13 Nisan 2017 16:44
-A +A
Yunus Esen

Yunus Esen

Mikro Çipli Paralar

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

            Dünyada ve Türkiye’de yakın zamanda beklediğim yeniliklerden birisi de kâğıt paralara mikro çipler takılmasıdır. 
NEDİR BU ÇİPLİ PARALAR
            Kağıt paraların içerisine dikey boyutta mikro çip yerleştirilecek. Bu  mikro çipler paranın  konumunu bulabilecek. Para yerin 5 kat altına, göğün yedi kat üstüne gitmediği sürece paranın nerede olduğu bilinebilecek, takibi yapılabilecek. Mikro çipler için yazılan uygulamalar sayesinde paralar telefon yardımı ile sayılabilecek. Mikro çipin taklidi imkansız olduğu için kalpazanlığın önüne geçecek, sahte para bir telefon yardımı ile anlaşılabilecek.
NARKOTİK OPERASYONLAR
            Polislerinin narkotik operasyonlarda kullanacağı paraların seri numarasını alır. Polis uyuşturucu satıcısıyla müşteri gibi irtibata geçer. Seri numarası belli olan paraları satıcıya verir. Diğer polislerde operasyonla satıcıyı yakalarlar. Satıcı seri numarası belli paralarla yakalanır; böylece satıcının suçu ispat edilmiş olur. Çipli para sayesinde polis, satıcıya verdiği parayla satıcının konumunu tespit edebilecek, böylece satıcıyı yakalaması daha kolay olacak.
KÂĞIT 5 LİRA VE 50 LİRA
            Kâğıt 5 liralar kahverengi iken 50 liraya benzediği için bir çok şirket ve şahıs 50 liralar içinde 5 liralar alarak dolandırılmıştı. 2013'de bu dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçmek için kâğıt 5 liralar mor renkte basılmaya başlanmıştı. Mikro çipli paralar bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin önüne geçecek. Yazılan çip tanıma uygulamaları sayesinde elinizde ki bir tomar parayı telefonunuzdan bu uygulamayla fotoğrafladığınız zaman bu uygulama çipleri tanıyacak ve ne kadar para olduğunu size söyleyecek. Para sayma makinelerine de ihtiyaç kalmayacak. Çünkü bu çipler sayesinde telefonla paralar sayılabilecek. 
            Son yıllarda sahte para basılmasının önüne geçmek için kağıt paralara çeşitli korumalar eklendi. Ne yazık ki bu korumalardan da piyasaya sahte para girişinin önüne geçemedi. Mikro çiplerle, akıllı telefonundaki uygulama sayesinde toplu paraların içinde anlaşılmasın diye sahte paralar konulsa bile sahte para olup olmadığını bir tıkla öğrenebilecek. Böylece sahte para üretiminin önüne geçilmiş olacak.
            Mikro çipler paranın dikey boyunca uzanacak böylece paranın bir kısmı yırtılsa bile çip bundan etkilenmeyecek.
            NOT: Çipli para teknolojisini ilk hangi ülke geliştirirse o diğer ülkelerin parasını üretecek. Neden Türkiye mikro çipli para teknolojisiyle süper güç olmasın?
 

Anahtar Kelimeler : Yunus ESEN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Ekim%20Sal%C4%B1-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı