14 Eylül 2019 16:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük Jean -XLII.-

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Baş yardımcı odadan çıktıktan bir süre sonra yanında elindeki bastonla zar zor yürüyen, uzunca boylu, saçları ve sakalları bembeyaz, temiz giyimli, nur yüzlü, güvenilirliği yüzünden okunabilen; hayat tecrübesinin fazlalığını gösteren yüzündeki çizgilere rağmen, bakışları kararlılığını bir ayna gibi yansıtan, net bakışlı sevimli bir ihtiyarın koluna girmiş olarak küçük toplantı odasına girdi. İhtiyarın vakarlılığı karşısında kral dahil herkes ayağa kalktılar.
Son derece yumuşak ve etkileyici bir ses tonuyla konuşuyor ve sözleri dinleyenler üzerinde adeta büyülenmiş etkisi yapıyordu.
- Ey Allah (C.C.)’ın kulları! Hepinizi saygıyla selamlıyorum, dedi ihtiyar. Kendini kısaca tanıttıktan sonra sözlerine devamla:
- Sevgili başpiskopos dostumun talebesinin bir sorusu başyardımcı tarafından bana iletildi. Bunun için geldim. Sanıyorum başka sorunuz yoktur, dedi.
- Başpiskopos dostunuz muydu? Diye sordu kral. Aynı sorunun cevabını Jean da merak etmiş ama sormaya cesaret edememişti.
- Ara sıra görüşürdük. Eski bir dostu kaybetmek acı görünse de her şeyin dönüp dolaşıp gideceği yere gitti ve bu gurbetten kurtuldu. Onunla yıllardır istişareler yapardık. Erdemli olmanın faziletlerini araştırıyor ve azizlerden olma yolunda hızla ilerliyordu. Onu severdim diyemiyorum çünkü hala seviyorum. Yakında kavuşacağız elbette. Neyse lafı uzatmayalım şimdi gelelim Jean’ın sorusuna.
- İnsanoğlunun bu dünyada varlık sebebi ve yapması gereken nedir? Soru buydu sanırım.
- Evet! Dedi Jean alçak bir sesle.
- Böyle bir soru öyle kısaca açıklanamaz. Anlatmam biraz uzun sürebilir. Umarım vaktiniz vardır.
Öncelikle sorunuzu ikiye ayırarak işe başlayalım.
Birincisi insanoğlunun varlık sebebi: Bu da birkaç yönden açıklanabilir.
İlk olarak Allah (C.C.) insanı yaratıcısını tanısın diye yaratmıştır.
Sonra insanı erdemli yaşantısıyla diğerlerine örnek olsun diye yaratmıştır.
Allah (C.C.)’ı tanımak tüm insanların varlığının sebebi; erdemli yaşantısıyla örnek olarak yaşama vazifesi için yaratılan insanlar  peygamberler, azizler ve seçkin kimselerdir. Bunları herkes varlık sebebi zannederse doğruluğa ve erdeme uyacak ve örnek alacak kimse kalmaz. Herkes kendini insanlığa örnek saymaya başlar. O zaman erdemli, örnek insanların sayısı artmak yerine sürekli azalır ve sonunda da yok olur.
- Yani, dedi kral. Herkes vazifesinin farkında olmalı mı demek istiyorsunuz. Bunun farkına nasıl varacaklar.
- Elbette! Dedi ihtiyar. Kral; adaletin, eşit muamele yapmanın ve ülkenin maddi ve sosyal anarşinin çözümünü sağlayarak da bir nevi erdeme ulaşmış olur. Bu erdem öncelikle kralın vazifesidir. Herkes öncelikle kendi yaptığı işin erdemine ulaşmak zorundadır. Bütün erdemi üzerinde toplamak ise dediğim gibi çok az kişiye nasip edilmiştir.
İnsanların varlık sebeplerinden birisi de yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirmektir. Bunu yerine getiremeyen diğer erdemlere ulaşamaz. Kendi işinde erdeme ulaşabilenlerin diğer erdemlere de ulaşmak için çaba sarf etmesi ve erdemini arttırması gerekir. Bunlar ancak sırasıyla yapılabilir. Herkesin kapasitesi buna yetmeyecektir elbet. En azından insanın işinin erdemine ulaşmayı başarması gerekir. Yoksa yaptığı iş yanlıştır işini değiştirmesi gerekir. Hatta bazı insanlar ne yaparsanız yapın hiçbir erdeme de ulaşamayabilir. Gerçi erdemli insanın ne iş yaparsa yapsın taşıyacağı iki özellik vardır. Bunlar doğru sözlü olmak ile birlikte dürüstlükten taviz vermemektir. <Allah (C.C.) hikmeti olarak kötülüğü ve kötülüğe yönlendiren şeytanı ve nefsi de yaratmıştır. Bunlarla mücadele de yaratılışın ana gayeleridir. Bunlarla mücadele etmeyen veya zaafları yüzünden bunlara uyanların bulunması da yine hikmetlerdendir.
Sonuç olarak yaratıcısını tanımak ve erdemli olmak için yaratılan insanın yapması gereken şey ise bütün varlıklara karşı sevgi besleyerek hareket etmektir. Şimdi sorularımız varsa cevaplayayım.


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı