SICAK HABER
12 Eylül 2018 16:33
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

MALDA YALAN MÜLK DE YALAN

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

       Buyurmuşlardır ki " Beş yıl sonrayı düşün ama ölümü bir an bile aklından çıkarma". Bu sözün hikmetinden yola çıkarak bazı mevzuları ele almakta fayda var. Tamam dünya da hayatımızı devam ettirebilmek için bir takım maddi gayretlerimiz olacaktır. Zaten Allah (cc) de buyuruyor ki  "Size helal olan nimetlerden yiyin" Evvela dikkat etmemiz gerekiyor ki helal lokma olmasına önem göstermemiz gerekmektedir. Yani yeryüzünün helal nimetlerinden faydalanmak hakkımızdır.
       Mesele şu ki dostlar biz bu dünya ya  sanki ebedi hayatı burada yaşayacakmış gibi yaşamaya gelmedik. Zaten böyle bir şey imkansız. Her nefis ölümü tadacaktır. Böyle apaçık bir ayet varken neden dünyaya ebedi kalacakmış gibi mesken tutmaya çalışıyoruz? Bizi bu dünyada büyük gösterecek işlere verdiğimiz değeri, her an ölecekmiş gibi yaşayarak ebedi dünya ya versek işler aslında çok daha doğru ilerleyecek. Örnek verecek olursak Mu'sab bin Umeyr sırf Allah kul Habibine ümmet olmak için dünyanın geçici güzelliklerinden vazgeçmedi mi? Peygamber Efendimiz onun için şöyle demiştir. "Ben Mekke'de Mu'sab bin Umeyr'den daha güzel giyineni görmedim". Ama şehit olduğu vakit vücudunu tam manasıyla örtecek bir kıyafeti bile yoktur. İşte böyle bir sahabenin kardeşiyiz ama onlar neyin peşindeydiler bizler neyin peşindeyiz bunun muhasebesini kendimizle samimi bir şekilde yapmamız gerekiyor. Bu konu üzerine ders çıkarabileceğimiz o kadar hadise ve güzel insanlar var ki. Hz Ebu Bekir, Hz Ömer, Hz Osman, Hz Ali, İmamı Azam ve daha nice kutlu davanın serinden geçmiş Mübarek zatlar.
           Velhasıl kelam tamam geçimizi sağlayalım ama geçinmeyenleri de görmezden gelmeyelim bir cuma gününü vesile bilip onlara hediyeler ikram edelim. Bir bayram gününü vesile bilip bir elbise alalım. Başımıza gelen güzel şeyleri vesile bilip onları da sevindirelim. Sevindirelim ki belki ahrette şefaate vesile olur.


Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20Nisan%20Cuma-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı