24 Mart 2018 15:08
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

Seyfe Gölü ve Küresel Isınma

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Bilim insanlarının tespitine göre önümüzdeki 50 yıl içinde küresel ısınma ciddi iklim değişikliklerine yol açacak, buna bağlı olarak Anadolu'nun Orta, Güney ve Doğu Bölgeleri şiddetli kuraklık yaşayacak. Bitki örtüsü yok olacak, şiddetli çölleşme başlayacak.
Böyle bir durumda kitlesel göç dalgası ve karmaşa yaşanacak, su savaşları çıkacak. Hatta şu anda Irak ve Suriye Savaşları'nın Su Savaşı olduğunu iddia eden oldukça fazla teorisyen var. 
Amaç Fırat ve Dicle'nin suları.
Çünkü su petrolden çok daha önemli bir hale geldi ve gelecek.
Enerji kaynağı olarak fosil yakıtına kökten bağlı bir sistemden doğal enerji dediğimiz temiz enerji ye hızla dönüş söz konusu.
Bu tespitlerde, hem güneşi bol, hem de yeterli su kaynakları emperyalist devletlerin iştahlarını kabartmakta, aç sırtlan (Özellikle sırtlanları seçtim. Çünkü, sırtlanlar hayvanı öldürmeden yemeye başlıyorlar) sürüleri gibi bölge halklarına saldırmaktadırlar.
Libya Lideri Kaddafi'yi, Irak'ta Saddam'ı öyle yemediler mi? 
Hem de halklarıyla birlikte!
Bunlarda insan haklarıymış, vay hakmış, hukukmuş hepsi hikaye. Tek dertleri kendi çıkarları. Bölge halkları arasında çıkartacakları ya da çıkarttıkları ayırımcılıklarla Kürt-Türk, Alevi- Sünni, Arap, Laz, Çerkez gibi, iç savaş çıkarmakta ellerine kimse su dökemez! Tabii bunların alt grupları da var. Kışkırtarak kargaşa ve savaşlar çıkarıp bölge hakimiyetini ele almak düşüncesini taşıyorlar.
Gerçekte siz hiç duydunuz mu, Amerika veya Rusya'nın filan ülkeye özgürlük getirdiğini! Avrupa ülkeleri de aynı. Tek dertleri sömürmek, sömürmek...
Neyse, biz konumuza dönersek, yine bilim insanlarının tespitine göre; küresel ısınma sonunda deniz seviyeleri 4-6 metre yükselecek. Bunun anlamı dünya nüfusunun büyük bir kısmı deniz kenarındaki yerleşim alanlarında yaşıyor. Bu durumda büyük göç dalgaları yaşanacak,kargaşa-kaos çıkacaktır.
Küresel ısınma iklim değişiklikleri, felaketler, çölleşme, Okyanus'lardaki kirlilik, doğal yaşamın karşılaştığı tehdit ve tehlikeler insan kaynaklıdır.
Yani dünyayı yaşanmaz, yaşanamaz hale biz getiriyoruz.
Dünyamızı soğan zarı gibi saran incecik atmosfere (sera gazları, fosil yakıtları, sanayi gaz ve atıklarıyla) en büyük zararı biz veriyoruz.
Dünyamızın yaşam dengesini oluşturan sularımız karalarda kirlilik, kuraklık nedenleriyle yok olmaktadır. Deniz ve okyanuslarda çöp adaları, kimyasal ve fosil atıklarıyla doldurulmak suretiyle yaşanmaz hale gelmektedir.
Seyfe Gölümüz de insan eliyle yok edilmedi mi? 
Edilmiyor mu?
Yapacağımız en iyi şey bundan sonra yapacaklarımızdır!
 

Anahtar Kelimeler : Mustafa YAVUZ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı