1 Haziran 2019 12:34
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük Jean Roman -XXVIII.

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

          Piskoposla birlikte sohbet ettiğimiz tepeden dönmüş, din adamı yetiştiren kiliseye gelmiştik. Piskopos diyorum ama bizim piskopos aslında baş piskopos olmuştu. Artık o daha büyük bir din adamı idi. Aslında değişen bir şey olmamış sadece rütbesi değişmişti. Kiliseye geldiğimiz sıralarda, çalışanlardan biri baş piskoposun yanına gelerek onunla sessiz sessiz bir şeyler konuşmuştu. Tam  öğrencilerin yanına gitmek üzereydim ki baş piskopos beni yanına çağırdı:
- Jean! Sana önemli bir haber vermem gerekiyor. Odama gelir misin? Dedikten sonra odasına yöneldi. Yüzünde bir hüzün seziliyordu. Çok üzülmüşe benziyordu. Acaba bana ne diyecekti?  Bu merak içinde peşinden odasına doğru yürüdüm. İçeri girdi ve her zamanki gibi sedire oturdu. Ben de peşinden içeriye girdim. Ayakta bekliyordum. Başıyla karşısındaki sediri işaret ederek oturmamı istedi. Gözlerinden akan birkaç damla yaş sakallarına doğru süzülüyordu. Durumu benim merakımı daha da arttırdı. Acaba kötü bir şey mi olmuştu?  Yoksa büyük bir hata mı yapmıştım? Titrek, buğulu ve  üzüntülü bir ses tonuyla konuşmaya başladı:
- Jean! Seni çok sevdiğimi biliyorsun. Buraya gelmeden önce baban vefat etmişti. Şimdi şunu bilmen gerekiyor ki, insanlar nasıl doğdukları zaman yalnız olarak doğarlarsa, ömürlerinin bir yerinden sonra yalnız yaşarlar ve öldükleri zaman da yalnız başlarına ölür ve gömülürler. Ama her zaman Tanrı bizimledir. Bugün gelen bir habere göre de annen de çok hastaymış. Hemen köyüne gitmek isteyebilirsin. İstersen seninle birlikte geleyim. Yoksa seni atlı bir arabayla göndereyim. Anneni belki de son kez görebilirsin. Muhtemelen annen de baban gibi bu fani dünyayı terk edebilir. Hastalığı ağırmış. Ben yaşadığım sürece sana babalık yapacağım. Bunu iyi bilmelisin. Piskopos daha fazla konuşamadı. Gözyaşları sakalını ıslatmaya devam ederken sesi kısılmış, üzüntüsü her haline yansımıştı. Ben de annemin hasta olduğunu ve durumunun ağır olduğunu anlayınca ağlamaya başlamıştım. Piskoposa cevap vermeli ve bir şeyler söylemeliydim. Konuşamıyordum. Göz yaşlarımı silmeye çalışarak zorlukla da olsa cevap verirken,  sesim titremeye başlamıştı:
- Ben yalnız giderim. Siz işlerinizin başında durun. Ben en kısa sürede geri gelirim. Size de ne kadar teşekkür etsem azdır, dedikten sonra ayağa kalktım. Ben odama gidip hazırlanayım efendim. Siz de bu arada atlı araba ayarlayabilirseniz hemen yola çıkmak istiyorum mümkünse.
- Tamam, Jean! Sen hazırlan, ben de arabayı hazırlatayım, diyen piskopos da ayağa kalktı ve gözyaşlarını sildi. Ben yatakhaneye giderken piskopos da görevlilere haber verip bir araba hazırlanmasını emretti.
Bir süre sonra, ben hazırlanmıştım, piskopos beni uğurlamak için kilisenin önüne çıkmış olarak atlı arabanın yanında idik. Piskopos ben arabaya binerken:
- Metanetli ol evlat.  Her gün okuduğumuz şu duaları unutma:
"Her şeye gücü yeten, Yerin ve Göğün Yaratıcısı Tanrı Baba'ya inanıyorum..." … "Yeniden dirilişe ve sonsuz hayata inanıyorum"… ‘Ruhumu ellerine teslim ediyorum!’ dualarını okumayı ihmal etme.
Arabayla yola çıkar çıkmaz sonbahar manzaraları gözüme çarpmaya başladı. Çevredeki bu görüntüler adeta hüznümü daha da arttırıyordu.  Ağaçların iyiden iyiye sararmış yaprakları altın gibi parıldarken tek tük kopan yapraklar yerlere dökülürken bir sonun başlangıcını fısıldar gibiydi. Annem, ah annem. Çileli bir kadın, dokumacı bir emekçinin karısı. Son gördüğümde onun da saçları bu dökülen yapraklar gibiydi. Yer yer beyazlamış saçlarıyla zorla da olsa gülen bir yüzü vardı. Babam öldüğünde çok daha küçük yaşlardaydım. O zaman şimdiki kadar üzüldüğümü sanmıyorum. Belki neler olduğunun farkında değildim. Şimdi on üç- on dört yaşlarına gelmiştim. Bir insanın ölümünü rahatlıkla anlayacak ve sonuçlarını kestirebilecek durumdaydım. Bu düşünceler içinde devam eden yolculuğun sonunda köyümüze ulaşmıştık.
(Devam Edecek)


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20A%C4%9Fustos%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı