16 Ağustos 2019 15:11
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

ÖĞRETMENİM MERDAN YÜCEL

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Sevgili öğretmenimle ilgili anılardan bahsetmeden önce, bana anlatıldığı kadarıyla biyografisini yazmaya çalışayım.
Sevgili öğretmenim Merdan Yücel 1932 doğumlu olsa da, nüfusa bir sene geç kaydedildiği için doğum tarihi 1933 olarak görülür. O tarihlerde hangi birimizin doğum tarihi gerçek ki, farkındaysanız, çoğumuzun doğum günü ayın birine olarak yazılı. Kırşehir'e bağlı Tatarilyas Köyü'nde dünyaya gelir. İki kız ve iki erkek olmak üzere dört kardeşin en küçüğüdür.
Daha sonra ayrıntılı olarak bahsedeceğim Hasan Âli Yücel'in mili eğitim bakanlığı döneminde kurulan Köy Enstitüleri bazı kişileri görevlendirerek, Anadolu'nun ücra köşelerine de seçilen zeki öğrenciler arasında Merdan Yücel öğretmenim de bulunmaktadır.
Okulunun son senesinde stajyer öğretmen olarak bir seneliğine köyümüzde gönderilir, okulu bitikten sonra, kendi köyünü veya yakın bir köyde öğretmenlik yapmak varken, kendisi gönüllü olarak, Siirt'in Baykal kazasına bağlı Çiğlik köyünde görev yapar, şark görevi bitikten sonra, Çiçekdağı merkez, ve daha sonra, Kırşehir merkezde çalışmayı hak ettiği halde benim köyüm olan Külhüyük köyümüzü tercih etmesi, bizim köyümüzün öğrencileri için büyük bir şanstı.
Daha sonra Kırşehir merkezde çeşitli okullarda öğretmenlik yapar ve 1985 tarihin de Cumhuriyet ilk okulunda görevliyken emekliye ayrılır.
Öğretmen denildiğinde aklıma ilk olarak Merdan Yücel öğretmenim gelir.
İlk okula bir sene kayıtsız olmak üzere üç sene okudum ve ilk okul üçüncü sınıfa geçtiğimde Kırşehir merkeze taşındığımız için, eğitim hayatıma oradan devam ettim.
Köyümüz o kadar şanslıydı ki, ikinci sefer Merdan Yücel gibi bir öğretmene çocuklarını teslim edeceklerdi.
Merdan hocanın tayini köyümüze çıkmış diye köy odasında bulunan büyüklerimizin, sevinçleri yüzlerinden okunuyordu.
Öğretmenimizin geleceğini bilen köylülerimiz o zamanlar doğru dürüst motorlu araçlar olmadığı için, oluşturulan at arabalı konvoyla kendileri karşılanarak, sevinç gösterileriyle köyümüze getirildiğini dün gibi hatırlarım.
O sene göçmenin evi dediğimiz ev okula dönüştürülüp eğitim verilirken, daha sonra, köyümüzün büyüğü Osman Şanlı amcamızın ve Merdan hocamızın girişimleriyle köyümüz modern bir okula ve yanında muhteşem denilecek yapısıyla lojmana kavuştu.
Okula yakın bir yerde biz çocuklar için tuvalet yapıldı ve o tuvaletin temiz tutulması bakımında bizlere hijyen olmayı öğretirken, okula gelirken muhakkak bir kap su getirmemizi zorunlu kılmıştı.
 
Suyun bulunmadığı yerde temizliğin olmayacağını bilen sevgili öğretmenim, okulun hemen yakınına bir tane de su kuyusu yaptırmıştı.
Kırşehir de ki öğrencilerin her sene yüksek puanlar almasına sebep olan matematik öğretmeni rahmetli Ali Karadaş Merdan öğretmenimin talebesi olup, bunun gibi mesleğinde büyük kariyer sahibi olan köylülerimizin temelleri de kendilerinin zamanında atılmıştır.
Merdan öğretmenim her ne kadar teorik olarak ders anlatsa da, çeşitli deneyler yaparak pratiğe geçirir ve daha iyi anlamamızı sağlıyordu.
Hiç unutmam sevgili öğretmenimizin motor bisikleti vardı, biz çocukları el ele tutuşturarak, motoru çalıştırıp, bizlere elektrik akımını öğretmişti.
Biz öğrencileri yakın köylere geziye götürürken, çok güzel marşlar öğrettiği gibi, sanki acemi birliğindeki askerler gibi, bize yürüyüş nizamını da öğretiyordu.
Hani dedim ya, ilk okul üçüncü sınıfa geçtiğim de, Kırşehir'e taşındığımızı. Kendisi okulun lojmanında oturduğu halde daha sonradan köyümüze atanan Menekşe öğretmen daha güvenilir yerde otursun diyerek, oturduğu lojmanı verecek kadar da iyi yürekli bir kişiliğe sahiptir.
Köy enstitülerinden her ne kadar bahsetmek istesem de, yazımın fazla uzun olmaması için bahsetmedim, lütfen o okulların ne zaman kim veya kimler tarafınca, ne maksatla açıldığını ve bazı güçler neden o okullarımızın kapatılmasını isteyerek, ülkemizin kalkınmasında öncülük yapan okullarımız kim ve kimler tarafınca kapatıldığını araştırın derim.
Bu vesileyle sevgili öğretmenime sağlıklı uzun yaşam dilerken yüzünün hep gülmesini diler, o mübarek ellerinden öperim.
 

Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/05%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı