13 Kasım 2019 13:43
-A +A
Emine Baştuğ

Emine Baştuğ

MUTLU EVLİLİĞİN SIRLARI

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Çok kıymetli okuyucularım;
Bazen ilham kaynağım, bazen psikoloğum, bazen de yol gösterici hocam olan sevgili hemşehrim, bilge insan Necdet Kaynak’tan muhteşem bir alıntıyı bugün sizlerle paylaşmak istedim. İtiraf etmeliyim ki ben bugüne kadar kendisinden çok şeyler öğrenmişimdir. Dolayısıyla bu alıntıyla da Necdet hocamın kulaklarını çınlatmak istedim bir nevi…
Yeni evlenenlere ve evlenecek olanlara yol gösteren, mutluluğun sırlarıyla dolu bir alıntıdır:  
"Evlilik,  bisiklete binmek gibidir, dengeyi kaybetmemek için sürekli ilerlemeniz gerekir!"
Sevgili Gençler; evlendikten sonra MUTLU YAŞAMAK istiyorsanız, SADECE aşağıdaki önerileri uygulayın yeter!
Evlilikte 'BİZ' olabilen eşler mutluluğu yakalıyor! 
Evlilikler canlı bir organizma gibidir. Beslenmek, bakılmak ister. Eşinize baskı yapmadan, evde hükümranlık kurmaya çalışmadan ortak yollar bulunabilir. Evlilik ona değer vermek, saygı göstermek, 'Ben' yolundan çıkıp 'Biz' olmayı başarmak demektir. Aile ilişkilerinde gönül aynasını kırmayın. Evliliğinizde mutlu olmak mı istiyorsunuz? "Acaba eşime nasıl davranırsam onu mutlu ederim?" sorusunun cevabını mı arıyorsunuz? İşte size yardımcı olacak cevaplar:
* Eşinize değer verin. Hayatınızdaki ilk sırayı eşinize verin ve bunu, ona hissettirin. Böyle yaparsanız eşiniz kendini değerli görür. Değerli olduğunu anlayan eş, eşinin hatalarına değer vermez. Değersiz olduğunu düşünen eşse, eşinin hatalarına değer verir. Bu da aile içindeki huzursuzluğa netice verir.
* "Ben" yolundan çıkıp "Biz" yoluna girin. Evlilikte mutluluğunu baltalayan, mutluluk gemisini yalpalayan şey bencilliktir. Kendi doğrularını karşı tarafa kabul ettirmek için evliliği savaş alanına döndürmektir. Evlilik 'Ben' yolundan çıkıp 'Biz' yoluna girmektir.  Evlilik ancak o zaman güzeldir. 'Ben yine yolumdan giderim' denilirse o evlilikte mutluluk yakalanmaz.
* Kendinizi komutan yerine koymayın. Eşinizi, komutlarınızı "Emredersiniz komutanım" diye yerine getirecek bir er gibi görmeyin. Siz üst, eşiniz ast değil, siz iki yol arkadaşısınız.
* Eşinizin duygularına kilit vurmayın. Eşinizin duygularını ve hatta kızgınlıklarını rahatça ifade etmesine izin verin. "Acaba bunu söylersem eşim ne der? Kavga çıkar mı? İyisi mi ben içime atayım." dedirtmeyin. Unutmayın, düdüklü tencerenin havası alınmazsa patlar. Fay hattı yavaş yavaş kırılmazsa yer kabuğu depremle çatlar.
* Eşinizin hatalarına göz yumun. Kurulmuş robot gibi sizin her istek ve arzunuza boyun eğmesini istemeyin. Robotlar da bozulabilir, bilgisayarlar da virüs kapabilir.
* Sözünüzü dinletmeye çalışmayın. "Bu evde ben ne dersem o olmalı. Çünkü ben yanlış yapmam" düşüncesiyle, "Şunu şöyle yap, bunu böyle yap, sözümü dinle" demeyin. Onun kararlarına saygı gösterin.
* İnsaf çıtanızı yükseltin. Kendi isteklerinizi eşinize dayatmayın. "Ben bunu böyle seviyorum, sen de seveceksin. Bunun böyle olmasını istiyorum, sen de kabul edeceksin. Buraya gideceğim, sen de geleceksin vb." demeyin. Sadece kendi mutluluğunuzu düşünüp karşı tarafa hayat hakkı tanımayarak  "Ne yapayım, o da benim yanımda olsun; olmuyorsa cezasını çeker" düşüncesiyle vicdanınızı susturmayın. Her insafsız davranışın bir karşılığı olduğunu, İlahi adalette de yer bulacağını aklınızdan çıkarmayın.
* Eşinizi suçlamayın. "Yine ne yaptın? Bir şeyi de doğru yaptığını görmedim. Senin yüzünden başım dertten kurtulmuyor" demek yerine  "Bir sıkıntın mı var? Problemini çözelim. Senin problemin benim problemim sayılır" deyin.
* Bilhassa aileniz için eşinizin gönül aynasını kırmayın. "O da benim anneme-babama veya ablama-ağabeyime iyi davranmıyor" demeyin. Çünkü böyle davranış, eşinizin hem size hem de akrabalarınıza karşı kin tutmasına sebep olur. Aralarına kin tohumu serpmek yerine sevgi köprüleri kurun. Bunun için de eşinizi herkesten çok sevdiğinizi ona hissettirin.
* Mazi kitabını kapatın. Geçmişe ait kötülükleri bohça gibi açıp durmayın. Onları derleyip toplayıp çöp kutusuna atın. Nasıl olsa o sıkıntıların elemi gitmiş, lezzeti kalmıştır. Çöpten çıkardığınız kirli şeyler nasıl evinizin havasını kirletirse geçmişe ait kötü hatıralar da mutluluğunuzun havasını bozar.
Teşekkürler Necdet Kaynak hocam, iyi ki varsınız… 
Sevgi ve muhabbetle kalınız. Allah herkese, gönlüne göre bir evlilik yapmayı nasip etsin inşallah.
 
 

Anahtar Kelimeler : Emine Baştuğ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı