25 Temmuz 2018 16:02
-A +A
Şeyda ERGUN

Şeyda ERGUN

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Kırşehir’de çalıştığım kliniğe zayıflama amacı ile başvuran kadınların birçoğunda gözlemlediğim bir sorun polikistik over sendromudur. Bu yüzden özellikle Kırşehir'deki bayanların büyük sağlık sorunu olan sendroma ilişkin bilgilendirmeler yapmak istiyorum.
         Polikistik Over Sendromu genellikle 30 yaş altı kadınlarda sıklıkla görülen endokrinolojik sorunlardan birisidir. Hastaların  %75-78’inde adet düzensizliği, iki adet arasında açılma, yılda 9 kezden az adet görme, kilo artışı, yağlı cilt, hirşutizm(tüylenme), saç dökülmesi, akne gibi bulgular görülebilir. Ayrıcabirçoğunda kilo fazlalığı veobezite görülmektedir. Fakat kilo fazlalığı olsun olmasın PCOS olanların çoğunda görülen diğer bir bulgu ise insülin direncidir. Pcos varlığında kilo kontrolünün sağlanması hastalarda oluşabilecek diğer semptomları azaltmaktadır.
PolikistikOverSendorumu olan kadınların insülin direnci ve hormonlara bağlı olarak kilo alımında yağ hücrelerinin en fazla yer kapladığı alan bel çevresidir. Kilo kayıplarının yanı sıra bel bölgesinin 80 cm ve altına inmeye başlaması tedavinin olumlu yönde ilerlediğinin bir göstergesidir.
Düşük kalorili ve düşük glisemik indeksli diyetler tedavinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır. Aslında amaç diyeti yaşam biçimi haline getirebilmektir. Çünkü polikistikover sendromu kronik bir durumdur ancak uygun ilaç-beslenme tedavisi ile kontrol altına alarak bulguları ortadan kaldırmak mümkündür. Kişinin öncelikle insülün direncine yönelik olarak 3 ara 3 ana öğün şeklinde beslenmeyi kural haline getirmesi gerekir.İkinci olarak ise daha önce de dediğimiz gibi düşük glisemik indeksli besinlere yönelerek yüksek glisemik indeksli besinleri beslenme alışkanlığından çıkartmalıdır.Çünkü yüksek glisemik indeksli besinler kan şekerimizde ani yükselmelere ve buna bağlı olarak da insülin salınımında artışa sebep olur.Birkaç örnek verecek olursak yüksek glisemik indeksli besinler; asitli-alkollü içecekler, bisküviler, beyaz ekmek, pirinç, patates, kavun, karpuz, paketli ve katkılı yiyecekler. Öğünlere katkılı, yüksek enerjili yiyecekler eklemek yerine bitkisel proteinler, lifli gıdalar, kaliteli yağ içeren besinler (fındık, badem, ceviz) eklenebilir.
PCOS varlığında diyette dikkat edilecek bir diğer konu ise kafein kullanımdan sınırlandırma yapılması ve yeterli su tüketimidir. Unutmayalım ki içilen kahve, çay, meşrubat su yerine geçmez. Az su içildiğinde vücut ihtiyacını karşılayamayacağından içilen suyu tutar, ödem yapar, idrara çıkılmasını engeller. Dolayısıyla kilo vermeyi de zorlaştırır. Düzenli olarak günlük en az 8 bardak su tüketimine dikkat edilmelidir.
PolikistikOver Sendromu olan kişiler sürekli diyet halinde olmalıdır, hayat boyu insülin direncine dikkat etmelilerdir. Psikolojilerini olumsuz yönde etkileyecek diyetlere girmek yerine sağılıklı beslenme ve düzenli egzersizi hayatlarının bir parçası haline getirebilirler.
 


Anahtar Kelimeler : Şeyda Ergun ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı