16 Ekim 2018 16:00
-A +A
Mustafa Yavuz

Mustafa Yavuz

Yamula Projesi

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

    Yamula projesi yıllardır beş yıllık kalkınma planı çerçevesinde ele alınmış ancak bir türlü gerçekleştirilemeyen bir projedir.
      Sebebi de iç Anadolu bölgesinin sahipsiz oluşudur.
      Yozgat, Kırşehir, Nevşehir illeri mahrumiyetin yaşandığı illerdir. Diğer illere yapılan yatırımlar bu illerden esirgenmiştir maalesef.
       İşsizliği önleyici üretimi artırıcı yatırım ve destekler gereği gibi yapılmamış ,adeta kaderine terkedilmiştir.
      Yatırımlar Batı ve Doğu- Güneydoğu Bölgelerine yapılmış. Orta Anadolu unutulmuştur.
       Yapılan birkaç fabrika da özelleştirme adı altında satılarak insanların köy ve kasabalarını terk ederek büyük şehirlere veya yurt dışına göçe mahkum edilmişlerdir.
       Hızlı tren projesinden geçtik, normal demiryolu dahi esirgenmiştir.
       Kapadokya bölgesindeki tarihi - turistik yer olmasa bölgeyi hatırlayanlar bile olmayacaktır. O da gelen turistler sayesinde.
       Bölgenin asıl geçim kaynağı Tarım ve hayvancılık üzerinedir.
        Küresel ısınma ve bilinçsiz kullanım nedeniyle yeryüzü ve yeraltı su kaynakları kuruma noktasına geldi. Bölge hızla çölleşme tehdidi altında.
         Seyfe Gölü tamamen kuruyarak çevre için büyük tehlike arz ediyor.
           Göl normal dolulukta bölge için ,hem insan ,hem hayvan ve hem bitki için eşsiz bir iklim ,mikroklima oluştururken,kuruduğu Zaman da tehdit ediyor. Çölleştiriyor.
         Şöyle bir örnekle açıklayayım ne demek istediğimi. Biliyorsunuz ağaçlar normalde havadaki karbondioksiti emer ve oksijen verirler. Emdikleri karbondioksiti bünyelerine hapseder.odun,kömüre dönüşür. Biz ağacı ,kömürü yaktığımızda işte ağacın emdiği karbon- karbondioksiti doğaya salmış ,yani atmosferi kirletmiş oluruz.
             Gölün kuruması da öyle. Binlerceyıl yağan kar,yağmur sularının atmosferimizdeki karbon,toz,vb partiküllerin gölün tabanında birikmesi ,bir nevi bize temiz hava,temiz toprak,temiz su filitresi görevi görür". Yani bize yaşam kaynağı sunar ,Göller ve Sulak Alanlar.
             Göl kuruyunca birikmiş olan bu tehlikeli oluşum tekrar çevreye ve atmosfere yayılarak bir tehdit oluşturur. Göl havzasındaki biriken tuz- toz vb zararlı maddeler fırtına benzeri rüzgarlarla çevreye saçılarak hızla bitki örtüsünün yok olmasına ve çölleşmesine neden olur.
         Çare bölgeye yeni su kaynağı oluşturacak Yamula, Kalaba-Seyfe projesidir. Yamula Barajı yapılmış baraj gölü oluşturulmuştur. Buradan kanallarla Seyfe havzasına verilecek su sayesinde hem derin kuyular kapatılacak, yeraltı suyu dolacak, Göle su takviyesi ile doğal yaşam eski canlılığına kavuşacaktır"
        Yörede sulu tarım sayesinde yüzlerce dönüm ceviz, badem, erik, kiraz vb başta olmak üzere organik sebze meyve üretim patlaması - bolluğu yaşanacaktır. Mercimekten ete samana kadar dışa bağımlılığımıza çare olacaktır.
          Kırşehir'imiz çeşitli partili yedi milletvekilini Parlementoya sokmuş, yine Kırşehirli çeşitli kademelerde bürokratlarımız vardır.
          Sayın vekil ve bürokratlarımız diğer bölge illerimizin vekilleri ile işbirliğine giderek bu projenin hayata geçirilmesini sağlamalıdırlar, eğer bizim vekillerimiz iseler.


Anahtar Kelimeler : Mustafa YAVUZ ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı