9 Şubat 2019 15:00
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

Küçük JEAN XII.

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Sarayın yanında en dikkat çekici noktadan başlamak üzere şehrin önemli meydanlarına idam sehpaları kurulmuş, ayrıca ülkenin değişik şehirlerinde önemli meydanlara darağaçları hazırlanmıştır. Kralın öfke ile verdiği kararın uygulanması gerekmektedir. Köylü işçi temsilcileri sarı yelekleriyle birlikte askerler tarafından toplanmıştır. Hepsinin sarı yelekleri üzerlerinde olmak üzere asılmalarına karar verilmiştir. Bu uygulamanın halkın güçlü bir tepkisine sebep olacağını ve bu tepkinin uzun yıllar devam edeceğini düşünen kralın baş yardımcısı bütün uyarılarına rağmen kralı kararından döndürememişti.
Sabah olmuş akşamüzeri yapılan infazın ardından manzara çok iğrençtir. Sadece emeklerinin karşılığını isteyen bu sarı yelekliler darağaçlarında sallanmakta ve aileleri büyük bir hüzne boğulmuş bulunmaktadır. Halkın içinde kralın ne kadar zalim olduğu ve zenginleri soyluları ve tüccarları korumak için kararlar aldığı ve fakir halkı ezdiği söylentileri dolaşmaktadır.
Kralın emriyle sarı yelekliler üç gün süre ile darağaçlarından indirilmemiş ve ibret-i alem olsun diye bekletilmiştir. Kral bu kararı ile halkın aklını başına alacağını ve bir daha kimsenin kendisini kızdıracak bir girişimde bulunmaya cesaret edemeyeceğine inanmaktadır. Halkın içinde krala karşı olan öfke günden güne artmaya devam etmekte ve kral sevgi ve saygısını yitirmiştir. Kralın, bir daha önemli günlerde meydanlarda kendisini alkışlayacak bir halk bulması imkansız hale dönüşmüştür. Belki emirler vererek. korkutarak halkı meydanlara toplayabilir ama kimse kralı can-ı gönülden alkışlamayacaktır. Bütün bu olanlara karşı halkın hissettikleri kralca da malumdur. Kralın kendi halkına karşı olan güvenilirliği sarsılmıştır. Kendilerine haksızlık yapılmasını istemeyen sarı yeleklilerin bu dikkat çekme eylemleri canlarına mal olmuştur. Bu işin geri dönüşü yoktur. Kral askerlerinin koruması altında ve zenginlerin destekleriyle iktidarını devam ettirmektedir. Zaten halkın kral ile uğraşmak gibi bir niyeti yoktur. Halk geçim derdindedir. Halkı herhangibir isyana veya protesto yapmaya teşvik edecek veya organize edecek kabiliyette olan kişilerin hepsi zaten asılmıştır.
Kral zaman geçtikçe yaptığı yanlışın farkına varmaya başlamış ve üzüntüsü de aynı oranda artmıştır. Kral sağlıklı düşünemiyor ve bir anlık öfke ile verdiği kararın pişmanlığını yaşamaya başlamıştır. Çoluk çocuğuna ekmek götürme derdinde olan köylü işçilerin talepleri ve temsilcilerinin bu duruma dikkat çekmek istemiş olmasını değerlendirirken empati yapmaktan yoksun olan kral, soyluların ve tüccarların gazına geldiğini bile anlayamamıştır. Kral, çok değer verdiği asillerin menfaatlerini ön planda tutmaktan kurtulamaz. Kral halkın içinden birisi değildir ve olamazda zaten. Halkın sıkıntılarını ömrünün hiçbir döneminde yaşamamış olan kralın köylü işçileri anlaması ve onların temsilcilerinin haklı tepkilerini doğru değerlendirmesi mümkün değildir.
Krala yapılanın yanlış olduğunu, bu karardan vazgeçmesi gerektiğini başyardımcısından başka söyleyen de olmamıştır. Başyardımcısını dinlememiş olan kral ne diye onu başyardımcı yapmıştır? Bu durum anlaşılabilir değildir. Zaten bir kral görüşlerine değer vermediği ve dikkate almayacağı bir kişiyi başyardımcı yapmamalıdır. Bu başyardımcının krala gerekli durumlarda doğruyu söyleyerek karşı çıkabilecek özelliklere sahip olması gerekir. Bunu babası olan eski kral gençliğinde ona anlatmıştır. Babasının nasihatlarını o zamanlar önemsememiş olmasına rağmen yıllar geçtikçe haklılığını anlamaktadır. Bunları anlamak için çok sayıda yardımcıya değil aslında az sayıda aklı başında yardımcı ile çalışmış olsa kafası bu kadar karışmayacak daha doğru kararlar verebilecektir. Kral bu düşünceler içinde büyük bir üzüntü ve pişmanlık yaşamakta, bunu belli etmemek için gayret sarf etmektedir. Ben yanlış yaptım demek bir kralın şanına yakışmaz. Bunun için yanlış yapmaması gerekir.

Kral kan ter içinde kalmış ve üzerine karabasanlar çökmüştür. Büyük bir korku ve sıkıntı içinde yatağından kalkar. Bütün gördükleri bir rüyadan ibarettir. Baş yardımcısının uyarılarına uyacağına dair kendi kendine söz verir. Yalaka yardımcıları derhal kovacaktır.

Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem Oldu!

Kırşehir'de Deprem Oldu!

23:03 27 Temmuz 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Otomobil şarampole devrildi!

Otomobil şarampole devrildi!

17:48 13 Ağustos 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı