12 Ocak 2019 15:01
-A +A
İlhan Bayrak

İlhan Bayrak

NASİHAT İSTEYİN

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

       Nasihat insanların çözüm bulamadığı konularda ilmine ve aklına güvendiği kişilerden tavsiyeler almasıdır.
        Nasihate herkesin ihtiyacı vardır. Nasihat istediğinde nasihat etmek Müslümanın Müslüman üzerindeki haklarından biridir.
İnsan nasihat talep etmekte fakir ve yoksuldur. Nasihat almayanların, aldığını nasihati tutmayanların ya da yanlış kişilerden nasihat alan insanların başındaki sorunların bitmediğini görüyoruz.
Nasihat her alanda talep edilebilir; siyasette, ticarette, evlilikte, din ve diyanet işlerinde vs.
Nasihat almak adına özel ve büyük firmalar özel danışman dediğimiz kimseleri kendileri nasihat (akıl vermek) için ücretli çalıştırırlar bu danışmanlar genellikle firmalara büyük fayda sağlarlar.
Sosyal hayatta nasihat bedavadır kimse sizden nasihat ettim borcun şu kadar demez. Oysa nasihat talep edilen kimse kendisini geliştirmek ve yetiştirmek için büyük mücadeleler vermiştir. Nasihat eden kimse için nasihat etmek ilminin bir sadakasıdır.
En büyük nasihat Allah’ın kullarına olan nasihatleridir. Kuranı kerim de inanan insanlar için bir çok öğütler ve nasihatler vardır. Mü'min Suresi, 58. ayet: ‘’Kör olanla (basiretle) gören bir olmaz; iman edip salih amellerde bulunanlarla kötülük yapanda bir olmaz. Ne az öğüt alıp-düşünüyorsunuz.’’ başka bir ayette Talak Suresi, 10. ayet: ‘’Allah, onlar için şiddetli bir azap hazırlamıştır; öyleyse ey iman eden temiz akıl sahipleri, Allah'tan korkun. Doğrusu Allah, size bir zikir (uyaran, hatırlatan ve öğüt veren Kur'an) indirmiştir.’’ Yine başka bir ayette faizle ilgili Bakara Suresi, 275. ayet: ‘’Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allah'a aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.’’ Buyurmaktadır.
 
Nasihat talep edilen kişiler ve konular çok önemlidir. Bakın eski zamanlarda meydana gelen bir hadise şöyledir. İbrahim Bin Ethem Hz. Ününü duyan bir derviş kendisinden nasihat almak için yola koyulur. Yanına ulaştığında derki efendim benim Allah’a kulluk etmekte zaflarım var arzu ve isteklerim ağır basıyor günaha düşüyorum. Arzu ve isteklerimin önüne geçmek için bana nasihatte bulunur musunuz der?
İbrahim Bin Ethem Hz. ona altı tane nasihat eder. 1-Günah işleyeceğinde Allah'u Teala'nın verdiği rızkı yeme. Onun verdiği rızkı yiyip ona isyan etmek doğru olmaz. 2-Ona asi olacağında O'nun mülkünden çık, terket. Mülkünde kalıp O'na isyan etmek doğru olmaz. 3-O'nun gördüğü göreceği yerde günah işleme! Görmediği yerde yap. Çünkü O'nun rızkını yiyip, mülkünde olup gördüğü yerde, günah işlemek doğru değildir. 4-Can alıcı melek (azrail)geldiğinde tövbe edinceye kadar izin iste, o meleği kovamazsın. Şimdi kuvvetin vaktin varken tövbe et. Zira ölüm aniden gelir. 5-Mezarda münker ve nekir isminde iki melek sana sual için geldiklerinde, onları kov ki seni imtihan etmesinler. 6-Kıyamet günü günahı olanlar cehenneme gitsin diye Cenab'ı Hak buyurduğunda; ben gitmem de!!! Nasihat isteyen dedi ki bu sözümü dinlemezler.
Nasihatı dinleyen derviş hataları için tövbe etti ve ayrıldı.
Günümüzde de İbrahim Bin Ethem gibi kıymetli insanlar vardır. Onlardan istifade etmek insana dünya ahret yol açıklığı sağlar.
      Allah bizleri nasihat alan ve aldığı nasihati uygulayanlardan eylesin vesselam…


Anahtar Kelimeler : İlhan BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20Haziran%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı