SICAK HABER
14 Ekim 2019 15:31
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

NEREDEN NEREYE !

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Biz Müslüman alemi eski Avrupa dönemini yakalamak için takmışız geri vitese. Hızla geri geriye gidiyoruz, arkamızdaki uçurumun farkına varmadan...
İçinde bulunduğumuz duruma öyle üzülüyorum ki, üzüntüden kahroluyorum.
Oysa geçmişe baktığımızda,bilim alanında isimleri sayılmakla bitmeyen Harizmi, Ali Kuşçu, İbnisina, Pirireis gibi yüzlerce Müslüman bilim adamı görürüz, dünya bilim alanında kendilerinden taktirle söz edilir.
Müslüman bilim adamlarını son zamanlarda neden göremez olduk ? Neden bıçak sırtı gibi kesiliverdiler ? Bunun nedenini de siz araştırın, derim. Ancak benim görüşümü sorarsanız, onların yerini kendilerini şeyh gösteren soytarılar aldı da onun için derim.
Adamların bilimle hiçbir alakaları yok. Söylentilerle insanlarımızı kandırıp, kendi çıkarları için akla gelmeyecek soytarılıkların peşindeler.
Batı medeniyeti dediğimiz ülkelerin geçmişini araştırırsanız eğer hayret edersiniz.
Örneğin Avrupa'da tuvalet kültürünü araştırın, derim. Hatta Osmanlı zamanında İngiliz ve Fransız konsolosluklarının İstanbul'un içinde oturmalarına izin verilmezmiş. Bunun sebebi ise bir kaba biriktirilen dışkılarını camdan dışarıya sokağa döktükleri içindir.
Bir daha camdan dışarı sokağa atmayacağız sözü tutanaklara geçirildiği için, şehir merkezinde kalmalarına izin verilmiş.
Bunları ben uydurmuyorum, tarih sayfaları yazıyor. Zaten onların kaynaklarına baktığınızda adamlar kendi ağızlarıyla itiraf ediyorlar, büyüklerimizin geçmişteki yaşam şekli diyerek belgesel olarak yayınlıyorlar.
Eğer araştırırsanız daha çok bilgilere ulaşabilirsiniz. Oysa biz Müslümanların bir söylemi vardır: "Temizlik imanın yarısıdır" deriz.
Ne acıdır ki o zaman ki Avrupa ile şimdiki Avrupa'ya baktığımızda, adamlar sanki bizimle yer değiştirmiş gibiler. "Temizlik imanın yarısıdır." derken, bazı Müslümanlar deve sidiği faydalı diyerek onu içiyorlar ve hatta ellerini ve yüzlerini yıkıyorlar.
Eskiden Osmanlı da psikolojik sorunu olanlar hasta kabul edilip, müzikle tedavi edilirken, batıda içine cin ve şeytan kaçmış diyerek o insanlar yakılıyordu. Bu da sanata ne kadar önem verdiğimizin göstergesi değil mi?
Şimdiki durumumuza baktığımızda günah diyerek, güzel sanatların bulunduğu binalar kapatılarak, başka amaçlar için kullanılıyor. Kendi dalında dünyaca takdir toplayan sanatçılarımıza: "Sen kimsin ?" demeye başladık.
 
Batıda sırf başka dindendir diye kıyıma uğratılan kişilerin can kurtaranları olurken, şimdilerde bu evde oturan insanlar başka mezhepten diyerek, kapılarına çarpı atıyoruz.
Sırf yavrulayan köpek rahatsız edilmesin, diyerek ordumuzun güzergahını değiştirirken, şimdilerde kedileri telle boğup ağaca asıyor, köpek yavrusunun ayaklarını kesiyor, avladığımız yüzlerce kuşu daire olarak dizip, utanmadan poz veriyoruz. Kurban zamanı hayvanlara yaşattığımız o işkenceler de cabası... Dinimizce kölelik yasaklandığı halde, esir ettiğimiz kadınları köle pazarlarında satar olduk.
Cinayet işlemek haram olduğu halde, boğazını kestiğimiz kişinin saçından tutup yukarıya kaldırıp, Allahu ekber nidaları atar olduk.
Kuran kursunda kalan o minnacık çocuklara ya tecavüz ediyor ya da ihmalkar davranarak, genç bedenlerinin yanmasına sebep oluyoruz. Bu da yetmezmiş gibi, çocuk yaştaki kızlarla evlenilebilir fetvaları vererek, her yıl yaş seviyelerini bir yaş daha aşağıya çekiyoruz.
"Dinimizce esir düşürülen düşman askerlerine kötü davranmayınız" denirken, Maraş katliamı, Sivas Madımak oteli katliamı, Çorum olayları gibi saymakla bitmeyecek vahşetlere imza atıyoruz.
"Komşusu açken, tok olan kişi bizden olamaz" derken, şimdilerde deveyi amudu ile yutar olduk. İsraf haramdır derken, saray misali evlerde yaşıyoruz. İşçinin alın teri kurumadan bedelini ödeyiniz derken, şimdilerde işçi haklarını savunamaz olduk.
"Sağ elinizin verdiğini sol eliniz görmesin" derken, şimdilerde yaptığımız yardımları kameraya çekip, paylaşımlar üzerine paylaşımlar yapıyoruz.
Oysa binlerce camilerimiz, binlerce imam hatip okullarımız mevcutken, neden bu duruma geldik ? Bunu sorgulamanın zamanı geldi de geçiyor bile.
Neden bu duruma geldiğimizi ben bilsem de sizler de araştırın, derim. Bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Esasını göz önüne alarak...
Ben İslam dininin yüceliğini biliyorum ve Elhamdülillah Müslümanım. Benim isyanım, yüce dinimizi bu hale getirenlere...
 

Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı