15 Eylül 2018 15:20
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

Seyfe Gölü

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Seyfe Gölü ile ilgili çabalarımıza destek veren, doğa, çevre dostu sevgili kardeşim, okul arkadaşım, çocuğumun öğretmeni meslektaşım Avşar Cihan'ı bir kez daha rahmetle anarken,aslında hayatımız da "Bir Avuç Gökyüzü " değil mi?
  Bir Avuç Gökyüzü
       Rahmetle andığım usta  yazar Çetin Altan'ın bir romanının adı. Bir insanın yaşadığı Köşk ve çevresi ile ilgili kısır döngüyü anlatır.
       Hepimiz bir kısırdöngü hapishanesindeyiz. Gözümüzde at gözlüğü bize gösterileni görüyor,gösterilmeyeni görmüyoruz. Bize gösterilen, okutulan şeyler birilerinin istediği kişiler olmamızı sağlayacak şeyler.
       Bizim 'kim!' 'Ne' olacağımıza birileri karar vererek yetiştiriyor. İstenilen kişi olabilmek için başkaca kaynaklardan etkilenmemek için, makine gibi, robot gibi olmak için" at gözlüğüne " ihtiyaç var. Beyini tek hedefe odaklayarak istediğini yapan mekanik güç. FETÖ,PKK vs öyle değil mi?
       Neyse benim konum çevresel, Seyfe ve Dünya ile ilgili. Hani balıklar için 'Derya içinde yüzerler ama deryayı bilmezler' diye bir söz vardır. Tam da bizim için söylenmiş bir söz. Çünkü Göl, Sulak Alan, Doğal Yaşam, Ekolojik denge, Biyoçeşitlilik, Fauna Flora, Endemik bitki ve hayvan çeşitliliği, organik tarım, ürün yelpazesi, pazarlama vs hakkında bir bilinç yok ki. Bize yurt sevgisini doğayı, dağını, taşını, ağacını, kuşunu, toprağını, havasını, suyunu korumak olduğu öğretilmedi ki. Bize takılan 'at gözlüğü' ile "biz en iyisiyiz bizden olmayan kötü, düşman "diye öğretildi.
        Başkalarının fikirlerini araştırma, telepati, değişik kaynakları inceleme demokrasi ve teknolojinin gerekliliği öğretilmedi. Maalesef.
         Atmosfer in tüm Dünyanın ortak malı olduğu, rüzgarların, bulutların, akarsuların, Okyanus'ların, Deniz'lerin ve içerisinde yaşayan canlıların, tüm Dünyanın olduğu söylenmedi ki! Göçmen kuşların,balıkların göçlerinin önüne sınır çekebilir misiniz?
           Biz sadece evimizi,köy veya mahallemizi,ilçe veya ilimizin dernek veya kahvehanelerini biliriz.
           Yaktığımız anız veya ormanın, benzinin, mazotun, kömürün tüm Dünyanın atmosferini kirlettiğini, atıkların çevresel felaket eşiğine geldiğini bilmeyiz.
         Göllerin, sulak alanların, sadece üç- beş kuşun eğlendiği mekanlar olmadığını, Dünyanın mikro klimasının, ekolojik dengesinin sigortası olduğunu bize öğretmediler ki!
         Bu yüzden Dünyada Flamingo kuşlarının en fazlasını barındıran Seyfe Gölü'ne giden Valiler, Belediye Başkanları ve yöre halkı sahip çıkmıyor maalesef.
         Seyfe Gölü'nün eski doluluk haline dönüşmesiyle, yeraltı taban suyunun yükseleceği ve buna bağlı endemik denilen sadece bu havzada yetişen bitki çeşitlerinin canlanacağını,
         Yöreye sağlayacağı nem ile ürün çeşitliliğinin ve verimin artacağını,
          Dünyada Flamingo kuşları başta olmak üzere 187 kuş türünden milyonlarcasının tekrar Gölümüze geleceğinin ,ve buna bağlı doğa - kuş meraklılarının bölgemize geleceğini,
          Yerli - yabancı turizmin yöremiz için büyük fırsatlar doğuracağını ,
          Başta yöneticilerimiz olmak üzere yöre halkına birilerinin anlatması lazım.
           Unutmayın : Burası 1. Derece Doğal Sit Alanı, aynı zamanda RAMSAR alanı?


Anahtar Kelimeler : Mustafa Yavuz ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı