9 Mart 2019 13:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN XVI. BÖLÜM

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
-XVI.-
Hala gördüğüm rüyanın etkisinden kurtulamamıştım. Sarayda gezerken, bahçeye çıktığımda bile, meydanlarda darağaçlarında sallanan sarı yelekliler gözümün önüne gelmekteydi. Bir karabasan gibi göğsümü sıkıştırıp duran bu kabustan kurtulmak isteğiyle ne yapmam gerektiğine karar verememenin tedirginliği beynimde adeta zonkluyordu. Rüyamı şimdiye kadar kimseye anlatmamıştım. İçimi dökerek rahatlamak değil, duruma çözüm bulmak istemekteydim. Nasıl bir karar vererek bu karabasandan kurtulmalıyım? Yanlış bir karar verirsem gördüğüm rüyanın gerçeğe dönüşeceğine inanmakta olduğumdan tedirginliğim ve korkum gittikçe artıyordu. Babamın tavsiyelerini hatırladım. Kalabalık bir grupla istişare yapmaktansa, aklı selim düşünebilen az sayıda, işinin ehline danışarak karar vermem gerektiğini düşündüm. En sonunda baş yardımcıma rüyamı anlatıp onunla istişare ederek ne yapacağıma karar vermeyi uygun buldum.
Baş yardımcımı çağırmak için hizmetçilerimden birini gönderdim, beklemeye başladım.
Acaba ne diyecek? Böyle bir rüya gördüğüme göre yanlış karar verme eğiliminde olduğumu mu düşünecek? Baş yardımcım babamın zamanında da onun önem verdiği vezirlerinden birisiydi. Mutlaka beni anlayışla dinleyecektir. Doğru karar verme konusunda bana yol gösterecektir. O önceki dönemlerde de bir çok sıkıntının içinden nasıl çıkıldığına da tanık olmuştur. Düşünceler beynimi kemirip duran virüsler gibi hızla değişerek başımda zonklayıp duran ağrılar oluşturuyordu. En kötü karar kararsızlıktan iyidir, lakin doğru karar vermekten daha güzel bir şey de olamaz. Böyle düşünceler içindeyken hizmetçim baş yardımcımın geldiğini haber verdi.
- Hemen yanıma gelsin, dedim. Baş yardımcım büyük bir saygı ile yanıma geldi.
- Buyrun sayın kralım. Beni çağırtmışsınız.
Küçük odamda sedirin üzerinde oturmuş, kaygılı bir şekilde bekliyordum. Karşımdaki sediri işaret ederek:
- Gel karşıma otur, seninle biraz konuşalım, dedim. Baş yardımcım kibar bir tavırla karşıma oturdu. Saygıda kusur etmiyordu, hiçbir zaman da etmemişti. Kapının kapatılmasını istedim. Hizmetçi kapıyı kapatıp gitti. Baş yardımcıma rüyamı anlattım. Son toplantılarda yapılan görüşmelerin ve asillerin tekliflerinden sonra psikolojimin bozulmaya başladığını ve böyle bir karabasan gördüğümü anlattım. Şimdi bu sıkıntılı durumdan kurtulmak için karar almam gerektiğini, kendisinin tecrübeleriyle bana yardımcı olabileceğini düşündüğümü söyledim.
Baş yardımcım birkaç dakika konuşmadan bekledi. Beklemesi beni kızdırıyordu. Ama sabırlı olmam gerekiyordu. Öyle apar topar karar alamayacağım gibi onun da bana anında cevap vermesini beklemem hatalı olurdu. Bir süre bekledi. Elini çenesine dayadı. Derin derin düşündü. Ben hala cevap vermesini bekliyordum. Nihayet söze başladı:
- Sayın kralım. Daha önce babanızla da birçok istişare toplantılarında bulunma şerefine eriştiğim için onur duyuyorum. Böyle bir durumda alınacak kararın muhataplarından aklı selim bir iki kişiyle de istişare etmek faydalı olacaktır. Beklentilerini net bir şekilde anlayıp farklı kararlara verecekleri tepkileri ölçmek yararlı olabilir. En doğru kararı verebilmek için sarı yelekliler dediğimiz köylü-işçi temsilcilerinden en aklı başında olan bir iki kişiyi çağırıp görüşmelerimize katabilirsek en güzel kararları alabiliriz. Müsaade ederseniz o toplantıda ben de bulunayım.
- Peki böyle bir küçük toplantıda din adamlarını ve asilleri temsilen birer kişi de bulunmalı mı? Ne dersin? Diye sorma gereği hissettim.
- Aslında böyle bir istişareyi az kişi ile yapmak lazım. Bana sorarsanız her iki gruptan değil de birisinden bir kişi bulunabilir. Din adamlarından bir kişiyle ayrıca görüşebilirsiniz. Birbirlerini etkileyip karşınızda baskı oluşturabilirler. Müsaade ederseniz ben sizin için böyle bir iki toplantıyı hemen organize edeyim.
- Tamam sen bu toplantıları ayarla, en geç yarın olursa iyi olur. Şu karabasanlardan bir an önce kurtulmalıyım.
(Devam edecek)


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
1. Soru

1. Soru

11:44 19 Nisan 2019
Soru 4:

Soru 4:

09:02 19 Nisan 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı