. Doktor:
-  Neyiniz var sayın başpiskopos efendi? Diye sordu.
- Göğsüme bir ağrı saplandı. Aynı şekilde sol kürek kemiğimin altındanda bu ağrı canımı acıtıyor, dedim.
- Belirtiler ciddi görünüyor. Bu ağrılar ilk kez mi oluyor? Uzun süredir devam ediyorsa çok büyük sıkıntı var demektir. Tecrübelerime göre, ilk ise tekrarı sizin için hayati tehlike arz edebilir.
-  İlk kez oluyor, dedim. Son zamanlarda biraz uzun yürüyüşler yapmıştım. Ondan olabilir sanıyorum, dedim.
- Kendinizi fazla yormamanız ve üzüntüden uzak durmanız gerek. Dinlenmeye ihtiyacınız var. Beslenmenize de dikkat etmelisiniz, dedi doktor. Sözlerine devam etti:
-  Siz bugün dinlenin ben yarın yine uğrarım. Şimdilik ilaca filan gerek yok, dedi ve çıktı.
Doktor gittikten sonra düşünmeye başladım. Hayati tehlikesi olan bir durum içinde olduğuma göre yapmayı düşündüğüm son işlerimi bitirmeliydim. Bu ağrılar tekrarlayacak olursa ölebilirmişim, hayati tehlikem varmış. Ölüme hazırlanmalıyım, diye karar verdim. Biraz daha dinlendikten sonra ağrılarım azalarak geçti. Ben de çalışma masamın başına geçtim, kağıt kalem aldım. Yazmaya başladım:
Sevgili Jean!
….
Neden Jean’a bir mektup yazıyorum. Son yıllarda en sevdiğim talebem olduğu için olsa gerek. Jean’ın saygısı, efendiliği, akıllı oluşu, anlatıklarımı hemen anlaması ve beni etkileyecek ölçüde yorum yeteneğine sahip olması ona olan sevgimin sebeplerinden en önemlileriydi. Ona hem tavsiyelerimi, hem de bir çeşit vasiyetimi yazıyordum.
Mektubumu/vasiyetimi bitirdikten sonra ikinci bir suretini de yazmam gerektiğini düşündüm. Bunun öyle belirli bir sebebi yoktu. Bu suretlerden birini odamda kolay bulunur bir yerde bırakmalıyım. Diğerini de ancak Jean’ın bulabilecğeği bir yere koymalıydım. Neden böyle yaptığımı ben de bilmiyordum. İçimden gelen güçlü hisler beni böyle davranmaya itmişti.
İki saatlik bir çalışmadan sonra mektubumu iki suret olarak bitirdim. Birini koyduğum zarfın üzerine Jean’a verilmesi gerektiğini belirten bir not yazdıktan sonra diğerini de Jean’ın bulabileceğini düşündüğüm bir yere sakladım.
Odama dönmüş, sedire oturmuş kutsal kitabı okuyordum. Kapım çalınmadan aniden ve hızlı bir şekilde açıldı. ‘Ne oluyor’ demeye kalmadan içeri giren kişilerden birisi beni ayağa kaldırdı.
- Siz kimsiniz ne yapmaya çalışıyorsunuz? Diye sordum. Cevap vermeden arkama geçen adam iki kolumu arkamdan tuttu.Bir diğeri de karnıma bir hançer sapladı. Kanımın akmaya başladığını gördüm. Sebebini bile söylemeden yapılan bu hareketler sonucu kısa bir süre içinde; önce başım dönmeye sonra gözlerim kararmaya başladı.
Başpiskoposun odası kanlar içinde kalmıştı.
Din adamı yetiştiren eğitim merkezinin bulunduğu kiliseye geldiği zaman karşılaşacaklarından habersiz bir şekilde, Jean atlı arabayı kullanan seyisle birlikte yoluna devam ediyordu.Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20KASIM%20CUMA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı