28 Temmuz 2018 16:00
-A +A
İlhan Bayrak

İlhan Bayrak

VASİYET

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Vasiyet, öldükten sonra geride kalan aileye, yakınlara, eşe dosta söylenen son sözlerdir.
Vasiyet bırakmak ile ilgili sevgili peygamberimiz bir hadisi şerifin de "Hakkında vasiyet edebileceği bir malı bulunan müslüman kimsenin, vasiyeti yanında yazılı olmaksızın iki gece geçirmeye hakkı yoktur." Buyurmaktadır.
Öleceğimiz zamanı bilemediğimiz için genellikle genç ve orta yaş dediğimiz yaş aralığında vasiyetname yazmıyoruz. Yaşlıların bir kısmının yazdığı vasiyetname aslında herkes için aynı değerde ve aynı yakınlıktadır.
Ölmesi düşünülen kişiler eskiden yaşlı olan insanlardı, günümüzde teknoloji tahribatı ve yaşam şartları (stres, geçim zorluğu, doğal hayat ve besin değerleri) değişmesinden tafik kazalarından dolayı çoluk çocuk, genç ve orta yaş ölümlerine sık rastlıyoruz.
Ölen kişiler kendisine ait mal mülk, alacak, verecek varsa bunların kullanımı için yazdığı bilgiler ya da yakınlarına söylemek istediği herhangi birşeyler (tavsiye, öğüt, vs.)  var ise bunları yazılı bir halde bulundurması kendisi ve yakınları için büyük ehemmiyet taşır.
Vasiyet eden kişi vasiyetinde Allah’ın razı gelmediği bir işi (Namaz kılma, oruç tutma, kanımı yerde bırakma, bahis oyna, vs…)  ailesinden yada herhangi bir yakınından talep ederse ona uyulmaz. Ama ölen kişinin talepleri makul ve makbul şeyler ise onların yerine getirilmesi uygundur.
Vasiyet sahibinin haklarının en fazla üçte biri üzerinde ölüme bağlı tasarrufta bulunabilir, geriye kalan üçte iki mal varlığı varisler namına korunmuş hissedir. Bu konuda sevgili peygamberimiz, malının yarısını vasiyet etmek isteyen bir sahâbe efendimize üçte birini vasiyet etmesini söylemiş, hatta bunun bile çok olacağını beyan etmiştir. Malın üçte birinden azının vasiyet edilmesi müstehaptır. Varisler fakir ise vasiyet etmemek daha faziletlidir. Terekenin üçte birinden daha fazla olan veya varislerden herhangi biri lehine yapılacak vasiyet ise, diğer varislerin iznine bağlı olarak geçerlidir.  Zira vârise vasiyet caiz değildir. Yine peygamber efendimiz bir hadislerinde; “Allah Teâla her hak sahibine hakkını vermiştir. Bu sebeple, vârise (vârislerden biri lehine) vasiyet yoktur. buyurmuşlardır.
Günümüzün büyük sorunlarından biri olan mal paylaşımı ölen kişinin arkasında vasiyet bırakmaması, vasiyet varsa vasiyetin içeriğinin doğru olmamasından kaynaklanmaktadır. Sonrasında aile yakınlarında arasında istenilmeyen durumlar yaşanmaktadır.
Unutmayın!helal kazanç ölüyü de diriyi de memnun eder. Haram kazanç ise ölüyü de diriyi de zehirler…
 


Anahtar Kelimeler : İlhan BAYRAK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı