11 Ekim 2018 16:01
-A +A
Veli DOĞRU

Veli DOĞRU

SERDEN GEÇMEK LAZIM

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

“Bu dünyaya dert çekmeye geldik" demişti bir büyüğüm. Peki nasıl olurda tüm çabası mutluluk olan insanın asıl amacı dert çekmek olsun. Evet dünyalık mutluluktan kaçıp, Allah rızası derdine koşmak vardır. O dert öyle her derde benzemez. Mala mülke düşkünlükten sıyrılıp ebedi hayattaki rızaya kavuşma derdi. İmam-ı Azam bir gün taleberine ders verirken adamın biri gelip demiş ki.
"-Ya İmam ticaret mallarınızın yüklü olduğu gemi batmış... İmam bir müddet tefekkürden sonra:
-Elhamdülillah, dedi. Bir müddet sonra aynı adam yeniden gelip haber verdi:
-Ya İmam biraz önce yanlış haber vermişim. Mallarınızın olduğu gemi batmamış, dedi. İmam bu yeni habere de biraz tefekkürden sonra:-Elhamdülillah, diyerek karşılık verdi. Ders okuyan talebeler her iki habere de “Elhamdülillah” diye karşılık vermesinden sonra hayrete düştüler ve bunun sebebini sordular.
İmam-ı Azam şöyle açıkladı:
-Ticaret mallarımın olduğu geminin battığı haberi gelince  kalbimi şöyle bir yokladım, dünya malının yok olmasından  dolayı en küçük bir üzüntü yoktu. Bu sebeple Allah’a hamdettim.
Geminin batmadığı haberi gelince yine kalbimi yokladım ve dünya malına kavuşmaktan dolayı kalbimde bir sevinç hissetmedim. Gönlümde dünya muhabbeti olmadığı için de tekrar Rabbıma hamdettim.”
İşte o dert bu derttir. Dünya malına dair kalbimizde en ufak bir sevinç olmamasıdır. Dünyanın her türlü derdinden sıyrılıp Allah rızası derdine girmektir.


Anahtar Kelimeler : Veli DOĞRU ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı