9 Mayıs 2018 16:00
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

Seyfe'ye Kıymayın Efendiler

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

           Seyfe Gölü, şu günlerde aldığı yağışın etkisiyle ağır misafirleri olan "Flamingolar" da denilen allı turnalarını ağırlıyor.
         Tabii ki bunun yanında onlarca çeşit diğer su kuşlarını da bağrına basmış durumda.
           Akşamları saat 8-9 gibi karanlıkta gökyüzünden ötüşecek geçmeleri inanın insana bir huzur, mutluluk veriyor ki, sormayın.
         Yıllardır özlediğimiz sesler. İşte bizim köyümüz diyorum. Her taraf yeşilin binbir tonuna boyanmış, kumrular, bülbüller sabah saat beşte başlıyor şarkılarını söylemeye.
            Yağışların etkisiyle dağ-taş her yer yemyeşil.
            Doğa bizden yardım istiyor. Yaptığımızı sandığımız ama aslında yıkıp tahrip ettiğimiz dengesini yeniden tesis edebilmek için.
            Bize bir şeyler söylüyor. "Bana dokunmazsanız ben yaralarımı tamir eder eski düzenimi kurarım" diyor.
            Bize düşen görev de bu cennet parçasını korumak ve sahiplenmektir.
            Kayseri Sultan Sazlığı, İzmir Kuş Cennetleri gibi birçok göl takviye sularla beslenerek, yanlış yönetimlerin- su kullanımlarının önüne geçilerek kurtarılmış ve eski doğallıklarına kavuşturulmuştur.
           Seyfe Gölü ve Sulak Alanları da çok basit tedbirlerle eski doğallığına kavuşturulabilir. Kaldı ki Dünya Sulak Alanları içinde en önemli Sulak Alanlar içerisinde kabul edilerek Ramsar Alanı olarak tescillenmiştir. Daha sonraları "Birinci Derece Doğal Sit Alanı" olarak ilan edilmiş ve sulak alanı olumsuz etkileyecek her türlü girişime yasak getirilmiştir.
            Tabii ki yasalar güçsüzler içindir! Güçlüler yasa masa dinlemez, deler geçer. Gerçekten de deldiler. Resmi kurumlar başta şahıslar devam ederek onlarca derin kuyudan aynen vampir gibi Seyfe Gölü'nün damarlarından kanını emdiler; emiyorlar.
           Bir şeker fabrikamız vardı. Çok şükür, onu da elimizden aldılar." Demiryolu yok. Hava alanı yok. Sürekli göç vererek kan kaybediyoruz.
          İki alternatif var.
         1- Tarıma dayalı entegre sanayi sistemi. Organik tarım, işleme, paketleme vb ile çiftçi desteklemeleri. Besicilik, yem bitkileri vb."
          2- Turizm. Kırşehir konum itibarıyla dünya turizminin ilgi odağı olan Kapadokya'ya yakın hatta içindedir. Bu pastadan pay almaması için hiçbir neden yoktur. Tarihi doku itibarıyla aynı paraleldedir. Mucur Yeraltı Şehri Manastırı'yla çok katlı şehriyle başlı başına bir faktördür.
         Yine Seyfe Gölü Milli Parkı ve dünyanın en fazla Flamingo kuşunun yanında yüzbinlerce kuşa ve hayvana ev sahipliği yaparak doğa turizminin ilgi çeken önemli merkezlerindendir.
          Seyfe Gölü etrafında ve Kırşehir il sınırları içinde tarihi Bronz Çağı'na uzanan henüz arkeolojik çalışmaları yapılmamış onlarca Höyük ve Tümülüsler vardır. Bu Höyük ve Tümülüslerdeki tarihi hazineler açığa çıkarıldığında her biri birer fabrika görevi görür.
          Hem doğanı korumuş olursun,hem de fabrikadan çok para kazanırsın.
         Tercih senin.


Anahtar Kelimeler : Mustafa YAVUZ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Mart%20Gazetemiz-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı