27 Ekim 2018 14:15
-A +A
Polat Bilici

Polat Bilici

SAİD-İ NURSİ

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Google ve You Tube'a girerek bazı ünlülerin ve önemli şahsiyetlerin hayat hikayelerini hem okur hem de eğer ki belgeselleri çekildiyse onları da merakla izlerim.
Bir rastlantı sonucu Bediüzzaman Saidi Nursi'nin hayatını anlatan bir belgeselle karşılaştım.
Bu belgeseli izledikçe hayretler içinde kalıyor ve diğer belgeselleri de izlemeye devam ediyordum.
Ancak belgeselleri izlemekle olmuyor tabi ki, bir de hayat hikayesini okuyayım diyerek bu muhterem zatın hayat hikayesini de okudum ve okudukça bir taraftan kendisine yapılanlara üzülüyor, bir taraftan da kendisini davasına adamışlığına da hayran kalıyordum.
Kimdir Said-i Nursi ?
1878 yılında Bitlis Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde dünyaya gelir.
Daha çocuk denecek yaşlardayken dahi hem cesaretli, hem de zeki bir çocuktur.
Çocukluk yıllarında Kur'an-ı Kerim okurken bir yaprak camdan süzülerek içeriye girer ve sayfaların ortasına düşer, bu yaprak çınar ağacının yaprağıdır.
Yine çocuk yaşlarda ay tutulması sonucu köylüler toplanır, havaya ateş ederek ay tutulmasına engel olduklarını gördüğünde merakla annesine sorar ve yakında bulunan bir yanardağın lavlar saçması üzerine de annesine sarılarak "Korkma anne korkma ben seni korurum" diyecek kadar da cesaretlidir.
15 yaşında bir medresede öğrenciyken hocası tarafından Bedîüzzaman ( Zamanın Güzelliği ) lakabını takar.
Van'da Medrese kurmak için ( Üniversite ) İstanbul'a gider, çeşitli girişimlerde bulunur ve bu medrese için ödenek sözünü alır.
Ancak Ruslar'ın saldırmaları üzerine başındaki sarığı ve cübbesini çıkarır ve başına keçeden külahını ve sırtına yöresel savaş elbiselerini giyinir, talebelerine gün vatan topraklarını koruma günüdür diyerek orada bulunan aşiret mensuplarıyla Rus ordusuna hücum ederlerken de yine en ön safhalardadır ve yıl 1917'dir.
Ancak savaşta esir düşerler ve bir araya toplanarak Rus askerlerce gözetim altında tutulurlar.
Bunlar orada otururlarken Said-i Nursi elinde bir çubukla yerde bir şeyler çizmektedir.
Dikkat çekilir ve komutanın geldiği haber verildiğinde herkes ayağa kalkar ancak o ayağa kalkmadığı gibi hiç de istifini bozmaz ve hala elindeki çubukla yerde çizikler çekmektedir.
Bu hareketine sinirlenen Rus komutan kendilerine bağırarak "Sen komutanı tanıyor musun?" diyerek sorduğunda verdiği cevap ise "Evet ben komutanı tanıyorum, Rus çarının dayısı Nikola Nikoloviç" der.
Buna sinirlenen Nikoloviç sorar: "O yerdeki işaretler nedir?" diye sorduğunda, "Ben okullarımın planlarını çiziyorum" yanıtını verince derhal komutan o çubuğu elinden alır ve ayağıyla da o çizimleri siler.
"Sen neden ayağa kalkmadın?" diye sorduğunda,"Ben dinim gereği, bulunduğum konumum gereği kimsenin önünde ayağa kalkmam" der.
Bu cevabı alan komutan derhal kurşuna dizilmesi emrini verse de daha sonraki samimi tutumu ve ölüme meydan okuyarak gözlerinin bağlanmasını da istemediğini gören komutan kurşuna dizmekten vazgeçer ve Bolşevik devrimindeki iç karışıklıklardan faydalanarak Rusya'dan kaçar ve belirli bir müddet sonra İstanbul'a gelir.
Kurtuluş Savaşı'na verdiği destek nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk'ün takdirini kazanır ve Ankara'ya davet edilir.
Atatürk'le mecliste yaptığı fikir teatisi sonucu, ters düşerler ve Van'a gitmeye karar verir.
Ancak yöredeki aşiretlerin silahlanarak toplandığını Ankara'ya savaşmak için hareket edeceklerini gördüğünde:"Siz ne yapıyorsunuz? Bin senedir İslam'ı koruyan kardeşlerinize mi saldıracaksınız? Bu girişiminiz dinen de caiz değildir" diyerek toplanan aşiret mensuplarının dağılmasına vesile olur ve kardeş kanının dökülmesine mani olur.
Çıkarır başındaki keçeyi ve savaş elbisesini "Bismillah" diyerek sarığını ve cübbesini giyer.
O zamanlar Şeyh Said isyanları çıksa da bunlara katılmaz ve yaptıklarının doğru olmadığını da anlatır.
Ancak her ne kadar da Şehsait saflarında yer almasa da o zamanlar Said-i Nursi'de sürgün edilmek üzere tutuklanır.
Tutuklandığı yere aşiret mensupları gelir. Askere saldıracaklarını ve kendisini kaçıracaklarını söyleyip harekete geçtiklerinde, derhal ayağa kalkarak sakın ha askere saldırmayınız. Onlar sizin din kardeşiniz diyerek saldırıyı engeller.
Kendisinin Isparta'ya bağlı Barla ilçesine sürgün edilmesine karar verilir.
Yıl 1925'tir.
Kendisine refakat eden bir askerle Barla'ya doğru giderken de Barla'da Kaymakam ve karakol komutanı endişe halindedir:"Bir sürgün geliyor ki üstelik de çok tehlikeli birisiymiş" diyerek merakla beklemekteler.
"Onlara gelen yazıda bu tehlikeli kişiye azami dikkat edin" diyerek de telgraf gönderilmiştir.
Ancak bunlar Barla'ya giderlerken asker düşer ve ayağını incitince Said-i Nursi derhal attan inerek askeri ata bindirir ve atın eyerinde tutarak o zamanki jandarma karakoluna geldiklerini gören komutan ve kaymakam ise hayret içinde kalırlar tehlikeli kişinin aslında iyi niyetli bir kişi olduğunu görerek...
Geçici olarak imamın evinde misafir edilir.Daha sonra da kendisine harabe bir ev gösterilir ve burada kalmaya razı olur.
Kaldığı evin bahçesinde kocaman bir çınar ağacı vardır ve bu çınar ağacının yapraklarını gördüğünde küçükken evlerinin penceresinden süzülerek gelip Kuran-ı Kerim'in içine düşen çınar yaprağını anımsar.
Risale-i Nur dediğimiz külliyatını burada yazmaya başlar.
1925 ve 1952 yıları arasında çeşitli sürgün ve hapis cezaları dolayısıyla Burdur, Isparta, Kastamonu ve Emirdağ'da kalır.
Kitaplarından dolayı yargılandığı dönemlerce aylarca Eskişehir, Denizli ve Afyon cezaevlerinde tutuklu olarak kalır. Ancak tüm davalardan da beraat eder.
Çok eziyetler çekmiştir rahmetli... Çok kereleri bulunduğu cezaevlerinde zehirlenmiş, bazen günlerce aç bırakılmış ve bu da yetmiyormuş gibi o kış gününün tipili soğuğunda bulunduğu odanın camları da kırılmıştır.
23 Mart 1960'ta Şanlıurfa'dan vefat etti ve Halil-ur Rahman dergahına defnedildi.
Ancak 12 Temmuz 1960 yılında 27 Mayıs darbesi hükümetinin emriyle mezarı yıktırıldı ve naaşı bilinmeyen bir yere nakledildi.
Allah rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun.
 

Anahtar Kelimeler : Polat BİLİCİ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı