4 Aralık 2018 16:01
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

La Tahzen

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

"La Tahzen" diyor Allah (cc), üzülme diyor. Ne büyük bir emir, ne büyük bir nimet değil mi. Seni yoktan var eden, seni en güzel suretle yaratan diyor bunu. Seni senden daha iyi tanıyan Allah bunu demiş ise fitnenin ve zulmün  zirvelere çıktığı şu ahir zamanda geçici dünya alemi için neler üzülmeye değer ki?  Geçim sıkıntısı mı? Gelecek kaygısı mı? Seni var eden Allah La Tahzen demiş ise bu dünya için üzüldüğümüz herşey boşuna demektir. Müslüman bir insan gelip geçecek şeyler için değil çaresi bu dünyada olmayan şeyler için üzülen kişidir. 
Kalb-i selim zatlardan biri demiştir ki  "Derdi dünya olanın dünya kadar derdi olur". Bu sözde analiz ettiğim iki şey çok dikkatimi çeker. 
1- Ahiret için geldiğimiz dünya için ne dertler edindik
2- Dünya boş bir mekan olduğunu bildiğimize göre  dünya için edindiğimiz dertler de boş değil midir? 
Bu iki hususu hakkıyla kavrayabildiğimiz takdirde geçişi dünya alemi için edindiğimiz dertlerin boşuna olduğunu da anlayacağız, inşAllah. 
İnsan evvala derdinin ne olduğunu anlayabilen kişidir. 
Sahi ne bizim derdimiz? 
Niçin yaratıldık? 
Niçin dünya alemine gönderildik?
İçimizi sızlatan dertler nefsi besleyip, başka bir mahsun insanları incitiyor ise bilin ki o dert dünya derdidir. Ama bir dert daha var ki o derdi de şöyle izah etmekte fayda var. Derdinizi, dertlendiğinizi gören biri şunu diyorsa "Yahu bu adam ne güzel dertleniyor"  bilin ki o dert ahiret derdidir. O dert işte gönül derdidir. Dertlendiğimiz vakit görenler imtina ile bakmalı ki derdimiz dert olacak. 
Eğer üzüleceksek dünya için değil ebedi hayat üzülebilmeyi bileceğiz. Bazı hisler vardır ki o hisler bu dünya için değil de ebedi olan şeyler için vardır. Üzülmek gibi mesela. 
Bu haftaki yazıma çok sevdiğim bir abimin çok güzel bir kelamı ile son vermek geldi içimden. 
"Eğer derdin Allah rızası ise kaybetsen bile galipsindir. Eğer derdin Allah rızası değil ise kazansan bile mağlupsundur.. 
Selametle kalınız efendim...
 

Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı