SICAK HABER
19 Aralık 2018 16:00
-A +A
Ceyda Çelik

Ceyda Çelik

Yaşa Mustafa Kemal Paşa!

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

Merhaba Sevgili Çınar Gazetesi Okuyucuları…
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehir’e gelişinin 99. Yıldönümünü Kırşehir’de ve ilçelerinde çeşitli etkinliklerle kutlayacağız.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Birinci dünya Savaşı sonrasında halkın moralini yüksek tutmak amacıyla gerçekleştirdiği ziyaretlerden biride Kırşehir’e olmuştu.
Kırşehir yolunda Mucur'a da uğradı. Atatürk'ün Mucur'a gelişi Kırşehir'de yankı buldu. Sivas kongresinin kararları elden ele dolaşıyor, kahvehanelerde topluluklarda, sokaklarda okunarak, herkese anlatılıyordu. Atatürk'ü Kırşehir'de karşılamak için hazırlıklar yapılıyordu. Zamanın Vali vekili Ali Hikmet Bey, Gençler derneği üyelerinden Mustafa Nural, Reşat Özdeş ve Necati Bey karşılama programını ve düzenlemeleri yaptılar. 24 Aralık 1919 (1335) günü öğleden önceki saatlerde Mucur'dan hareket eden kafile öğle saatlerinde Kırşehir'e ulaştı, 200 kadar atlı Gölhisar Çiftliği civarında tepelerde yerini almıştı. Başta Ali Hikmet Bey olmak üzere, Kırşehir'liler Yenice Mahallesi Kılıççı Köprüsü’nde yerini almıştı, tepelerden atlılar kalpaklarını sallayarak kafilenin geldiğini halka bildirdiler. Tepeyi aşan kafile Kılıççı Köprüsü’nde bekleyen halkla selamlaştılar ve kucaklaştılar.  Şimdiki Gazi İlkokulu önünde ve Kapıcı Camii civarında kurbanlar kesildi. Kafile doyuruldu, buradan hükümet binasına gidildi. Şehrin genel durumu hakkında Ali Hikmet Bey tarafından bilgi verildi. Ardından Belediye daha sonra ise Kale İdadi Okuluna uğrandı. Oradan Gençlik Derneğine gidildi. Mustafa Kemal Atatürk burada bir konuşma yaptı. Atatürk buradaki topluluğa şöyle seslendi: ''Milli varlığımız, onun kudreti, başımıza gelen ve gelecek olan bütün felaketleri def ve ref edecek kadar kuvvetli, güvendiricidir. Sevr ahitnamesi ile haksız olarak yurdumuzu işgal edenlerden hakkımızı almak için uğraşacağız. Erzurum ve Sivas Kongrelerinde millet mümessilleri misakı milli esasları dahilinde gayelerimizi tahahkuk ettirmek için gerekli kararları aldılar. Hiçbir şeyden yılmayacağız, yokluktan sıkılmayacağız. Büyük ve asil milletimizin varlığı, kudreti mutlaka istikbali ve istiklali kurtaracaktır. Terakki yolunda medeniyet kuracağız. Mensup olduğumuz milletin tarihi dünyanın tanıdığı en büyük varlıktır.''
Bu sırada uzatılan hatıra defterine ise kendi el yazıları ile şu metni yazmıştır:
“Kırşehir gençleri, vatanımızda gençliğin kıymetli bir emmuzeci olduklarını isbat edecek efkar-ı metine ve musube ile mütehalli bulundukları kanaatı ile vaz-ı imza eyleriz”
Atatürk, Kırşehir Müdafayı Hukuk Cemiyeti Başkanı Müftü Halil Gürbüz ile beraber dışarı çıktılar, çalışmalar hakkında bilgi hakkında bilgi verildi. Ardından Sait Efendioğlu Mustafa Efendi'ye ait ırmak kenarındaki konağa geçildi. Gece şehrin ileri gelenleri ile temaslar yaparak genel durum hakkında fikir alışverişinde bulundular. Gece fener alayları tertiplendi. Atatürk'ün kaldığı evin önüne gelen fener alayına katılanlara şöyle seslendi:
“Aziz ve mübarek vatanımızı kurtarmak için bütün münevverlerin, herkesin hazır olması lazımdır. İstanbul'a gitmeyeceğiz, Anadolu en büyük hazinedir. Sine-i Vatanda istihlas çarelerini beraberce, ölünceye kadar aramaya, temin etmeye çalışacağız. Gençlerin, Kırşehir'lilerin duyguları hepimizin müşterek davasıdır. Sizlerin bu asil duyguları bizi çok mütahassız etti. Ben ve arkadaşlarım sizleri sevgiyle selamlarız.”
     Biz onu hiç görmeden sevdik. Düşüncelerini özümüz gibi benimsedik. Fikirlerinin doğruluğu, yaratıcılığı o kadar olağanüstü ki… Öyle amansız bir durumda böyle biri sadece ama sadece ‘mucize’ olarak adlandırılır.
Ben bir Türk genci olarak ölümünün üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen hâlâ ölümsüz olan bir kahramanın düşüncelerinden gidiyorum. Ve her ne olursa olsun hakikati bulacağıma eminim.

Anahtar Kelimeler : Ceyda ÇELİK ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Kas%C4%B1m%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı