25 Aralık 2018 16:01
-A +A
Seda Kızıltepe Baysal

Seda Kızıltepe Baysal

Seçim Havası

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

         Kırşehir, Ahiliğin başkenti, eşitlik ve adaletin, güvenin huzurun olduğu şehirlerden bir tanesi.
         31 Mart'ta gerçekleştirilecek olan yerel seçimlere sayılı günler kala, Kırşehir henüz seçim havasına giremedi.
         31 Mart için en önemli nokta ne için oy kullanacağımız aslında. Kırşehir'in vizyon şehirlerden bir tanesi olması, eğitimde, hayvancılıkta, tarımda, turizmde marka kent olması için sandık başına gideceğiz. Binlerce seçmen Kırşehir'in kaderini belirleyecek kısacası. Çünkü iyi bir seçilmiş Kırşehir'in geleceğine yön verecek.
         Seçim takvimi de yeni yıl ile birlikte tıkır tıkır işleyecek. Yani heyecan dorukta. Kırşehir'de birçok partiden birçok isim kıyasıya yarış içerisine girecek.
         Resmi Gazete'de yayımlanan seçim takvimine göre seçimlerin başlangıcı 1 Ocak 2019 olarak belirlendi. Takvime göre YSK, seçime katılabilecek siyasi partileri 2 Ocak'ta ilan edecek.
            Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri ise 27 Ocak'ta çekilecek kurayla belirlenecek. Muhtarlık bölgesi askı listeleri 4 Ocak Cuma günü saat 08.00'de askıya çıkarılacak, 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00'de askıdan indirilecek. Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için 27 Ocak'ta YSK tarafından kura çekilecek. Siyasi partilerin, mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını YSK'ye bildirme süresi 3 Ocak 2019 Perşembe günü sona erecek.
            Takvime göre, ön seçim-aday yoklaması 10 Şubat Pazar günü yapılırken, bağımsız adaylar dahil kesin aday listeleri ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için de il seçim kurullarınca 3 Mart Pazar günü ilan edilecek. Seçim propagandası ve yasaklarının başlangıcı 21 Mart, seçim propagandasının sonu ise 30 Mart olarak belirlendi. YSK, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 350 olarak belirledi. 
            Kırşehir merkezde çok fazla hareketlenme olmasa da köylerde ve mahallelerde heyecan dorukta. Gerçekçi vaatlerle seçmenin karşısına çıkan ve hazırladıkları broşür ve el ilanları ile ev ev sokak sokak gezerek kendilerini ve projelerini anlatmaya başlayan muhtarlar seçmenin akıllarındaki birçok soru işaretini de yok etmek üzere yola koyuldu.
            Peki seçmen ne istiyor? Öncelikle Kırşehir'in sanayisinin büyümesini ve aktif fabrikalarının kurulmasını istiyor. Tıpkı dünyaya yaptığı ihracat ve kaliteli üretimin yanı sıra çalıştırdığı personel sayısı ile Kırşehir'de birçok genç için ekmek kapısı haline gelen o büyük lastik fabrikası gibi kocaman kocaman üretim tesisleri bekliyor. Ardından Kırşehir'in turizm noktasında gerçekçi tanıtımlarının yapılmasını bekliyor. Üretim istiyor özetle Kırşehir. Çehresinin değişmesini, parklarının, yaşam alanlarının, aktivitelerinin ve hatta hatta etkinliklerinin ulusal ve uluslar arası konuma getirilmesini istiyor. Kırşehir'in akıllı, sosyal bir il olması için projeler bekliyor. Halkın da söz sahibi olduğu, görüş ve önerileriyle Kırşehir'in geleceğinin inşaa edileceği bir isim istiyor.
            Ne diyelim, 1 Ocak'tan itibaren hareketli günler bekliyor Kırşehir'i. Kırşehir için hayırlısı ne ise o olsun. Ben inanıyorum Kırşehir bu seçimde de kararını çoktan verdi bile. Sandıkta buluşmak dileğiyle.


Anahtar Kelimeler : Seda KIZILTEPE BAYSAL,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


/Resimler/Editor/images/17%20A%C4%9Fustos%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı