1 Eylül 2018 15:03
-A +A
Muhammed Emin Hekimhan

Muhammed Emin Hekimhan

SİYASİ COŞKU HASTALIĞI

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

KALEMİMDEN DAMLALAR
Türk toplumunda, teşhis ettiğim ciddi bir hastalıktan; bu hastalığın toplumun ilerlemesini nasıl olumsuz yönde etkilediğinden bahsetmek istiyorum bu yazımda.
         Seçim dönemlerinde, yapılan propagandalar ile toplumu belli yönde oy verdirmeye yönelik çalışmalar malum. Siyasi propagandaların sadece seçim dönemlerinde değil nerdeyse yılın tamamında yapılır hale gelmesi, milletimizin de yıl boyunca siyasi coşku hastalığının etkisi altında kalmasına sebep olmaya başladığını üzülerek görmekteyim. Bu durumun körükleyicisi olmaya başlayan ve bu etkiyi-hastalığı arttıran medya da duruma tuz biber ekmekten geri kalmıyor maalesef.
Bahsettiğim hastalığı tanımlayacak olursak: toplumda değil seçim dönemlerinde yıl boyunca siyasetin konuşulup tartışılır hale gelmesi sonucu insanların asli işlerinden önce siyaset konuşur hale getirilmesi ile toplumun ilerleyişi durdurulmakta ve insanımız enerjisini boşa harcamaya itilmektedir. Sosyal medyaya bakıldığında da görüleceği üzere birilerine yalakalık yapmak, belli bir siyasi partiyi veya siyasi kişiyi ön plana çıkarma gayreti içindeki insanımızın durumu içler acısıdır. Tarımsal faaliyetlerin daha verimli hale getirilmesi için araştırmalar yapmak ve bu gibi konular üzerine fikir alışverişleri yerine boş işlerle uğraşmaya ve birbirimizi ötekileştirmeye devam ediyoruz. Bu hastalığın etkisi altındaki insanımız yıl boyunca yapacağı tefekkürleri de aynı boş işlere ayırıyor. Avrupa ve ABD gibi gelişmiş ülkelerde toplumun yıl boyunca seçimlerden habersiz yaşaması, sadece günü geldiğinde gidip oylarını verdikleri düşünüldüğünde onlara nazaran hastalığımızın derecesi daha da endişe veriyor.
Ne bilim adamlarımız var, çalışmalarıyla toplumu heyecanlandıran.
Ne din adamlarımız var, toplumu aydınlatan.
Hepsi de işlerine kıyısından köşesinden siyaseti karıştırarak makam mevki sahibi olmanın peşinde. Kimse sadece ve sadece kendi işine odaklanamıyor. Siyasetle ilgilenmezse işinin de aksayacağına veya işine taş koyulacağına inanıyor. Böyle bir ortam ve psikoloji içinde, ne bilimsel ilerleme ne de gerçek din beklemek mümkün. İnsanımız çabasının meyvesini alacağına da inanmıyor. Siyasete bulaşmazsa, hele hele de doğru ata oynamazsa çabalarının boşa gideceğine inanmış durumda.
En üzüntü verici durumlardan birisi de bir takım cemaat veya tarikatların da siyasi yönlendirmeler yaparak toplumun yakalandığı hastalığın etkisini körüklemesidir. Bu gibi tavırların sonu elem verici olacaktır. Aynı cemaat mensupları sırf siyasi düşünceleri farklı diye kardeşlerine kafir demeye başlamıştır.
Kırşehir ilinde yaşıyoruz ve çevremize baktığımızda bu durumları net bir şekilde görebilmekteyiz. Çay ocaklarında, kahvehanelerde, alış-veriş merkezlerinde bile insanlar siyaset konuşup birilerini eleştirme ve birilerini de övme gayretinden geri kalmıyor. Bu gibi hastalıklı durumları şahsım dahil olmak üzere herkesin yaşadığından şüphem yok.
Toplum siyasi coşku hastalığına yakalanmış durumda bulunuyor. Bu hastalığın sonunun kişisel ataleti tetiklemesinden sonra toplumsal atalete de yol açacağını düşünmekteyim.
Hukuk Fakültesinde okurken son sınıfta ‘Kamu Yönetimi’ dersinde ‘Siyasi Düşünceler ve Yönetimler’ kitabı işlenirken hocamızın, ‘Thomas More – Ütopia’ kitabından aktardığı şu kısım dikkatle düşünülmelidir:
Bir ülkede, bütün demirciler bir gecede ölseler, ülke krize girer ve krizin giderilmesi onlarca yıl sürer. Bir ülkede, bütün marangozlar bir gecede ölseler, ülke krize girer ve krizin giderilmesi onlarca yıl sürer. Bir ülkede, bütün siyasetçiler bir gecede ölseler, ülke krize girmez ve ertesi gün hepsinin yeri doldurulur…
Bu satırların yazarı yargılanmış bulunmaktadır.
Psikolojinin ve psikiyatrinin önemli bir konusu haline gelecek olan bir hastalıktır  bu siyasi coşku hastalığı. Bir an önce tedbir alınmalı ve bir yolunu bularak milleti siyasetten uzak durmaya ikna etmeliyiz ve öncelikle siyasetten uzak durmalıyız. Hepimize geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum.


Anahtar Kelimeler : Muhammed EMİN HEKİMHAN,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı