16 Temmuz 2018 16:02
-A +A
Ceyhan Demir

Ceyhan Demir

ÖDENEK OLMADAN BABÜR KÖYÜ İLKOKULUNU NASIL YAPTIK?

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Mucur ilçesinde Babür isimli küçük bir köy var. Çocukları okulu seviyor. Ancak köyde ilkokul olmadığından çocuklar yürüyerek çevredeki köy okullarına gidiyorlar. Kırşehir’de yaşayanlar bilir. Kış aylarında tipi çıktığında yerdeki karları savurur, önünüzü göremez, soluk almakta zorlanırsınız. Sanırsınız Afrika çölünde kum fırtınasına yakalandınız. Zavallı küçük çocuklar bu hava koşullarında bile yaklaşık beş kilometre yürüyerek okula ulaşabilir, her yıl birkaç çocuk üşütüp zatürre hastalığına yakalanır ve ölür.
Kırşehir İl Milli Eğitim Müdürü’yle bu sorunu görüştüm. Köyleri nüfus sayısına göre sıraya koymuşlar. Babür köyünün nüfusu çok az olduğundan, ancak on-on beş yıl sonra ilkokul yapılması için programa alınabilirmiş. Durumu bir kez de valimiz Namık Sezgin Bey ile görüştüm. O da aynı şeyleri söyledi. Vali Bey’e, halk yardımıyla köye okul yapmak için bir kampanya açmayı düşündüğümü söyledim. Valimiz iyi niyetle beni uyarıp “Ceyhan, sen daha çok genç bir kaymakam vekilisin. Beş parasız okul inşaatı yaptıramaz ve mahcup olursun. Sonra Mucur’da zaten kısa bir süre görev yapacaksın. Vazgeç bu hayalden” diye uyardıysa da, çocukların kış aylarındaki durumunu düşünerek “Sayın Valim, izin verin bana. Bunu denemezsem kendime saygımı kaybederim” diyerek onu ikna edip yola koyuldum.
İlçeden ilköğretim müdürü, ziraat teknisyeni ve tapu müdürüyle birlikte Babür köyüne gittik. Köylülerle konuşup buraya bir okul yapacağımızı söyledim. Önce kendim biraz para vererek yardım kampanyası başlattım. Köydeki yaşlı bir hacı 150 TL bağışladı. Diğer köylüler de bütçelerine göre uygun para bağışında bulundular. Hepsine muhtardan alındı belgesi düzenlenip verildi. 222 sayılı İlköğretim Yasası’nı işletip okul inşası için seçtiğimiz yerin ve okula gelir getirmek için elli dekarlık arazinin tapusunu çıkardık. İlköğretim Müdürü Mustafa Özmen yanında getirdiği tek sınıflı ilkokul projesini, tapucu ve ziraat teknisyeni yardımıyla uygulayıp temel kazıklarını çaktı. Köylü imece yapacak, taş ve kum çekecek, o sırada köyde çalışan Gümüşhaneli bir taş ustası da inşaatı yapacaktı. Köyde topladığımız bağış parası ile bir miktar çimento ve demir alarak inşaata başladık.
Okul için tapulanan elli dekar araziyi açık artırma ile kiraya verdik. Mucur İlçe Tapu Sicil Müdürlüğü ile yeraltı galerisinden doğal kaya tuzu çıkaran Tepesidelik Tekel Tuz İşletmesi müdürleriyle görüşüp köy muhtarlığının makbuzlarını bıraktık. Bu kişiler, gönüllülük esasına göre, iş sahiplerinden köy okulu için makbuz karşılığında bağış topladılar. İşler benim düşündüğümden de hızlı gelişti. Hep söyledim ve söyleyeceğim. Dürüst davranıldığında, olumlu girişimlere karşı halkımız cebinde akrep taşımaz, yardımını esirgemez.
Okul kampanyamızı duyan başka kişi ve kuruluşlar da kendiliklerinden yardıma koştular. YSE Kırşehir İl Müdürü Turgut Aközbek, okul bahçesine Atatürk büstü için büyük bir kaide yaptırdı. Atatürk büstümüzü ilçemizin Askerlik Şubesi temin etti. Örnek bahçe (demonstrasyon) yapılması için gelen ödenekten artan para ile Ziraat Teknisyenliği Bölümü tarafından okulun bahçesi ağaç direkler ve dikenli telle çevrildi. Bahçe girişine iki kanatlı, geniş ve güzel bir demir kapı yapıldı. Taş ustamız çok çalışkan çıktı, inşaatı zamanından önce bitirdi. Hiç para sıkıntısı çekmedik. Çalışmalarımızı yerinde gören Milli Eğitim Müdürü hızımıza inanamadı. Okulun sıra, masa, yazı tahtası gibi tüm gereçleri en yenilerinden gönderdi.
O yıllarda devlet bütçesi, şimdiki gibi ocak ayının başında değil, mart ayının başında yürürlüğe girer, izleyen yılın şubat ayı sonunda biterdi. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulan okul yapım ödenekleri illere, Sayıştay vizesinden geçerek ancak nisan ayı sonu veya mayıs ayı içinde gönderilirdi. Bu ödenekler her ilin Özel İdare Müdürlüğü hesabına transfer edilirdi. Valilikler programa aldıkları köy ilkokulları için ihale açar, ihale kararları gazetelerde ilan edilir, ihale gerçekleşirse köyde yükleniciye yer teslimi yapılarak inşaatlar başlatılabilirdi. Böyle olunca da, o yılın ilkokul inşaatlarına en erken temmuz veya ağustos ayında başlanabildiği için bu inşaatların bitirilmesi kimi zaman ertesi yıla sarkardı.
Mucur Babür Köyü İlkokulu, 1968 yılı mayıs ayında tamamlandı. Cumhuriyetimizin Kurucusu Yüce Atatürk’ün büstü ile birlikte açılışını yaptık. Sayın Valimiz çok etkilendi ve açılışa eşi Pervin Hanım’ı da getirdi. İl ve ilçe yönetiminden okulun yapım öyküsünü duyup katılanlarla ve sevgili Babür köyü halkı ile bu mutluluğu birlikte paylaştık. Vali Bey törende yaptığı konuşmada, övücü sözlerle beni utandırdı. Bu işe girişmeden önce söylediklerini hatırlatarak, “Gördüğünüz bu genç stajyer kaymakam vekili, okulu kısa zamanda yaparak beni bile mahcup etti” deme büyüklüğünü gösterdi.
Aradan birkaç hafta geçmişti ki yeni kurulan Bozkurt ilçesine kaymakam vekili olarak atamam yapıldı. İlçeden ayrılırken çalışma arkadaşlarıma veda ettiğim sırada yanıma gelen İlköğretim Müdürü Mustafa Özmen, “Kaymakam Bey, ayrılmadan önce sizden özür diliyorum. Babür köyüne ödenek olmadan okul yaptırmaya kalkıştığınızda, şehir kulübünde memur arkadaşlarıma hitaben sizin aleyhinizde konuşup “Bu çocuk kaymakam, olmayacak bir iş için bizi koşturtup duruyor” demiştim. Oysa siz bunu başarıp okulu kısa zamanda hizmete sokarak beni utandırdınız. Lütfen beni affedin” diyerek boynuma sarıldı. Ben de “Önemli olan çocukların okula kavuşmaları. Çalışmalara başta gönülsüz katılmış olsanız bile her aşamasında katkıda bulunduğunuz ve ayrıca özür dileme büyüklüğü gösterdiğiniz için ben de size teşekkür ederim “ diyerek ayrıldım.


Anahtar Kelimeler : Ceyhan DEMİR ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı