10 Ekim 2018 16:01
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

MEGİP PROJESİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Günlerdir gündemi meşgul ediyor MEGİP Kırşehir'de. Meşgul etme konusunda gerçekten haklı aslında.
Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya net bir şekilde açıkladı aslında MEGİP'i.
"İşverenlerimizin nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi bir arada vereceğimiz yeni bir sistemi hayata geçiriyoruz. 

TOBB ile imzaladığımız, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü (MEGİP) kapsamında iki yıl boyunca mesleki eğitim kurslarımızda teorik ve pratik eğitimi bir arada uygulayacağız. İşverenlerimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünü yine işverenlerimizin talepleri doğrultusunda oluşturacağımız eğitim programı ile yetiştireceğiz. Bu kapsamda 160 fiili günü geçmeyecek şekilde (en fazla 8 ay süreyle) düzenlenecek mesleki eğitim kurslarımıza katılan vatandaşlarımıza günlük 61,65 TL cep harçlığı ödeyeceğiz. Ayrıca vatandaşlarımızın iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacağız. Düzenlenecek kurslarda eğitimlerin tüm masrafını da biz karşılayacağız" dedi Kaya Kırşehir basınına yaptığı o güzel açıklama ile.
Zaten sürekli sahada olan Kırşehir Çalışma ve İş Kurumu artık daha aktif bir şekilde projenin uygulanması noktasında ziyaretlerine başladı bile.
Kırşehir'de istihdam konusunda büyük firmalar ziyaret edilerek aktarıldı bilgiler tek tek.
Anladığımız kadarıyla saha projesi de denilebilir bu proje için.
Peki MEGİP Kırşehir'de neleri değiştirecek?
İşte bu konuyu siz değerli Kırşehirliler ve MEGİP'i merak edenler için kısaca aratırdım,
Eğitimler, 160 fiili iş gününü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu eğitimlere katılan kursiyerler cep harçlığı alacaklar. İŞKUR, kursiyerlerin iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primlerini de karşılayacak. Kurslar işverenler için de çalıştıracağı elemanı tanıma imkanı sağlıyor. İşveren programa dahil olarak, işe almayı planladığı kişilerin mesleki gelişim ve deneyim kazanmasını gözlemleyebilecek. Firmalar eğitime katılan kursiyerler için istihdam teşviklerinden de yararlanabilecekler.
 www.milliistihdamseferberligi.com/megip linki altında merak edilen bütün soruların yanıtı mevcut. Kırşehir istindamda da marka bir şehir haline gelse güzel olmaz mı? Eğitimi, eti, cevizi, Ahiliği, kültürü, ismiyle gerçekten markalaşmış bir şehirde firmalar bu projeye destek verse işsizlik sorunu ortadan kalkacaktır. Ben inanıyorum.
+2 istihdam sağlanacak bu proje ile. İş bulmak kolaylaşacak, öğrenirken kazanacak katılımcılar. İşverenler rahat bir nefes alacak ve Kırşehir'de artık nitelikli, mesleğin ciddiyetini ve önemini kavrayabilen elit işçiler yetişecek.
Ne güzel.
E bize de bu projeye destek vermek düşüyor. Haydi Kırşehir.
MEGİP zamanı. İstihdam zamanı. Sadece balık yemek değil balık tutmayı öğrenmek ve öğretmek zamanı. +2 istihdam için MEGİP'te Kırşehir el ele vermeli.
Sağlıcakla kalın.
 


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı