21 Eylül 2019 15:54
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük Jean -XLIII.-

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Kral, ilk soruyu sordu:
- Erdemli bir kral olabilmek için bana adaletli olmak ve insanlara eşit davranmak ile ülkede huzuru sağlamaya çalışmanın dışında bir tavsiyeniz var mı?
İhtiyar:
- Ülkenizin düşmanlarına ve onların işbirlikçisi olduğu kesin belli olanlar dışında hiçkimseye karşı kibirli davranışta bulunmayın. Gözünüzde, ülkenin en alt tabakasından en zelil gördüğünüz kişi ile eşit olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Hiçkimseye hak ettiğinden fazla ödül veya ceza vermeyin. Halkın her bir ferdini aynı derecede sevmeye çalışın. Bunları başarırsanız erdemli bir kral olarak anılırsınız.
Yine kral sordu:
- Peki! Yakın adamlarım için ne dersiniz?
- Başta da anlattığım gibi herkes kendi görevinin ve yaptığı işin erdemine ulaşmalıdır. Bir vezir, hiçbir zaman iktidarı ele geçirmek gibi bir niyet taşımamalı, vezir olarak verilen görevi layıkıyla yapma düşüncesinde olmalıdır.
Jean sordu:
- En büyük erdeme ulaşmak için ne gibi sıkıntılarla başetmek zorundadır insan?
- Bu bir yoldur evlat! En büyük erdeme ulaşmak isteyebilirsin. Bunun için öncelikle her türlü sıkıntıya tahammül etmeli ve sabırlı olmalısın. Zaman alacak bir iştir bu. Samimiyetini kaybetme. Acele de etme. Genç yaşlarda en büyük erdeme ulaşmak kolay kolay kimseye nasip olmaz. Sakın vazgeçme bu yolda ilerlemeye devam et. Basit gibi görünse de bunun yolu da içinde bulunduğun durumun ve o anda yaptığın işi gereğiyle ve hakkıyla yapman ve şimdinin gerektirdiği erdemi yaşamandır. Şimdinin erdemini kaybedersen ilerleyemezsin. Yükseldikçe düşme tehlikesi de artar. Yüksek erdeme ulaşanlar aslında en büyük tehlike içinde bulunanlardır. Basit ama hiç unutulmaması gereken formülü uygulamaktan bir an bile gaflete düşme. İşinin gereğini yapmaktan hiç vazgeçme; anın erdemini kaybetme; tahammül ve sabır sahibi ol; öğrendiğin her şey yaşadıklarındır, yaşamadıkların öğrendiğin şeyler sayılmaz bunu unutma, yaşamına geçirmediğin şeyleri bildiğini iddia etme; ilerleme bir süreçtir, acele etme; erdeme ulaşacağına dair inancını kaybetme ve erdemli kişilerle bir araya gelmeye çalış. Bunları uygularsan sonuca ulaşırsın.
- Evet dostlar! Başka bir sorunuz yoksa ben müsadenizle gideyim. Kusura bakmayın ihtiyarlık işte. İnsan bu yaşlarda daha çabuk yorgun düşüyor.
- Size nasıl ulaşabilirim? Diye sordu Jean.
- Jean! Senin başpiskoposla çıktığın tepenin fundalıklı yamacının altında bir kulübede yaşıyorum. Beni orada bulabilirsin, dedi ihtiyar.
Başyardımcının koluna girmesiyle birlikte ihtiyar izin isteyerek ve vedalaşarak odadan çıktı. Bu arada kral Jean’a hitaben konuşmaya başladı:
- Jean! Senin erdemli olma yolunda bir genç olduğunu düşünüyorum. Okulunu bitirip din adamı olma hakkını kazandığın zaman, sarayın din görevlileri içinde yer almanı istiyorum. Bunu düşün ve değerlendir.
Jean derin düşüncelere dalmış gibi görünüyordu. Bunun üzerine kral:
- Acele etmene gerek yok evlat! Okulu bitirmene sanırım birkaç yıl kalmış. Okulu bitirmeden önce karar ver ben yaşıyor olursam bana haber ver. Ben sözümü unutmam. Seni sarayda görmek istiyorum.
Jean biraz rahatlamıştı. Böyle bir teklife hemen cevap vermek zorunda olmamak daha iyiydi. Bunu ihtiyarla istişare etmek ve sonra cevap vermek istiyordu.
- Tamam efendim! Dedi Jean. Bunu düşüneceğim ve çok geç olmayan bir vakitte cevap vereceğim.
Biraz sonra başyardımcı geldi. İhtiyara saraydan çıkana kadar eşlik etmiş ve bir arabayla onu evine yollamıştı.

Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı