SICAK HABER
22 Ekim 2019 15:55
-A +A
İsmail Tufan

İsmail Tufan

Yaşlandıkça Daha Çok Mutluluğu Arar Olduk

Çınar Kırşehir Gazetesi Köşe Yazarı

İnsan yaşlandıkça mutluluğun ne olduğunu daha çok kendi kendine soruyor ve bunun cevabını vermeye çalışıyor. Yaşlılarla konuştuğumda bu eğilime çok sık rastlıyorum. Ayrıca kendimde de yaşım ilerledikçe bu eğilimi gözlemliyorum.
Küçük insanların ya çok büyük sözler verdiği ya da konuşmamayı strateji kabul ettikleri bir dönemden geçiyoruz. Aslında ikinci grup insanlık vasıflarına tamamen aykırı hareket etmektedir. Çünkü insan sosyal ve kültürel varlık olarak her çağda konuşmuştur. Susmak, insanın özüne aykırılıkla eş anlamlıdır.
Bugüne kadar bu kadar çok küçük insanın bu kadar çok büyük söz verdiği bir dönem hiç görmedik. Bu ufak insanlara politikada, sanatta, bilimde veya hukukta o kadar sık rastlıyoruz ki, düşünenler bu hale nasıl gelebildik? demekten kendini alamıyor. Bize karşı kendini sorumlu hissedenler o kadar çok söz veriyor ki, hangisini seçeceğimizi bilemiyoruz. Elbette sözlerin yerine gelmeyeceğini biliyoruz, ama güzelliklere o kadar susamışız ki, masal bile olsa bunlardan hoşlanıyoruz.
Herkes bireysel mutluluğu yakalayabilir. Bunun için iki yoldan birini seçmek zorundadır. Ya toplumun koruma ve kollaması altında topluma uyumlu bir yaşam sürdürmek zorundadır ya da kendi sorumluluğu altında dilediği yaşamı sürdürmelidir.
Çoğumuz çevreye uyumdan daha önemli hiçbir şeyin olamayacağını düşünüyor. Sadece uyum sağladığı bir çevrede mutlu olabileceğini düşünenler çoğunluktadır. Geriye kalan azınlık bireysel mutluluğu için mücadele eden ve bunun sorumluluğunu da üstlenenlerdir. Ancak her ikisinin yaşamı da yaşanmaya değerdir. Bireysel mutluluğun kayıtsız şartsız topluma uyumda yer aldığına inanan çoğunluk da, bireysel mutluluğun dilediğince yaşamak olduğuna inananlar da yaşanmaya değer bir yaşam sürdürmektedirler. Yani yaşam, nasıl olursa olsun, değerlidir. Kimseye “Neden benim gibi değil de başka türlü yaşamayı tercih ediyorsun” serzenişinde bulunulamaz.
İnsanlar kitleler halinde kendilerine bir yön gösterecek olan insanları aramaktadırlar. Kelin ilacı olsa önce kendi başına sürerdi. Kimse kimseye yol gösteremez. Herkes kendi yolunu kendisi tayin etmelidir ve eğer zihinsel engelli değilse kendi yolunu kendisi tayin edebilir.
Peki bizi bundan alıkoyan nedir? Bizi bundan alıkoyan en büyük engel kendimizizdir. Çoğumuz hakiki duyguları sahte duygulardan ayırt edemez hale gelmiştir. Mutluluk gerçek bir duygudur, ama en modern cep telefonuna sahip olmaktan kaynaklanan sevinç gerçek bir mutluluk değildir. Bazı duygulara toplumsal normlar izin verdiği için dışa vuruyoruz. Buna karşın sosyal çevrede hoş karşılanmayan, ama yine de var olan duyguları dışa yansıtmayıp kendimize saklıyoruz. İkisi de sakıncalıdır. Çünkü birincisinde topluma hoş görünme, ikincisinde toplumdan gizlenme eğilimi vardır. Başkalarına hoş görünme amaçlı duygular da, toplumdan gizlenen duygular da insanı mutsuzluğa sürükler. Çünkü sahte duygulardır.
Eğer sürekli bir şekilde mücadele edilmezse, güzel, mutlu bir hayat, hepimize kapalı kalacaktır. İnsan tek başına mutlu olamaz. Mutlu olabilmesi için diğer insanlara ihtiyaç duyar. Diğerleri de mutlu ise, o zaman kendisi de mutlu olur. Dolayısıyla bireysel mutluluk, diğerlerinin bireysel mutluluğuna bağlıdır. Herkesin mutsuz olduğu bir yerde hiç kimse tek başına mutlu olamaz.
Herkes için doğru olan benim için doğru olmayabilir. Benim için doğru olanı diğerleri yanlış olarak nitelendirebilir. Bunun hiçbir önemi yoktur. Çünkü herkesin kendi doğrusu ve yanlışı vardır. Bireysel doğruların veya yanlışların aritmetik toplamından bireysel mutluluk veya bireysel mutsuzluk ortaya çıkmaz.
Mutluluk, bir karardır. Mutlu olmaya karar verenler, bunun için çaba harcayacaktır. Bizim en büyük eksikliğimiz mutluluk kararını verememiş olmaktan kaynaklanıyor.
 

Anahtar Kelimeler : İsmail Tufan,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Anket

Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20KASIM%20SALI-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı