SICAK HABER
27 Ağustos 2018 16:04
-A +A
Tayfun Bayrak

Tayfun Bayrak

MALAZGİRT

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

                1072 yılında çok sayıda atlı ile Maveraünnehir’e doğru Sultanın sefere çıktığını duyan kale kumandanı Harezmi teslim olduğunu ve huzura çıkmak istediğini bildirdi. Hain kumandan Harezmi, Alparslan’ın huzuruna çıkarıldığında çizmesine gizlediği hançeri çıkarıp sultana hücum ederek hançeri ile yaralar. Ağır yaralanan Sultanın ebediyete intikal edene kadar sarf ettiği samimi sözler ise vicdan muhasebesini en temiz hali olmuştur.
                Sultanın derslik sözlerini bir kez daha hatırlayalım;
                “Her ne zaman düşman üzerine azmetsem, Allah’a sığınır, ondan yardım isterdim. Dün bir tepe üzerine çıktığımda, askerimin çokluğundan ordumun büyüklüğünden sanki ayağımın altındaki dağ titriyor gibi geldi. Kalbimden, ben dünyanın hükümdarıyım bana kim galip gelebilir diye bir düşünce geçti. İşte bunun neticesi olarak Cenab-ı hak aciz bir kulu ile beni cezalandırdı. Kalbimden geçen bu düşünceden ve daha önce işlemiş olduğum kusurlarımdan dolayı Allahtan af diliyor, tövbe ediyorum. La ilahe illallah Muhammedin Resulullah.”
                1071 yılında Bembeyaz elbiseler giyip, “Bu benim kefenimdir” diyerek Malazgirt Meydan Muharebesine giren Sultan cihan sarhoşluğuna değil, kendini şehitlik vecdine her daim hazır tutmuştu.
                Selçuklu Meliki Çağrı beyin oğlu Alparslan henüz küçük yaşta olmasına rağmen idareyi ele almış Karahanlılar ve Gazneliler’e karşı zaferler kazanmasının ardından babasının ölümü üzerine Horasan Meliki olur. Selçuklu Sultanı Tuğrul beyin ölümünün ardından taht için verdiği mücadele sonrası 27 Nisan 1064’te tahta çıkarak adına hutbe okunmuş ve Müslüman Türk’ün kaderinin dönüm noktası olmuştur. Ahlat’tan Tuğu kaldırıp Orduyu yürüten Başbuğ Alparslan 2 günlük yolculuğun ardından Malazgirt’e ulaşmıştı
Yıl 26 Ağustos 1071...
Bir Cuma günü Malazgirt ovasında Cuma namazı kılan Türk ordusu arşı titretiyor düşmana korku salıyordu...
Gözcü askerin efendim “Bizans ordusu bize doğru geliyor. Sözüne karşılık bizde onlara doğru gidiyoruz” diyerek muharebeye başlayan sultan 50.000 kişilik Türk İslam ordusu ile Romen Diyojen komutasındaki 200.000 kişilik Haçlı ordusu karşısında Allah’ın izni ile muzaffer olmuş ve Anadolu’nun ebediyen yurdumuz olacağının müjdesini vermişti.
Sayıca düşmanın dörtte biri olan Selçuklu ordusu moral gücünün yüksekliği, taktik üstünlüğü Sultan Alparslan’ın etkili konuşması ve en önemlisi teslimiyet ve İmanı ile aradaki sayı farkını manevi olarak kapatmıştı.
Savaşın kazanılmasında en önemli nedenlerden biride şüphesiz Sultan Alparslan’ın Türklerin, tarih boyunca kara ve deniz savaşlarında kullandıkları kurt kapanı (Hilal) taktiği olmuştur.
Saygı olsun bu çelik atlıların gök tuğuna,
Tuğu kaldırmış olan orduların başbuğuna
 
Kısaca değinecek olursak zaferler ve kahramanlıklarla dolu tarihimizi iyi araştırıp, okumak, anlatmak ve farkındalık yaratmak lazım.
Büyük Selçuklu devlet hükümdarı Sultan Alparslan önderliğinde 26 Ağustos 1071’de Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı Malazgirt zaferinin 947. Yıl dönümünü geride bıraktık.
Sultan Alparslan’ın duası:
Milletin kutlu davası’ sloganı ile düzenlenen etkinlikler çerçevesinde bu yıl Ahlatı’da içine alan Malazgirt Zafer kutlamaları çoşku ile geçerken bir çok kişide televizyon karşısında bilgi sahibi oldu. Şahsen ben bile Bitlis Ahlat ilçesinin bağrında yetiştirdiği onlarca evliya, alim ve derviş alperenleriyle İslam alemi içerisinde, Belh ve Buhara’dan sonra üçüncü olarak Kubbet-ül İslam unvanını almaya hak kazanan Türk-İslam medeniyetinin görkemli şehirlerinden olduğunu bu etkinlikler kapsamında öğrendim. Bir diğer öğrendiğim önemli konu ise Ahlatta bulunan ve Doğunun Çanakkale’si olarak adlandırılan Selçuklu şehitliği. Ta ki dünyada en büyük İslam şehitliği özelliğini taşıyor. Dedik ya okuyup öğrenmek, öğretmek lazım diye. Maalesef bizim okul yıllarımızın tarih sayfalarında bu denli büyük ve önemli destanlar iki üç satırdan ibaretti o yüzden son yıllarda yapılan Malazgirt etkinliklerinin öncüsü olan Okçular vakfı ve Etno Spor Kulübü başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürü borç bilirim. Bu vesile ile hem Malazgirt zaferini, hemde 96. yılına girdiğimiz büyük taarruz ve 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutlarım.
 
 
 
 


Anahtar Kelimeler : Tayfun BAYRAK,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı