6 Nisan 2019 13:26
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

KÜÇÜK JEAN XX.

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR


-XX.-
Din adamı yetiştiren eğitim merkezinin bulunduğu kilisemize döndükten sonra Jean‘a:
- Bundan sonra ara sıra seninle bu konuları istişare edelim. Sana anlatacağım çok şey var, dedim. O da:
- Tamam efendim, dedi. Haftaya erken bir saatte yine o tepeye gidelim bu kez tepeye çıkıp şehir manzarasını da görürüz, dedi ve yatak odasına gitti. Ben de kilise yöneticisi olarak kendi odama. Bu arada akşam olmuş ve hava kararmıştı. Günler günleri kovalıyor ve toplumda insanlar sonbaharın etkisi mi yoksa sarı yeleklilerin eylemleri sonrası oluşan gergin atmosferin etkisinden mi nedir genel bir huzursuzluk hissediliyordu. Günlerin böyle devam ettiği sıralarda kardinalimizin talimatı ile kilisemize bir ilan asmak zorunda kaldık:
 VATİKAN’DAN GELEN İSTEK DOĞRULTUSUNDA OLUŞTURULAN KİLİSELER BİRLİĞİNE YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ. YARDIMLARINIZI TUTANAK KARŞILIĞI KİLİSEMİZ YETKİLİLERİNE YAPABİLİRSİNİZ.
İmza – Reims Kilisesi Baş Piskoposu
Bu ilandan sonra kiliseler birliği için beklenenden çok daha az yardımlar yapılmaya başladı. Toplanan paralar tüm kiliselerce kardinale gönderiliyor, oradan da Vatikan’a gönderiliyordu. Az da olsa bu paraların tüm Hristiyan ülkelerdeki kiliselerle birlikte kiliselerin bulunduğu tüm diğer ülkelerden toplandığından eminim büyük yekünler tutuyordur. Böylece çok büyük bir sermaye oluşturuluyordu. Bu sermaye sayesinde dünyadaki Hristiyanlığı yayma faaliyetleri desteklenmeye başlandı.
Eğitimin tatil olduğu ve başka bir dini faaliyetin de olmadığı bir gün erkenden Jean ile birlikte yine aynı tepeye gitmeyi kararlaştırmıştık. Erkenden yola çıktık. Yine benim ardımca yürüyen Jean’ın yüzünden sevinçli bir merak okunuyordu. Bu kez yanıma bir sepet içinde hazırladığım yemek ve su almıştım. Önceki oturduğumuz çayırlıktan sonra dikleşen patikayı takip ederek tepeye doğru devam ettik. Tepeye vardığımızda henüz öğlene birkaç saat vardı. Tepede kayalıkların gölgesinde bir düzlüğe sepette getirdiğim örtüyü serdim. Jean sordu:
- Efendim! Siz baş piskopos mu oldunuz? Kilisenin kapısındaki ilanda baş piskopos yazıyor da.
- Papaz, piskopos veya baş piskopos hiç fark etmez evlat. Bize hangi sıfatı verdikleri önemli değil. Doğru olmak önemli. Böyle sıfatları önemseyen veya böyle sıfatların arkasından koşanlar din adamı olamazlar. Olsa olsa bu sıfatları verenlerin bir nevi kölesi olurlar. O zaman da işlerini dürüstçe değil etki altında yaparlar veya yapmak zorunda kalırlar. Yaptıklarıyla da topluma kötü örnek olurlar. Çünkü toplum senin ne sıfatı taşıdığına ya da ne dediğine değil ne yaptığına bakar.
Tepeden şehir manzarasını seyre daldık. Güneş tepeye doğru yaklaşırken, evlerin damları beyaz dikdörtgenler veya kareler halinde görünüyordu. Bahçelerde bolca yer alan değişik ağaçların sararmaya başlamış yaprakları rüzgarın da etkisiyle yer yer dökülüyor ve değişik kavislerle süzülerek dağılıyordu. Aralarda yollar boz bir yılan gibi şehri sarıyordu. Bahçelerde tek tük ötüşen horozlar, tavuk gıdaklamaları duyuluyordu. İnsanlar öğle güneşinden korunmak için olsa gerek pek dışarı çıkmıyorlardı bu saatlerde. Bazı bahçelerde oynayan çocukların gülüşmeleri dışında pek insan sesi de yoktu.
- Eveet Jean! Dedim. Şimdi ilk dersimize başlayalım mı?
- Hani bugün ders yoktu. Dedi Jean.
- Evet, bugün ders yok. Ama ben sana hayata bakış açını geliştirmen için tecrübelerimi aktarmak ve senin gelişimine katkı yapmak için sohbet havasında konuşmak, senin olursa sorularını cevaplamak istiyorum.
- Tamam, efendim! Doğru, bu şekilde anlaşmıştık zaten unutmuşum da. Özür dilerim.
- Şimdi hayatın en önemli prensiplerini din adamı olma yolunda dikkat edilmesi gereken temelleri anlatacağım sana. Ayrıca sorularını da cevaplayacağım. Bakalım sen bu ilkeleri nasıl bulacaksın?
(Devam edecek)


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı