23 Mart 2019 15:01
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN XVIII.

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
-XVIII.-
Din adamlarından ve işçi-köylü temsilcilerinden gelen iki kişiyle görüşmemiz bittikten sonra, baş yardımcım onları kapıdan uğurlayıp yanıma geldi.
- Ben hemen bu akşama veya yarın sabaha soylulardan bir temsilci ayarlayıp getireyim, Dedi.
- İyi olur. Bu işi bir an önce bitirmemiz gerekli, diye cevap verdim.. Sen hemen çık. Ayarlayabilirsen akşamın erken saatlerinde görüşmeyi yapabiliriz, yine sen de bulunursun.
- Emredersiniz efendim! Dedikten sonra çıkıp acele acele gitti. Henüz ikindi vakti yaklaşıyordu. Baş yardımcım bu akşamdan önce bu görüşmeyi ayarlarsa yarın kararlarımı açıklayabilirdim. Günler geçtikçe gariban halkın gerginliği artıyordu. Umarım uzun sürmez ve rüyam gerçeğe dönüşmez diye ümit ediyordum. Halkı, özellikle köylü ve işçi sınıfını bir an önce rahatlatacak kararları duyurmalıydım. Bakalım asillerin temsilcileri ne taleplerde bulunacak veya kararlarıma karşı nasıl bir tepki verecekti. Bu görüşmede durum netleşecekti. Güneş tepelerin üzerine doğru yaklaşıyor, gölgeler uzuyor  ve benim içinde bulunduğum tedirginlik can sıkıntımı arttırıyordu. Pencereden dışarıyı seyretmeye başladım. Bahçedeki ağaçların yaprakları güneşin eğik ışıklarından dolayı olsa gerek hafif kızıl bir yumak gibi ağaçları sarıyordu. Bahçe duvarlarının üstleri de kızıl renk almaya başlamıştı. Bir iki saate kadar güneş batar herhalde diye düşündüm. Güneş henüz ufuğa kadar inmemişti. Çok sürmez ufuk da gündüzün sonlarında kızıl renge bürünecekti. Acaba bugün bitmeden son istişaremizi yapabilecek miydik? Derken siyah renginin yer yer parıldayan güneş ışıklarıyla kızıl rengin kırmızıya çalan değişik yansımalarını taşıdığı atın üzerinde dimdik duruşuyla baş yardımcım sarayın bahçesinde göründü. Acaba bugün için toplantıyı ayarladı mı yoksa yarına mı kaldı? Diye kendi kendime sordum. Meraklı bir sevinç içinde sarayın giriş kapısının karşısındaki salona doğru yöneldim. Tam salona girmiştim ki hizmetçim baş yardımcımın geldiğini haber verdi. Büyük salonda beklemeye başladım
- Hemen yanıma gelsin, dedim. Büyük salonda beklemeye başladım.  Dakikalar geçerken ben de stres içinde baş yardımcımı beklerken belki de acelecilik ettiğimden sıkıntım artıyordu. Nerde kaldı bu adam? Diye düşünerek içimden kızıyordum. Bu arada hizmetçim tekrar geldi:
- Efendimiz! Baş yardımcınızın atı bağladığı yerden kaçmış o yüzden atı yakalamaya çalışırken gecikti biraz. Sizden özür diliyor, birazdan gelir. Koca adam yaşlanmaya başladı galiba. Atını bile doğru dürüst bağlayamamış bu adamdan baş yardımcı olur mu? Diye şeytani düşüncelerle vesveseye kapılmaya başlamıştım ki kapıdan baş yardımcım göründü.
- Afedersiniz efendim! Kusurumu mazur görün. Sizi biraz beklettiğim için özür dilerim.
- Tamam, tamam! Önemli değil. Sen bana babamın yadigarı sayılırsın. Sana da kızacak değilim. Neler yaptın. Soyluların temsilcisiyle ne zaman görüşüyoruz.
- Bugün güneş battığı sıralarda burada olacak. Belki yarım saat veya bir saat gecikebilir efendim. Uygun görürseniz bu görüşmeyi de bugün bitirelim. Şimdi güneşin batmasına bir saat civarında var. Umarım gecikmez.
- Tamam bugün bitirelim bu görüşmeyi. Yarın kararlarımı duyurursak iyi olur. Görüşmeden hemen sonra kararları alırken seninle istişare edelim.
- Tamam efendim! Ben toplantıdan sonra burada kalırım.
Odama geçtim. Yine pencerenin önüne oturup güneş batarken ufukta oluşan kızıllığı izlemeye başladım. Gölgeler en uzun hallerine ulaşmıştı. Birazdan herşeyin gölgesi kaybolacak ve karanlık hükmünü sürmeye başlayacaktı. Ağaçlar renklerini kaybedecek ve siyahlığın kolları adilane –ayrım yapmadan- tüm varlığı saracaktı. Gecenin karanlık yüzünü aslında hiç sevmem. Saklanarak gözden uzak duran vahşi bir hayvan gibi tehlikeleri içinde barındırır gibi gelir bana. Ufuktaki son kızıllıklar da kayboldu ve gece başladı. Bu soyluların temsilcisi ne zaman gelecek bakalım. Ümit ederim gecikmez.
(Devam edecek)Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20A%C4%9Fustos%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı