22 Eylül 2018 16:03
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

PERDENİN ARDINDAN

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR 
Birbirine bitişik denecek kadar yakın iki pencere. Aralarındaki duvar belli belirsiz. İçerisi karanlık gibi, aslında loş sayılabilir.
Pencerelerin ikisi de perdeli. Perdeler çekilmiş. Dışarıda panjurlar da var bazen kapatılan. Gündüzleri pencerelere düşen  güneş ışığı içeriye girmek için ne kadar çabalasa da perdelerden geçemiyor. Ne bir simetri ne düzenli bir desen var bu perdelerde. Gün ışığını içeri almazken bazen hafif hafif dalgalanıyor. Aslında rüzgar filan da yok, olsa da içeri girmesi ve perdeleri sallaması imkansız.
Çok eski olan bu perdeler yer yer yırtılmış olsa da yine de pencerede boşluk bırakmıyor. Gün ışığı yırtıklardan da içeri giremiyor. Sokakta neler oluyor pencereden bakan farkında değil. Birileri mi gelip geçiyor? Oyun oynayan çocuklar mı var? Sokaktan geçen araçların kornaları, motor sesleri, dönerken çıkardıkları acı fren sesleri ve insanların çığlıkları duyuluyor olsa da perdeler onları göstermiyorlar. Ne perdenin aralığından bakmak mümkün ne de bazen perdeyi açmak mümkün. Zira perdeler sabitlenmiş. Ne kadar güç harcamaya kalkışılsa da perdeler açılmayacak.
Pencereye düşen güneş ışığı, ay ışı veya sokak lambalarının ışıkları perdeden geçemiyor. Belki bu ışıklar perdenin görüntüsünü birazcık etkiliyor. Perde değişik renklerdeki iplerden örülmüş gibi. Perdenin hemen hemen her noktasında milyonlarca zerreler halinde şekilleri anlaşılamayan ışık haleleri sürekli yanıp yanıp sönüyor, bazen dalgalar halinde perdenin üzerinde geziyorlar. Bunlara sisli bulutlar eşlik ediyor. Bu bulutlar ne gökyüzündeki bulutlara benziyor ne de ortalığı kaplayan sise benziyor. Zira ışık haleleri, bulutlar, sis ve karanlığın tonları hep birlikteler. Üst üsteler hangisi ne zaman hangi noktada belli değil. Kıpırdanışları ve dalganışları da durmuyor.
Perdelerin ardındaki sokak yine de görünmüyor. Perdelerin içindeki oda nasıl acaba? Tavan simsiyah. Dalgalar, ışık şuleleri, bulutlar ve sis ile birlikte biraz kırmızı, koyu yeşil, bazen koyu mavi tonlardaki renkler eşlik ediyor. Sanki odanın içi bir akvaryumu andırıyor. Bu kadar hareket, dalgalar, ışık şuleleri, bulutlar ve sisin yer aldığı toplamda karanlık bir ortam ancak olsa olsa akvaryumu andırabilir. O zaman bu karanlık ve dalgalanma, perdenin görüntüleri açıklanabilir belki. Belki de bunların hepsi yalan ve hayalden ibarettir. Kim bilebilir bunu? Panjurlar kapanınca da hiçbir şey değişmiyor aslında. Sadece görüntüler biraz daha matlaşıyor.
Evet! Perdeler hala kapalı ve açılması imkansız gibi. Perdelerin ardından görünen ve içerdeki görüntü sanırım bu şekilde tasvir edilebilir. Ben ancak bu kadar tasvir edebildimAnahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı